Wpis sponsorowany
Szczekanie jest naturalnym zachowaniem psa, najczęściej w momencie kiedy chce nas ostrzec przed niebezpieczeństwem lub podczas pilnowania. Czasami jednak okazjonalne szczekanie zmienia się w ciągły hałas, którego bez odpowiedniej pomocy jest bardzo trudno oduczyć. Obroże antyszczekowe to bezpieczne urządzenie, który umożliwi wyjaśnić Twojemu pieskowi, kiedy już powinien przestać szczekać.
Jakie rodzaje obroży antyszczekowych są na rynku, jak sprawdzić, która będzie odpowiednia w naszej sytuacji?
Dlaczego psy szczekają?
Każdy pies czasami szczeka. Natomiast wycie i szczekanie nie powinno przeobrazić się męczący całymi dniami hałas. Z tego powodu od pierwszych miesięcy należy psa uczyć komendy „cisza” aby ograniczyć szczekanie, ale nie zabronić szczekać całkowicie. Obronny charakter szczekania psa to nic złego. Nadmierne i męczące szczekanie może wynikać u psów z różnych powodów – przykładowo mogą czyć się same opuszczone w domu i „płaczą” za swoim opiekunem.
Psy szczekają także w momencie kiedy czują strach lub reagując na zmieniające się w pobliżu (przejeżdżające auta, ludzie itp.). W momencie gdy znajdujesz się w obecności psa, komendą „cisza” możesz mu dać do zrozumienia, że akurat w tym momencie nie powinien szczekać. Problem pojawia się zaraz po tym jak zamkniesz za sobą drzwi do domu i pies rozpocznie swój koncert szczekania czym w dłuższej perspektywie przeszkadza sąsiadom, którzy przychodzą ze skargami. Sytuacja nie do pozazdroszczenia. W takim momencie pomóc może obroża antyszczekowa.
W jaki sposób działa obroża antyszczekowa?
Antyszczekowa obroża staje się Twoim głosem w momencie nieobecności i wyśle ostrzeżenie w momencie, gdy pies zacznie nadmiernie szczekać. Gdy tylko pies zacznie szczekać lub wyć, antyszczekowa obroża włącza się i wysyła ostrzeżenie. Ostrzeżenia zależą od modelu obroży. W większości przypadku pies najpierw zostanie ostrzeżony sygnałem dźwiękowym, następnie wibracją, dopiero na końcu wysyłany jest impuls elektrostatyczny, który w większości przypadków powoduje, że pies przestaje szczekać. Psy bardzo szybko kojarzą związek pomiędzy kolejnością sygnałów i po chwili reagują ograniczeniem szczekania już po sygnale dźwiękowym.
Obroża antyszczekowa a wielkość psa
Obroże antyszczekowe najlepszej jakości, mają możliwość dopasowania ostrzeżeń do wielkości psa. Takie urządzenia znajdą zastosowanie w stosunku do najmniejszych, małych, średnich oraz dużych ras. Intensywność impulsu w łatwy sposób ustawisz tak, żeby pies zareagował, ale w żadnym wypadku nie spowodował bolesnego doznania (nigdy nie może dojść do pisku czy podskoku). Do wielkości, wagi, budowy psa dopasowane są także same obroże antyszczekowe – dla miniaturowych ras oferowane są bardzo małe obroże (najlżejsza waży 17 gramów), która będą komfortowe w codziennym użytkowaniu.
Producenci obroży antyszczekowych dla psów
Elektroniczne obroże dla psów są zdecydowanej większości przypadków niezawodne, skuteczne i funkcjonalne, używają ich zarówno profesjonalni szkoleniowcy jak i początkujący opiekunowie psów – obu tym grupom obroże ułatwiają trening, pomagają zbudować odpowiednią relację opartą na zaufaniu. Na rynku jest pewna grupa producentów obroży antyszczekowych, która wyznacza jakość, trendy i inwestuje w rozwój technologiczny, co przekłada się na skuteczność. W przypadku obroży antyszczekowych do liderów rynku należą przede wszystkim marki Aetertek, Petrainer, PetSafe, Dogtra, SportDog lub Garmin. Jakie zalety mają obroże poszczególnych producentów?
- Obroże antyszczekowe Aetertek – należą do jednych z najlepszych na rynku. Wysoka jakość wykonania, dopracowane funkcje, łatwe ustawianie. Komfortowe dla Ciebie i psa.
- Obroże antyszczekowe Petrainer – wysokiej jakości elektroniczne obroże, docenią je właściciele różnych ras psów. Doskonale sprawdzają się przy nadmiernym szczekaniu, dobry stosunek ceny do jakości
- Obroże antyszczekowe PetSafe – najbardziej doświadczony producent. Obroże zarówno dla małych, średnich i dużych ras psów. Łatwa kontrola, świetne wykonanie, przystępna cena.
- Obroże antyszczekowe SportDog – proponowane są dla psów o różnej wadze i wielkości. Zaawansowana technologia, dostępne trzy tryby ostrzegania psa. Estetyczne wykonanie
- Obroże antyszczekowe Dogtra – te obroże zaliczają się do elity obroży przeciwko szczekaniu. Rozpoznają szczekanie psa za pomocą wbudowanego mikrofonu dlatego bardzo dobrze reagują na uporczywe wycie psa. Produkty najlepszej jakości.
Innymi markami, na które warto zwrócić uwagę wybierając obrożę antyszczekową to E-collar, Pet at School, Garmin (w ofercie model łączący obroże treningową z antyszczekową), Goodlife lub Canicalm.
Rodzaje obroży antyszczekowych dla psów
Każda z wyżej wymienionych firm oferuje coś innego – przykładowo inny sposób i czas wysyłania syngałów, które mają psy ostrzec przed nadmiernym szczekaniem. Większość obroży ma zachowaną taką kolejność sygnałów ostrzegawczych: dźwiękowy, wibracyjny, elektrostatyczny sygnał korekcyjny. Inną możliwością jest wykorzystanie ostrzeżenia w postaci sprayu lub ultradźwięku. Spójrzmy jak działa każde z ostrzeżeń:
- Obroża sprayowa – aplikacja sprayu w kierunku pyska psa to bardzo skuteczna metoda. Ten typ ostrzeżenia wybierają ludzie, którzy nie chcą używać impulsu a chcą mieć efektwyne rozwiązanie. W momencie gdy pies zacznie szczekać, obroża zarejstruje dźwięk i zaaplikuje spray. Dla pieska jest to nieprzyjemne dlatego szybko ogranicza swoje nadmierne szczekanie.
- Obroża dźwiękowa – jak tylko piesek rozpocznie szczekać, usłyszy sygnał dźwiękowy, który ostrzeże go o nieodpowiednim zachowaniu, jeśli nie zareaguje zostaje wysłany bardziej donośny dźwięk, najczęściej kolejnymi ostrzeżeniami w zależności od modelu są wibracje lub impuls.
- Obroża wibracyjna – ostrzeżenie za pomocą wibracji posiada większość obroży przeciwko szczekaniu. Obroża wibruje jak telefon komórkowy, jest to dla psa nieprzyjemne uczucie. Istnieje grupa psów, która prawidłowo reaguje na wibracje czyli szybko przestaje szczekać.
- Obroże elektroniczne – syngał elektrostatyczny jest bardzo skuteczną metodą, reaguje na nią każdy pies. Obroże musisz dostosować do wagi psa. Impuls najczęściej poprzadzany jest inną korekcją (np. wibracją lub dźwiękiem) lub wysyłany równocześnie z nią. Intensywność impulsu jest regulowana manualnie lub stopniowana automatyczynie w przebiegu szczekania.
