Pasażerowie coraz częściej zabierają ze sobą w podróż zwierzęta – najczęściej są to psy i koty. Kraków Airport to pierwszy port lotniczy w Polsce, który wprowadził udogodnienia dla czworonogów.
Na terenie krakowskiego lotniska, obok parkingu terenowego (P2), znajduje się „Park dla zwierząt”. Wybieg wyposażony jest m.in. w samouzupełniające się poidełko, kosz wraz z woreczkami oraz urządzenia do zabawy takie jak: płotki, pochylnia, przeskok w postaci okręgu, przeskok w postaci imitacji hydrantu z belką poprzeczną.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, do terminalu pasażerskiego mogą wejść tylko zwierzęta, które korzystają z transportu lotniczego, psy służbowe oraz psy asystujące osobom niepełnosprawnym.
Pracownicy krakowskiego lotniska uważnie wsłuchują się w głos pasażerów i obserwują światowe trendy, dzięki temu wprowadzane są kolejne udogodnienia dla pasażerów, także tych którzy w podróż lotniczą zabierają czworonożnych przyjaciół – powiedział Radosław Włoszek, prezes Zarządu Kraków Airport.
Statystyki
Kwiecień 2017
W ubiegłym miesiącu obsłużono w Kraków Airport 98 zwierząt, z czego 94 podróżowało w luku bagażowym (AVIH), a 4 w kabinie (PETC). Dla porównania w rekordowym dotąd kwietniu 2014 r. przewieziono 88 zwierząt.
.
Pierwsze miesiące 2017 r.
W pierwszych 4 miesiącach 2017 r. z lub do Kraków Airport podróżowały 324 zwierzęta to o 6% więcej w stosunku do najlepszego pod tym względem 2015 roku, kiedy to w analogicznym okresie odprawiono 303 zwierzęta. Linie lotnicze, które przewiozły najwięcej zwierząt w pierwszych miesiącach 2017 r. to: Norwegian (67%), Lufthansa (14%) i PLL LOT (7%).
.
Podsumowanie 2016 r.
W ubiegłym roku w Kraków Airport obsłużono łącznie 1047 zwierząt, a więc w stosunku do roku 2015 r. odnotowano 15% wzrost liczby obsłużonych zwierząt jako AVIH, PETC lub CARGO. Ubiegły rok był również rekordowy pod względem liczby zwierząt przewiezionych w ciągu jednej doby (22 zwierzęta w dniu 20 grudnia 2016 r.) i miesiąca (150 zwierząt w grudniu 2016 r.).
Najoryginalniejsze zwierzę, które skorzystało z usług krakowskiego lotniska w ubiegłym roku to małpa, która przyleciała do Krakowa w dniu 15 marca 2016 r. rejsem Lufthansy z Frankfurtu. Zgodnie z przesłaną depeszą temperatura powietrza w trakcie przewozu małpy nie mogła spaść poniżej 2°C ani przekroczyć 20°C.
W 2016 r. najwięcej spośród podróżujących z/do Kraków Airport zwierząt przewiózł Norwegian (65%), Lufthansa (15%) i LOT (9%), ale zwierzaki gościły również na pokładach dwunastu innych przewoźników.
Przewóz zwierząt drogą lotniczą: kabina pasażerska, luk bagażowy albo cargo
Linie lotnicze oferują dwie możliwości przelotu zwierząt samolotem: w kabinie pasażerskiej (PETC) lub w luku bagażowym (AVIH). Każdy z przewoźników określa swoje przepisy dotyczące przewozu zwierząt. Niektórzy przewoźnicy jak Ryanair czy Jet2.com zabraniają przewozu jakichkolwiek zwierząt na swoich pokładach za wyjątkiem psów-przewodników, asystujących osobom niepełnosprawnym z dysfunkcjami narządu wzroku i/lub słuchu.
Inni zezwalają na zabranie psa, kota czy też fretki na pokład samolotu za dodatkową opłatą pod warunkiem, że zwierzę wraz z klatką, w której podróżuje waży nie więcej niż 8 kg. Czworonóg nie ma możliwości opuszczenia swojej klatki w trakcie lotu. Pasażerowie, którzy czują się bardzo związani ze swoim pupilem mogą również wykupić dodatkowe miejsce w fotelu, które podczas lotu zajmuje klatka ze zwierzęciem. W przypadku gdy czworonóg waży więcej niż 8 kg, jego podróż odbywa się w luku bagażowym, w specjalnie przygotowanym do tego miejscu – klimatyzowanym i oświetlonym. Przepisy dotyczące transportu zwierząt są bardzo restrykcyjne – pupil musi mieć zapewniony transporter adekwatny do swoich wymiarów, swobodę ruchu w klatce, dostęp do powietrza minimum z 3 stron klatki oraz wodę i pokarm na czas przelotu. Niektórzy przewoźnicy zalecają przygotowanie kostek lodu, które w czasie podróży się rozpuszczają. Konstrukcja transportera musi być stabilna, by uniemożliwić zwierzęciu opuszczenie klatki w trakcie lotu.
Niezależnie, czy zwierzę podróżuje w kabinie pasażerskiej, czy w luku bagażowym – musi posiadać książeczkę zdrowia wraz z kompletem wymaganych szczepień. Warto sprawdzić również z wyprzedzeniem, czy kraj do którego przewożony jest pupil, nie wymaga aby był on oznakowany poprzez tatuaż lub mikroczip, lub po przylocie poddany kwarantannie. Zwierzęta można nadać również w budynku CARGO poprzez jedną z wielu firm spedycyjnych.
Ścieżka czworonoga na lotnisku
Najpierw należy zgłosić się w punkcie odprawy biletowo-bagażowej, aby otrzymać zawieszkę bagażową na transporter. Jeżeli zwierzę leci w kabinie – zabieramy go ze sobą do punktu kontroli bezpieczeństwa. Jeżeli zaś leci w dostosowanym do przewozu zwierząt luku bagażowym – wtedy należy zgłosić się do punktu przyjmowania bagażu ponadwymiarowego i zwierząt. Następnie transporter z pupilem przenoszony jest przez pracowników firm handlingowych na wózek bagażowy, a stamtąd trafia do luku bagażowego samolotu.
Aplikacja mobilna i najczęściej zadawane pytania
Park dla zwierząt, miejsce odprawy biletowo-bagażowej czy punkt przyjmowania bagażu ponadwymiarowego najłatwiej znaleźć przy pomocy bezpłatnej aplikacji mobilnej Kraków Airport. Aplikację można pobrać w Google Play i Apple Store.
Najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi dotyczące podróży lotniczej ze zwierzętami z Kraków Airport znajdują się na stronie http://bit.ly/2r8PUm8
Źródło: informacja prasowa Kraków Airport