Jakie imię wybrać dla psa? 10 praktycznych wskazówek

2
Jakie imię wybrać dla psa

Jeśli nie wiemy jakie imię wybrać dla psa, warto wziąć pod uwagę kilka praktycznych wskazówek.

Jakie imię wybrać dla psa?

 1. Imię dla psa powinno być krótkie, złożone z dwóch sylab np. „Furia” zamiast „Alaska”
 2. Imię dla psa powinno zawierać głoskę dźwięczną (b, d, g, w, z, ź, ż, l, ł, r, m, n, j , dz, dź, dż i samogłoski) np. „Barry”
 3. Imię nie powinno kojarzyć się psu z komendą. Jeśli chcemy używać komendy „Stój” zrezygnujmy z imienia „Zbój”. Pies reaguje bardziej na sylaby, długość imienia i brzmienie i może nie rozróżnić tak podobnych słów.
 4. Unikajmy imion ludzkich. Zostawmy je dla ludzi. Jest tyle pięknych imion dla psów, wśród których możemy wybierać!
 5. Unikajmy imion, które mogą być obraźliwe dla innych czy mieć znaczenie pejoratywne. Możemy nimi kogoś urazić lub sami możemy poczuć się źle wypowiadając je w niektórych sytuacjach.
 6. Warto wybrać imię oryginalne. Raczej nikt nie chce, aby jego pies nazywał się jak połowa psów w mieście. Jeśli nasz pies będzie miał imię bardzo popularne np. „Max”, może reagować na wołanie innych właścicieli w czasie spaceru.
 7. Imię dla psa powinno pasować przez całe życie. Również wtedy gdy urośnie, a później będzie psim seniorem. Psy co prawda potrafią zaadaptować się do nowego imienia, ale dobrze gdy mają jedno na całe życie. Jeśli wzrusza nas szczeniaczek owczarka niemieckiego i chcemy go nazwać „Kuleczka” zastanówmy się, czy za parę lat również będzie odpowiadało nam to imię.
 8. Psu rasowemu możemy wybrać nowe „zwykłe” imię. Psy rasowe dostają imię wraz z przydomkiem od hodowcy. Imię jest na konkretną literę przypisaną do danego miotu i często jest dość wymyśle i długie.  Może nie sprawdzić się na co dzień.
 9. Imię powinno mieć zdrobnienia. Opiekunowie często zdrabniają imię swojego psa zwracając się do niego. Jeśli podoba nam się jakieś imię, spróbujmy odmienić je i zdrobnić na kilka sposobów.
 10. Imię powinno pasować do danego psa. Czasami widzimy psa i od razu wiemy jak będzie miał na imię. Może być to spowodowane jakąś cechą charakterystyczną np. kolorem lub zachowaniem np. imię „Panda” dla białego psa z maską – czarną obwódką dookoła oczu.

 


Autor: psiPARK.pl | Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie: pixabay.com
4.6/5 - (5 {głos/głosy})
Komentarze 2
Jakie imię wybrać dla psa? 10 praktycznych wskazówek
 1. Mateusz

  Bardzo ciekawy artykuł, ze swojej strony mogę polecić ten [REKLAMA] jest tam kilka przykładów ciekawych i oryginalnych imion dla psa i suczki.

  Pozdrawiam, Mateusz

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *