2. tygodniowy szczeniak – co potrafi? Czy już je sam?

0
szczeniak 2 tygodnie

tygodniowy szczeniak wchodzi w tzw. etap przejściowy – jest jeszcze mocno związany ze swoją psią mamą, lecz powoli poznaje także człowieka, zwykle hodowcę. Co potrafi piesek w tym wieku? Czy 2. tygodniowy szczeniak je sam? Odpowiadamy na te pytania w artykule.

Rozwój 2-tygodniowego szczeniaka

Głównym zajęciem szczeniąt, do pierwszych 2 tygodni życia, jest ssanie mleka mamy i spanie. Po tym czasie pieski wkraczają w tzw. etap przejściowy, który potrwa aż do 4. tygodnia życia. W tym okresie następuje gwałtowny rozwój zmysłów – szczenię otwiera oczy i zaczyna dostrzegać kształty oraz kolory, otwierają się także kanały zewnętrzne uszu, dzięki którym piesek słyszy pierwsze dźwięki (do tej pory był w stanie wyczuwać jedynie wibracje) [1, 2, 7].

Psy mają, podobnie jak ludzie, zęby mleczne. Mleczaki u szczeniąt zaczynają się wyrzynać około 2-3. tygodnia życia [4, 5, 9]. Zostaną one zastąpione zębami stałymi dopiero około 3-6. miesiąca życia [4, 5].

Do 16. dnia życia u szczeniąt następuje ogromny rozwój układu nerwowego. W tym okresie zalecane jest wykonywanie Wczesnej Stymulacji Neurologicznej Szczeniąt (z jęz. ang. Early Neurological Stimulation, w skrócie ENS). Jak dowiodły badania, stymulowanie piesków od wczesnych dni, np. poprzez dotyk opuszek, ułożenie na wilgotnym, schłodzonym ręczniku lub unoszenie głowy, zwiększa odporność na stres i choroby w późniejszym, dorosłym życiu.

Czy 2. tygodniowy szczeniak je sam?

To, że 2-tygodniowy szczeniak ma już pierwsze zęby mleczne, nie oznacza, że piesek jest już gotowy do samodzielnego jedzenia. W wieku 2 tygodni szczeniak nadal żywi się wyłącznie pokarmem matki [3].

Niektóre maluchy zaczynają jeść samodzielnie już w wieku około 3-4 tygodni (wtedy zwykle w hodowli rozpoczyna się dokarmianie maluchów pokarmem w formie półpłynnej, np.  preparatem mlekozastępczym, zmieszanym z niewielką ilością karmy dla szczeniąt namoczoną w wodzie), ale mama nadal jeszcze karmi je mlekiem [3, 6]. Do odstawienia od piersi dochodzi dopiero około 8 tygodnia życia szczeniąt [3, 6, 9].

Co potrafi 2-tygodniowy szczeniak?

  1. tygodniowy szczeniak potrafi rozpoznawać swoje rodzeństwo i zaczyna wchodzić z nim w interakcję [1, 6]. Zaczyna szczekać i machać ogonkiem. Piesek jest jeszcze za młody na szkolenia czy socjalizację, ale stopniowo zaczyna poznawać świat – widzi, słyszy i podejmuje próby chodzenia.
  2. tygodniowy szczeniak nie jest jeszcze w stanie utrzymać swojej wagi, więc pełza na brzuchu. Jego zdolności motoryczne stale się jednak rozwijają – maluch próbuje wstawać, a niezgrabne pełzanie zaczyna z czasem przypominać poruszanie się na czterech kończynach [2, 7, 9].
  3. tygodniowe szczenię nadal potrzebuje stymulacji ze strony matki do oddawania moczu i kału – zdolność do samodzielnego załatwiania swoich potrzeb wykształci się dopiero około 3-4 tygodnia życia [9].

Jeśli chodzi o masę ciała, w ciągu pierwszych trzech tygodni po urodzeniu u szczeniaków nie obserwuje się żadnego dymorfizmu płciowego (różnice w morfologii samicy i samca jednego gatunku) [8]. Szczenięta płci męskiej stają się cięższe od samic dopiero w wieku około 6 tygodni [8].

Ile godzin śpi 2-tygodniowy szczeniak?

Szczenięta potrzebują o wiele więcej snu niż dorosłe psy – od tego zależy ich wzrost i rozwój. W wieku 2 tygodni szczeniak nadal przesypia większość doby, nawet do 20-22 godzin [3].

Spodobał Ci się artykuł? Napisz komentarz!

Zobacz też:

Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcia: Canva.com| Prawa autorskie. Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. | Aktualizacja: 28.11.2024 r.

Źródła:

[1] https://www.akc.org/expert-advice/puppy-information/puppy-growth-timeline-transitions-puppyhood [Dostęp: 26.11.2024 r.] [2] https://vcahospitals.com/know-your-pet/puppy-raising [Dostęp: 26.11.2024 r.] [3] https://dogcare.dailypuppy.com/can-puppies-start-eating-alone-2171.html [Dostęp: 26.11.2024 r.] [4] https://www.amcny.org/pet_health_library/deciduous-baby-teeth-in-pets [Dostęp: 26.11.2024 r.] [5] https://www.msdvetmanual.com/dog-owners/digestive-disorders-of-dogs/dental-development-of-dogs [Dostęp: 26.11.2024 r.] [6] https://bestfriends.org/pet-care-resources/puppy-development-stages-birth-2-years-old [Dostęp: 26.11.2024 r.] [7] https://www.dogsforgood.org/good-advice/a-puppys-first-eight-weeks [Dostęp: 26.11.2024 r.] [8] Alves I. (2020). A model of puppy growth during the first three weeks. Veterinary Medicine and Science 6(4): 946-957. [9] https://www.thesprucepets.com/puppy-development-part-1-2804676 [Dostęp: 26.11.2024 r.][10] https://www.akc.org/expert-advice/dog-breeding/breeder-puppy-socialization-early-neurological-stimulation [Dostęp: 26.11.2024 r.]

 

5/5 - (1 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *