Ogólnopolski Dzień Dogoterapii 15.06.2024 r.

0
Ogólnopolski Dzień Dogoterapii

Ogólnopolski Dzień Dogoterapii obchodzimy 15 czerwca.  To wsparcie procesu leczenia cieszy się w naszym kraju coraz większym zainteresowaniem. Już od 7 lat działa Ogólnopolski Program Dogoterapii, z którego skorzystało ponad 25 000 osób.

Dogoterapia to skuteczna, poparta wieloma badaniami naukowymi metoda, przynosząca wiele korzyści pacjentom. Bezwarunkowa miłość, bezpieczeństwo i radość, które dają nam psy, pomagają w stawianiu czoła skomplikowanym i długim procesom leczenia. Przynoszą w nich ulgę i przekazują mnóstwo pozytywnej energii.

Niezwykłe efekty dogoterapii są możliwe dzięki wytrwałej współpracy profesjonalnych dogoterapeutów. Wykorzystują swoją ogromną wiedzę i unikalne umiejętności, aby pomagać innym. Mars Polska i Fundacja dr Clown od lat prowadzą Ogólnopolski Program Dogoterapii. Więcej o nim pisaliśmy tutaj >>

Ogólnopolski Dzień Dogoterapii

W Mars Petcare wiemy, że zwierzęta czynią nasze życie lepszym, dlatego celem wszystkich naszych działań jest tworzenie lepszego świata dla zwierząt oraz pokazywanie, jak ważną rolę odgrywają one w społeczeństwie. Dlatego od 2017 r. prowadzimy wraz z Fundacją Dr Clown program dogoterapii na teranie całej Polski. Przez ten czas nie tylko zwiększyliśmy ośmiokrotnie liczbę uczestników, ale również rozszerzyliśmy grono beneficjentów. Aktualnie z dogoterapii korzystają dzieci w szpitalach, pacjenci pediatrycznych oddziałów rehabilitacji oraz seniorzy w Domach Pomocy Społecznej – mówi Marzena Ignaczak, Dyrektorka ds. Korporacyjnych w Mars Polska.

Program cały czas się rozwija i daje wymierne efekty. W 2023 roku w zajęciach z udziałem certyfikowanych dogoterapeutów i wyszkolonych psów wzięło udział 7935 osób – 7225 małych pacjentów oraz  710 seniorów. W ciągu ponad 7 lat wsparł już ponad 25 000 osób w całej Polsce.

Ogólnopolski Dzień Dogoterapii

Wyniki, które osiągamy, umacniają w nas przekonanie o wyjątkowości programu i wielkiej potrzebie jego kontynuacji – dodaje Katarzyna Czereszewska, Dyrektorka ds. Oddziałów Fundacji i akcji CSR w Fundacji Dr Clown – Także w tym roku widzimy rosnące zainteresowanie dogoterapią. W ciągu ostatnich pięciu miesięcy odbyło się 329 spotkań i wzięło w nich udział 3710 osób.

Więź człowieka i zwierzęcia pozytywnie wpływa na wiele aspektów naszego życia. Badacze z Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham od lat potwierdzają [1], że kontakt z czworonogiem m.in. redukuje stres, obniża ciśnienie krwi, zwiększa wydzielanie hormonów szczęścia, a także buduje poczucie własnej wartości.

Ze wszystkich tych korzyści wynikających z interakcji ze zwierzęciem możemy korzystać podczas dogoterapii. Kluczem do odpowiedniego przeprowadzenia tego typu zajęć jest odpowiednie przeszkolenie dogoterapeuty i psa oraz łączące ich porozumienie.

Efekty naszej pracy bywają niesamowite ze względu na to, że my, dogoterapeuci, sami doświadczamy korzyści wynikających z głębokiej więzi, która łączy nas z naszymi psami, a którą najlepiej można opisać słowem symbiozadodaje Paulina Wilk, dogoterapeutka, opiekunka psa IndiJak w każdej innej relacji, bo z psem nie jesteśmy tylko podczas prowadzonych zajęć, ale przez cały czas, tak i w tej ważna jest ciągła praca nad nią. Docieramy się staramy się zrozumieć i respektować swoje wzajemne potrzeby. Dzięki temu możemy wejść na zajęcia z poczuciem obopólnego zaufania i bezpieczeństwa, aby przeprowadzić wartościowe zajęcia.

Z programem Mars Polska i Fundacji Dr Clown współpracują jedynie certyfikowani, wybrani dogoterapeuci, którzy posiadają szeroki wachlarz umiejętności pozwalających na dopasowanie ćwiczeń do potrzeb danej grupy pacjentów tak, aby przynosiły im one realne korzyści.

Wiele udało się wypracować i zmienić się przez 7 lat trwania projektu firmy Mars i Fundacji Dr Clown, szczególnie jeśli chodzi o otwartość władz szpitali na obecność psów na oddziałach.

Spodobał Ci nasz artykuł? Napisz komentarz!

Zobacz też: Pierwsza w Polsce dogoterapia dla pasażerów na lotnisku

Prawa autorskie. Artykuł jest chroniony prawami autorskimi.

Źródła: Informacja prasowa Mars Polska i Fundacja Dr Clown

[1] https://www.waltham.com/science/human-animal-interaction

5/5 - (2 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *