Nauka czystości szczeniaka wcale nie musi być frustrująca. Jeśli wiemy, w jaki sposób do tego podejść, rezultatem będzie nie tylko zadbany dom, ale także zbudowanie silnej więzi z pieskiem. Od czego zacząć? Jakich metod używać podczas uczenia czystości szczeniaka? Podpowiadamy.
Uczenie czystości – szczeniak na początku może się załatwiać na matę
Nauka szczeniaka zachowania czystości w domu może przebiegać dwutorowo. Możemy najpierw uczyć pieska załatwiania się na specjalną matę, a później wychodzenia na zewnątrz. Druga opcja, jeśli mamy ku temu warunki (dom z ogrodem) polega na pominięciu etapu maty i uczeniu czystości szczeniaka od razu na zewnątrz.
Akcesoria do nauki czystości szczeniaka znajdziemy w sklepie zoologicznym, w treningach czystości dobrze sprawdzają się także podkłady chłonne z wodoodpornym spodem stosowane u ludzi.
Sama nauka polega na wynoszeniu szczeniaczka na matę za każdym razem, gdy zauważymy, że szuka on miejsca do załatwienia się. Każde siku czy kupa na matę powinny zostać nagrodzone słownie, pieszczotami oraz smakołykami [1]. Następnie trzeba dokładnie sprzątnąć miejsce, w którym piesek się załatwił.
Początkowo maty można rozłożyć na większej powierzchni w domu, aby uniknąć wpadek, a gdy szczeniak zrozumie, że to właśnie to miejsce służy do załatwiania swoich potrzeb, można stopniowo redukować ich ilość. Jednocześnie pamiętajmy o tym, aby kilka razy w ciągu dnia wyprowadzać pieska na spacery na zewnątrz, tak aby zrozumiał, że docelowo tam ma się załatwiać.
Wyjątek stanowi brak wszystkich szczepień u pieska (kiedy nie można jeszcze z nim wychodzić na spacery na zewnątrz) oraz nauka czystości szczeniaka zimą (w trakcie dużych mrozów młody piesek może się przeziębić). W tych dwóch przypadkach etap załatwiania się na matach może się wydłużyć.
Nauka czystości szczeniaka – krok 2, czyli załatwienie swoich potrzeb na zewnątrz
Krok drugi w nauce czystości szczeniaka (lub pierwszy, jeśli pominęliśmy etap z matami) polega na jak najczęstszym zabieraniu pieska na zewnątrz, aby tam załatwiał swoje potrzeby. Młody psiak nie potrafi powstrzymywać oddawania moczu tak jak dorosły pies.
W początkowej fazie uczenia czystości szczeniaka wskazane jest wyprowadzanie na spacer nawet co 1-2 godziny, w tym w szczególności [2]:
- po przebudzeniu (w tym również po drzemkach);
- po jedzeniu;
- po piciu;
- po sesji treningowej;
- po stresującym wydarzeniu;
- po zabawie;
- przed pójściem spać;
- przed wizytą w gabinecie weterynaryjnym.
Nauka szczeniaka, aby załatwiał się na spacerach, przebiega podobnie jak w przypadku załatwiania się na maty. Należy nagradzać malca za każdym razem, gdy załatwi się na trawkę. Następnie nie kończmy spaceru, tylko kontynuujmy go i zapewnijmy psu dodatkowe atrakcje. W przeciwnym razie pies skojarzy, że załatwienie się oznacza koniec spaceru i będzie z tym zwlekać.
Ciekawym rozwiązaniem, które warto wypróbować podczas treningu czystości, jest nauka psa, aby sygnalizował swoje potrzeby fizjologiczne poprzez dzwonienie dzwonkiem przymocowanym w pobliżu drzwi wyjściowych [2]. Młody pies szybko zrozumie, że dzwonek oznacza wyjście na zewnątrz i będzie w ten sposób dawał znać o awaryjnych sytuacjach.
Nauka szczeniaka czystości – krok 3, czyli stopniowa redukcja liczby spacerów
Początkowo szczenię może wymagać 10 wyjść za potrzebą dziennie lub nawet więcej – należy mieć tego świadomość i odpowiednio się przygotować. Pomocne będzie wzięcie urlopu w pracy, zorganizowanie się tak, aby w najbardziej intensywnym okresie opieki nad szczeniakiem pracować zdalnie lub podzielenie zadań związanych z opieką pomiędzy kilku domowników.
Finałem w nauce czystości szczeniaka jest stopniowa redukcja liczby spacerów w ciągu dnia.
Docelowo młodemu psu powinny wystarczyć 4-5 spacery, natomiast dorosły potrzebuje około 3 wyjść dziennie, w zależności od kondycji, aktywności, stanu zdrowia, wieku, rasy oraz indywidualnych potrzeb [3].
Nauka szczeniaka czystości powinna przebiegać w pozytywnej atmosferze
Nauka higieny szczeniaka zgodnie z ideą pozytywnego wzmacniania polega na nagradzaniu dobrych zachowań, natomiast ignorowaniu tych złych. Każde załatwienie się w odpowiednim miejscu należy nagrodzić, aby pokazać podopiecznemu, że takie zachowanie jest przez nas pożądane [2] [4].
Gdy zauważymy, że szczeniak zaczyna się załatwiać na środku salonu, postarajmy się zapanować nad gniewem. W takiej sytuacji można klasnąć w dłonie, aby psiak przerwał zakazaną czynność. Następnie trzeba szybciutko unieść podopiecznego i przetransportować go na matę lub do ogrodu. W przypadku wpadek nie wolno stosować krzyku ani tym bardziej kar fizycznych, o wiele lepsze efekty uzyskamy dzięki metodom pozytywnym!
Nauka higieny szczeniaka może trwać przez minimum kilka miesięcy!
To, ile trwa nauka szczeniaka czystości, zależy od indywidualnych cech pieska. Niektóre szczenięta opanowują umiejętność załatwiania się na zewnątrz już w wieku 7 miesięcy, innym wpadki mogą się zdarzać nawet po osiągnięciu roku. Jeśli bierzemy psa rasowego z hodowli, często zdarza się, że malec ma już opanowane podstawy zachowania czystości. Wtedy nauka szczeniaka przebiega o wiele szybciej.
Nauka szczeniaka czystości – najważniejsze zasady
Oto najważniejsze zasady, jeśli chodzi o naukę czystości szczeniaka:
- szczenięta muszą załatwiać potrzeby fizjologiczne bardzo często, nawet kilkanaście razy w ciągu doby;
- szczenięta zwykle sygnalizują potrzebę załatwienia się, np. poprzez kręcenie się w miejscu lub pojękiwanie;
- nauka szczeniaka czystości powinna bazować na pozytywnych metodach, czyli nagradzaniu pieska za każdym razem, gdy załatwi się w przeznaczonym do tego miejscu;
- spacerów nie należy kończyć od razu po tym, jak piesek się załatwił.
Poniższe zasady nauki szczeniaka czystości sprawdzą się także w przypadku dorosłego psa. Jeśli nasz świeżo adoptowany podopieczny mieszkał wcześniej na ogrodzie, może mieć początkowo problem z zachowaniem czystości w domu. Stosując takie same metody jak w przypadku młodego psa pomożemy mu uporać się z tymi trudnościami.
Zachowanie czystości w domu to jedna z najważniejszych umiejętności, jakie powinien opanować szczeniak, który dołącza do nowego domu. Mamy nadzieję, że dzięki powyższym poradom i zasadom nauki higieny szczeniaka trening czystości przebiegnie bez większych trudności!
Zobacz też: Sennik szczeniak. Co oznacza sen o szczeniaku?
Spodobał Ci się nasz artykuł? Napisz komentarz!
Źródła:
[1] https://www.akc.org/expert-advice/training/how-to-potty-train-a-puppy [Dostęp: 15.01.2024 r.]
[2] https://www.dailypaws.com/dogs-puppies/dog-training/basic/how-to-teach-a-dog-to-pee-poop-outside [Dostęp: 15.01.2024 r.]
[3] https://www.pdsa.org.uk/pet-help-and-advice/looking-after-your-pet/puppies-dogs/how-much-exercise-does-your-dog-need [Dostęp: 15.01.2024 r.]
[4] https://www.humanesociety.org/resources/how-potty-train-your-dog-or-puppy [Dostęp: 15.01.2024 r.]