- Obroże ultradźwiękowe – nowoczesne rozwiązanie, podczas szczekania aktywują się słyszalne tylko dla psów ultradźwięki. Niektóre z obroży mają możliwość nagrania i wysyłania nagranej komendy głosowej (np. cicho).
Obroże antyszczekowe, urządzenia do ogrodu, odstraszacze psów
Obroże przeciwko szczekaniu, stacje antyszczekowe, obroże przeciwko wyciu lub odstraszacze psów, to urządzenia, które pomogą Ci w zachowaniu spokoju w okolicy. Opiszemy każdą z tych pomocy po kolei aby rozjaśnić temat i ułatwić ewentualny wybór.
- Obroża antyszczekowa – jeżeli Twój pies uporczywie przeszkadza sąsiadom lub Tobie (np. w nocy), obroża antyszczekowa może być doskonałym rozwiązaniem. Możesz jej używać w zamkniętych pomieszczeniach oraz poza domem. Wysokiej jakości, niezawodna obroża sprawdzonego dostawcy, zapewni ograniczenie nadmiernego szczekania podczas Twojej nieobecności, dzięki wybranej korekcji (wibracja, dźwięk, impuls elektrostatyczny, ultradźwięk, spray) upomni Twojego psa, po rozpoczęciu szczekania lub wycia.
- Stacje antyszczekowe – to alternatywne rozwiązanie, które zapobiega nadmiernemu szczekaniu psów. Jednostki lub budki antyszczekowe przewidziane są najczęściej do użytku zewnętrznego np. do ogrodu. Działają na zasadzie wysyłania ultradźwiękowego sygnału zaraz po zarejestrowaniu szczekania. Dostępne są modele z zasięgiem do 100 metrów. Wykorzystywane często w związku z problematycznymi psami sąsiadów.
- Obroże przeciwko wyciu – jeśli Twój pies w nie szczeka, ale przede wszystkim wyje, zdecydowanie lepiej sprawdzi się ten rodzaj obroży. Podobnie jak obroże antyszczekowe, obroże przeciwko wyciu mają kilka możliwości działania – dźwięk, wibracja, ultradźwięki, możliwość nagrania własnego głosu, impuls, spray. Wybierając obrożę przeciwko zainteresuj się szczególnie modelami z detekcja za pomocą dźwięku, przez wbudowany mikrofon.
- Odstraszacze psów – niejednokrotnie słyszałeś o sytuacjach gdy pies staje się agresywny w stosunku do ludzi. Nie są to często przypadki, szczególnie narażone są na nie dzieci, nie zachowujące należytej ostrożności, ale także dorośli. Jeśli widzisz zagrożenie ze strony często spotykanego psa, która porusza się w Twojej okolicy, możesz zdecydować się na odstraszacz psów. Urządzenie mieści się w dłoni, wysyła fale ultradźwiękowe, które zniechęcają psa do kontaktu z nami.
Dlaczego obroże antyszczekowe i inne urządzenia są pomocne?
- Ograniczają nadmierne szczekanie i wycie.
- Pomagają oduczyć psa powtarzającego się zachowania (szczekanie, wycie itp.).
- Przyczyniają się do poprawy stosunków międzysąsiedzkich (brak anonimowych wiadomości o psie).
- Pomagają odbudować pozytywną relację pomiędzy Tobą a psiakiem.
W jaki sposób wybrać właściwą obrożę antyszczekową?
Marka oraz funkcje obroży antyszczekowej powinny odpowiadać Tobie i oczekiwaniom. Obroże antyszczekowe mają różne rodzaje detekcji szczekania (czujnik ruchu strung głosowych, dźwięk lub obie równocześnie) – od konkretnego przypadku uzależniony jest wybór obroży. Zwróć uwagę na możliwość regulowania siły impulsu – im więcej opcji oferuje dana obroża antyszczekowa tym lepiej. Weź pod uwagę także miejsce używania obroży antyszczekowej. Jeśli Twój pies będzie biegał po ogrodzenie, na pewno musi to być obroża wodoszczelna.