Psie kupy na trawnikach i chodnikach to problem nie tylko estetyczny. Znajdujące się w psich kupach pasożyty wywołują groźne choroby. Możemy im zapobiec sprzątając kupy po naszych psach tak, aby larwy pasożytów nie miały szans rozwinąć się.
Kontakt z psimi kupami może skutkować biegunką, wymiotami i bólami brzucha. Dolegliwości te mogą być objawami groźnych odzwierzęcych chorób – toksokarozy i tasiemczycy.
Toksokaroza
Toksokaroza to jedna z najgroźniejszych odzwierzęcych chorób pasożytniczych. Wywołuje ją inwazja larw glist psich (Toxocara canis). Jaja glisty w psiej kupie stają się inwazyjne w ciągu kilkunastu dni. Mogą zachowywać zdolność do zakażenia przez kilka lat, gdyż są odporne na niekorzystne warunki środowiska.
Człowiek zaraża się jajami drogą pokarmową. Ich źródłem może być zanieczyszczona psią kupą ziemia i piasek, a nawet sierść psa, który tarzał się w zanieczyszczonym podłożu.
U człowieka rozwój glist zatrzymuje się na etapie larw. Trafiają one do wątroby i innych narządów. Od umiejscowienia się larw w organizmie oraz od stopnia inwazji zależą objawy chorobowe. Należy do nich np. pogorszenie widzenia, zapalenie mózgu i zapalenie pęcherzyków płucnych. W wielu przypadkach choroba przebiega bezobjawowo, a jedynym wskaźnikiem inwazji larw jest eozynofilia i gorączka.
Leczenie toksokarozy polega na podawaniu leków przeciwpasożytniczych. Trwa 7-28 dni i czasami trzeba je powtarzać gdyż leki z trudem przedostają się do otorbionych larw.
Tasiemczyca
Tasiemczycę wywołuje zakażenie układu pokarmowego przez tasiemca. Jaja tasiemca bąblowcowego (Echinococcus granulosus) są inwazyjne bezpośrednio po wydaleniu z kupą psa. Człowiek zaraża się poprzez połknięcie jaj znajdujących się w psich kupach. W jego narządach wewnętrznych (głównie w wątrobie) rozwijają się stadia larwalne – torbiele (cysty).
Objawami tasiemczycy jest najczęściej osłabienie, chudnięcie, nudności, wymioty, bóle brzucha, biegunka i zaparcia. Zależą również od umiejscowienia się larw (np. w płucach, nerkach czy mózgu), często jednak choroba przebiega bezobjawowo i cysty są wykrywane przypadkowo przy okazji innych badań.
Leczenie tasiemczycy polega m.in. na usunięciu zmiany w narządzie (np. część wątroby z cystą) i stosowaniu leków przeciwpasożytniczych.
Sprzątanie psich kup zmniejsza ryzyko niebezpiecznych chorób
Istota jest edukacja opiekunów czworonogów w tym zakresie. O akcjach edukacyjnych oraz innych sposobach na czyste i bezpieczne trawniki osiedli przeczytacie już za tydzień w następnym artykule.
Artykuł powstał w ramach konkursu „#KupaDoKosza #BezpieczneTrawniki #CzysteOsiedla” organizowanego przez psiPARK.pl we współpracy z marką 22Dogs.
Zapraszamy do odwiedzenia strony www.22dogs.com.
.
Nataliaa
Sprzątanie po psach powinno wejsc wszystkich wlascielom w krew. Nie dość ze nasze miasta są czystsze to nasze pupile nie będą zagrożone zarażeniem się jakaś bakteria lub wirusem. Zachęcam wszystkich do sprzątania, ja sama mam psa i od wielu lat używam zestaw [reklama do wiad. redakcji]- jest to papierowa torebka z łopatka. Dbajmy o środowisko ale głównie o naszych pupili!!!
Paulaaaa
Sprzątanie po pieskach jest obowiązkiem, a nie dobrowolnym uczynkiem. Rozumiem ze nie jest to przyjemne ale jazdy kto ma pieska powinien po nich sprzatac. Ja od lat kupuje zestaw [reklama do wiad. redakcji]- papierowa torebka z łopatka- świetnie się sprawdza i jest ekologiczna. Czystość w naszych parkach i na odrostach zależy od nas. Nie róbmy wszędzie psiej toalety.