Robot sprzątający ILIFE A8 – elektroniczne oko trzymające porządek w domu

12

Zaskoczeni poziomem wyręczania nas w codziennych obowiązkach dzięki pojawieniu się w domu robota Dibea, z dużą ciekawością przyjrzeliśmy się nowości – robotowi ILIFE A8, który dzięki zamontowanej kamerze potrafi planować swoją trasę oraz sprzątać miejsce przy miejscu. Czy to już trochę jak człowiek?

Psia sierść zalegająca na podłogach to problem każdego opiekuna psów. Okresy linienia często nie mają znaczenia, gdyż sprzątać trzeba cały czas. Dzięki wynalazkom ułatwiającym codzienne sprzątanie, takim jak ILIFE A8, możemy zdać się całkowicie na pracę robota. Jest naprawę dokładny, a do tego lubi sobie pogadać. 


Na skróty: Co zawiera zestaw? | Jak działa robot? | Ładowanie | Ułatwienia ILIFE A8 | Film z pracy robota | Podsumowanie | Gdzie kupić? 


psiPARK.pl na Facebooku
Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco! www.facebook.com/psiPARKpl

Odkurzacz ILIFE A8 – elementy zestawu

Co zawiera zestaw?

Zestaw ILIFE A8 zawiera robot wraz z pojemnikiem na kurz (o pojemności 300 ml), pilot zdalnego sterowania, zapasowe szczotki przednie, dwie rolki centralne, filtr o wysokiej wydajności do pojemnika na kurz (również filtr gąbkowy oraz filtr wstępny), stację dokującą z ładowarką sieciową, narzędzie do czyszczenia szczotek centralnych oraz instrukcję obsługi napisaną m.in. w języku polskim.

Jak działa robot?

Robot ILIFE A8 jest praktycznie bezobsługowy. Dzięki drzemiącej w nim technologii wystarczy obsługa dwóch przycisków, aby całe mieszkanie zostało poodkurzane, a robot samoczynnie udał się do stacji ładującej po zakończonych czynnościach.

Robot dzięki swojemu niskiemu profilowi potrafi posprzątać nawet pod niskimi meblami (robot ma zaledwie 7,2 cm wysokości). Niski poziom głośności na poziomie mniej niż 50 decybeli to kolejny atut – praca robota nie jest uciążliwa. Należy pamiętać o regularnym opróżnianiu pojemnika na kurz. Zaleca się opróżnianie go po każdym sprzątaniu.

Aby uruchomić robota, wystarczy przełączyć włącznik główny znajdujący się na jego obudowie, a następnie albo za pomocą jednego przycisku pilota albo przycisku na górze obudowy robota nakazać mu rozpoczęcie pracy. Praca będzie realizowana w trybie automatycznym. Robot najpierw skanuje pomieszczenie, w którym się znajduje, a następnie przystępuje do sprzątania. Jak widzicie na naszym filmie, robi to bardzo dokładnie – miejsce obok miejsca.

Robot może pracować do 150 minut bez przerwy (dwie i pół godziny).

Korzystając z pilota zdalnego sterowania możemy nakazać robotowi zmianę trybu pracy. Wybierając funkcję „MAX” – robot zacznie pracować z maksymalną mocą ssania, co umożliwi wysprzątanie mocniej zabrudzonych przestrzeni. Funkcja czyszczenia w jednym miejscu umożliwia pracę robota w trybie spiralnym od miejsca, w którym funkcję zadaliśmy. Umożliwia to dokładne sprzątanie określonego miejsca, np. piasku w miejscu, w którym zdejmujemy buty po jesiennym spacerze z psem.

ILIFE A8 - pilot zdalnego sterowania odkurzaczem

ILIFE A8 – pilot zdalnego sterowania odkurzaczem

Możliwe jest również programowanie automatycznego sprzątania, które robot będzie powtarzał każdego dnia o zaprogramowanej przez nas godzinie.

Robot świetnie radzi sobie na panelach, kafelkach oraz na dywanie. Jest dość zawzięty i gdy napotka przeszkodę, którą może pokonać, będzie próbował to zrobić (np. nogi od suszarki do bielizny). W przypadku gdy robot jednak nie poradzi sobie z przeszkodą lub wymaga naszej interwencji z innego powodu, poinformuje nas o tym komunikatem głosowym. 

ILIFE A8 odkurzacz skanujący psiPARK.pl

ILIFE A8 odkurzacz skanujący psiPARK.pl

Ładowanie

W przypadku gdy naładowanie baterii osiągnie poziom, gdzie wymagane jest podpięcie źródła prądu, robot automatycznie uda się do stacji dokującej. Możemy także wysłać go tam za pomocą przycisku znajdującego się na pilocie. Robot powraca również do stacji dokującej gdy zakończy sprzątanie wszystkich udostępnionych mu powierzchni. 

ILIFE A8 - pojemnik na kurz i filtry pojemnika - psiPARK.pl

ILIFE A8 – pojemnik na kurz i filtry pojemnika – psiPARK.pl

Ułatwienia oferowane przez ILIFE A8

Robot ILIFE A8 oferuje sporo ułatwień, które sprawiają, że jego praca jest praktycznie bezobsługowa:

 • łatwe opróżnianie pojemnika, demontaż filtrów,
 • kamera pozwalająca robotowi na skanowanie powierzchni i dokładną pracę,
 • tryb „MAX” (maksymalnego ciągu, przydatny zwłaszcza przy dłuższej psiej sierści i dywanach),
 • komunikaty głosowe informujące o stanie robota lub sytuacji, w której się znalazł (robot powtarza komunikaty wzywające do interwencji człowieka kilka razy, zatem nawet na dużych powierzchniach funkcja ta jest przydatna i spełnia swoją rolę – robota łatwiej odnaleźć). 
ILIFE A8 odkurzacz skanujący - optyka - psiPARK.pl

ILIFE A8 odkurzacz skanujący – optyka – psiPARK.pl

Brak chaosu – przemyślane sprzątanie:

 • robot sprząta powierzchnie miejsce obok miejsca, objeżdża dokładnie narożniki, kąty ścian, nie zapomina o miejscach, które pominął (np. przez nasze przełożenie go),
 • skanowanie pomieszczenia przed rozpoczęciem pracy trwa jedynie kilka sekund, a daje bardzo zadowalające rezultaty pracy.

Komunikaty głosowe – wiemy co się dzieje. Robot spokojnym, żeńskim głosem informuje nas o tym, jaki jest jego aktualny stan. Komunikaty możemy podzielić na 3 kategorie:

– ładowanie i baza

 • rozpoczęcie ładowania,
 • przerwanie sprzątania celem udania się do stacji dokującej i rozpoczęcie ładowania,
 • zakończenie sprzątania i udanie się do stacji dokującej celem oczekiwania na dalszą pracę,
 • zakończenie ładowania baterii do pełna,
 • skierowanie robota do ładowania przyciskiem na pilocie;

– praca

 • komunikat o rozpoczęciu automatycznego trybu sprzątania;

– interwencja człowieka wymagana

 • zablokowanie się prawej lub lewej szczotki bocznej lub szczotki centralnej (np. na przewodzie pozostawionym na podłodze lub z uwagi na naniesienie zbyt dużej ilości włosów/sierści/nieczystości – komunikat rozróżnia o którą szczotkę chodzi),
 • przestawienie robota do otwartej przestrzeni (np. gdy wjedzie pod stół zastawiony krzesłami i zbyt wiele czasu zajmuje mu wyjechanie spomiędzy nich),
 • odłożenie robota na podłogę (gdy podniesiemy go podczas jego pracy).

Za dodatkowe ułatwienie uważamy design samego pilota. Dzięki swej formie pewnie leży w dłoni oraz może stać pionowo – może pełnić funkcję zegarka w miejscu, w którym będziemy go przechowywać, gdyż nieustannie wyświetla bieżącą godzinę. Kolejnym etapem powinno być stworzenie pilota w technologii smart (działającego w oparciu o fale radiowe, a nie podczerwień), co umożliwiłoby obsługę robota bez konieczności kierowania na niego pilota, a nawet w ogóle z innego pomieszczenia. 

ILIFE A8 odkurzacz skanujący - ekran pilota - psiPARK.pl

ILIFE A8 odkurzacz skanujący – ekran pilota – psiPARK.pl

Podsumowanie

Robot ILIFE A8 to bardzo sprytne urządzenie, które dzięki drzemiącej w nim technologii potrafi sprzątać dokładnie i efektywnie. Samoczynne powracanie do stacji ładującej oraz komunikaty głosowe informujące o aktualnym stanie robota sprowadzają jego obsługę praktycznie do opróżniania pojemnika na kurz i czyszczenia rolek. Pilot dodaje dodatkowej swobody podczas sprzątania, gdyż dzięki dostępnym na nim przyciskom możemy nie tylko zaprogramować automatyczne sprzątanie, ale także sterować robotem czy nakazać mu powrót do stacji dokującej. Niewielkie rozmiary tego urządzenia sprawiają, że wjeżdża pod praktycznie każdy mebel czy fotel, dzięki czemu nasze powierzchnie są naprawdę dokładnie poodkurzane. Pilot na fale radiowe dodałby ILIFE A8 totalnej niezależności, jednak i tak można zdać się na jego systemy i czas zaoszczędzony na sprzątaniu przeznaczyć na inne obowiązki lub relaks. 

Recenzja jest naszą osobistą opinią na temat robota ILIFE A8. Przed uruchomieniem urządzenia należy zapoznać się z instrukcją, która zawiera szczegółowe informacje dotyczące bezpieczeństwa oraz zasad stosowania.

Gdzie kupić ILIFE A8?

Robot sprzątający ILIFE A8 można kupić w sklepach:

 Sądzimy, że w tym zakresie cenowym ILIFE A8 to bardzo dobry wybór, zwłaszcza do domu ze zwierzętami.

 

Recenzja powstała we współpracy z wyłącznym importerem i opiekunem marki ILIFE w Polsce, więcej informacji o robocie dostępnych jest na stronie ilife-polska.pl.


Zobacz też:

Prawa autorskie. Artykuł, zdjęcia i filmy stanową własność serwisu psiPARK.pl i są chronione prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie.

4.7/5 - (18 {głos/głosy})
Komentarze 12
Robot sprzątający ILIFE A8 – elektroniczne oko trzymające porządek w domu
 1. Angelika

  Według mnie on jest za słaby, zdecydowanie.

 2. Kasia

  Witam. Ja nam od nie dawna przy dwóch psach i trzech kotach. Wszystko było Ok ale od dwóch dni robot przerywa pracę i komunikuje „ Please check noise well/ bell „ Czy wiecie może o co tu chodzi ?

  • psiPARK.pl

   Proszę spróbować przeczyścić belkę (przedni zderzak) robota – nagromadzony na niej kurz może uniemożliwiać robotowi pracę ze względu na blokowanie czujników.

  • Artur

   Dzień dobry, rozwiązała Pani problem?

 3. Alicja

  Moja mama ma i niestety woli sama pozamiatać koło papugi bo nie daj radę z ziarnami..

  • psiPARK.pl

   Czy próbowałyście Panie opcji MAX i trybu odkurzania w wyznaczonym miejscu (opcja na pilocie) oraz rolki gumowej zamiast tej z włosiem?

   • Ala

    Ziarenka sa drobne, okrągłe i Tylko je roznosi po mieszkaniu.
    Moze nasz model jest wadliwy?? No i Felek boi sie robota, ktory delikatnie uderza w stojak na klatkę.

    • psiPARK.pl

     Sprawdzimy na naszym egzemplarzu jak radzi sobie z tym rodzajem zabrudzenia. Jakiś konkretny rodzaj karmy czy po prostu ziarenka w kolbie/luzem?

     • Jakub

      Please check noise well/ bell taki komunikat wykrzykuje mój robot co chwilę. Jest wyczyszczony nic go nie blokuje zderzak przedni czysty i pracuje prawidłowo każde sprzątanie przerywa pp ok minucie i komunikuje jak wyżej. Co zrobic? Próbowałem resety, czyszczenie rolek, kolka prowadzącego co robic?

     • psiPARK.pl

      Proponujemy kontakt ze sprzedawcą lub serwisem producenta w celu rozwiania wątpliwości. Nasz egzemplarz nie emitował takiego komunikatu.

     • Robert

      Do Jakuba. Odkurzacz mówi please check nouse wheel czyli chce żebyś wyczyścił przednie kółko. Wyjmij je, oczyść i będzie OK

     • psiPARK.pl

      Jeżeli odkurzacz wydaje komunikat o „wheel”, to faktycznie szczotka rotacyjna (wąsy) może być przyblokowana. Ją można nawet odkręcić celem wyczyszczenia gniazda.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *