Urlop z psem – gdzie pojechać? Jak się przygotować?

0
Urlop z psem

Urlop z psem wymaga nieco innego podejścia do planowania niż standardowy wyjazd. W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak uniknąć niepotrzebnego stresu podczas wakacji z psem. Przedstawiamy także 3 propozycje miejsc w Polsce, które są przyjazne dla psów, dzięki czemu urlop przebiegnie bez przykrych niespodzianek.

Urlop z psem – gdzie pojechać?

Zacznijmy od tego, gdzie można się wybrać na urlop z psem. Psiolubnych miejsc przybywa każdego roku coraz więcej, dzięki czemu właściciele psów mają naprawdę dużo możliwości wypoczynkowych. Oto nasze 3 propozycje na urlop z psem:

  • góry na Dolnym Śląsku;
  • kaszubskie jeziora;
  • miejscowości nadmorskie.

Góry na Dolnym Śląsku

Dolny Śląsk może się pochwalić wieloma pięknymi miejscami, które są przyjazne dla psów i ich właścicieli. Udany urlop z psem można spędzić nie tylko w Karkonoszach, ale także w Masywie Śnieżnika, Masywie Ślęży, Górach Sowich, Górach Kamiennych, Rudawach Janowickich, Krainie Wygasłych Wulkanów czy Izerach. Na szlakach turystycznych w tym regionie czekają na nas atrakcyjne wieże widokowe oraz bardzo klimatyczne schroniska górskie.

Sprawdź też: Gdzie jechać w góry z psem? >>

Kaszubskie jeziora

Województwo pomorskie nie słynie tylko i wyłącznie z Morza Bałtyckiego. Dużym skarbem tego regionu są także jeziora. Na urlop z psem można się wybrać np. w okolice Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Wyjazd wcale nie będzie nudny, ponieważ poza kąpielami w jeziorze możemy wynająć także kajak, łódkę czy też rowerek wodny, możemy również zabrać psa na wyprawę rowerową (w specjalnej przyczepce lub w przypadku małych ras – koszyku). Z psem wejdziemy także bez problemu do większości tutejszych restauracji słynących z pysznych dań rybnych.

Sprawdź też: Wakacje z psem nad jeziorem – jaki region Polski wybrać? >>

Miejscowości nadmorskie

Udany urlop z psem spędzimy w polskich miejscowościach nadmorskich, które są psiolubne. Należy do nich np. Gdańsk, gdzie przez cały rok możemy wejść z psem niemal wszędzie poza kąpieliskami strzeżonymi. Miejscowość ta może się pochwalić psią plażą z licznymi udogodnieniami, takimi jak kosze na psie odchody czy podstawowe wyposażenie do ćwiczeń agility. Z psem będziemy mile widziani w większości restauracji serwujących pyszne ryby, z pupilem bez problemu wejdziemy także na katamaran, który kursuje z Gdańska i Sopotu na Hel.

Sprawdź też: Plaże dla psów nad morzem w Polsce [spis, adresy, mapa] >>

Urlop z psem – jak się przygotować?

Gdy już wybraliśmy idealne miejsce na urlop z psem, nadszedł czas przygotowań do wyjazdu. Oto najważniejsze kwestie, o które należy zadbać:

  • apteczka – psia apteczka powinna zawierać podstawowe środki, takie jak bandaże oraz preparaty do dezynfekcji ran. Jeśli nasz pupil na coś choruje, powinny się w niej znaleźć dodatkowo także leki przepisane przez weterynarza. Pamiętajmy również, aby zabezpieczyć naszego psa przed kleszczami. Zobacz też: Apteczka dla psa na urlop i nie tylko. Co powinna zawierać? >>
  • dokumenty – niezależnie od tego, w jaki rejon Polski się wybieramy, należy spakować książeczkę zdrowia psa. A jeśli na urlop z psem wybraliśmy inny kraj, wtedy trzeba dodatkowo wyrobić pupilowi paszport, a także zapoznać się z zasadami wjazdu do danego kraju (np. sprawdzić, czy istnieje konieczność doszczepienia na jakąś chorobę);
  • wyposażenie – na urlop z psem należy zabrać zestaw psich akcesoriów, z których korzystamy na co dzień. Spakujmy zatem: woreczki na odchody, smycz, szelki/obrożę, miski (w tym jedną przenośną miskę na wodę), karmę w odpowiednich ilościach, gwizdek do przywołań awaryjnych, długą linkę, a także ulubione zabawki, gryzaki i smakołyki;
  • zabezpieczenie na czas jazdy – jeśli wybieramy się na wakacje z psem samochodem, pamiętajmy, aby odpowiednio zabezpieczyć psa przy pomocy specjalnych pasów lub transportera. Wskazane są także regularne przerwy na spacer i wodę. W przypadku jazdy pociągiem lub autobusem należy wcześniej zapoznać się z zasadami przewozu zwierząt (np. związanymi z zakupem dodatkowego biletu), w większości przypadków konieczne będzie także założenie kagańca na czas jazdy. Jeśli chodzi o loty samolotem, niewiele linii umożliwia przewóz psów, dlatego zawsze warto sprawdzić szczegółowe wymagania przed rezerwacją. Zobacz też: Transporter dla psa >>

Warto wiedzieć: Wiele osób zabiera na urlop z psem domowe posłanie. Dzięki temu rozwiązaniu pupil będzie się czuł bezpieczniej w nowym miejscu. Niektóre obiekty noclegowe mogą nawet wymagać tego, aby wziąć legowisko z domu, warto o to dopytać na etapie rezerwacji zakwaterowania.

Urlop z psem – jak go zaplanować?

Na koniec kilka słów na temat samego planowania urlopu z psem. Poza rezerwacją noclegu w psiolubnym miejscu, na etapie organizowania wyjazdu należy także:

  • sprawdzić lokalne przepisy związane z wprowadzaniem psów do danego parku krajobrazowego czy na plażę;
  • wybrać dobrze termin wyjazdu, między innymi w oparciu o panujące w danym okresie temperatury oraz popularność danego regionu. Aby zadbać o komfort naszego pupila, lepiej unikać wyjazdów w bardzo upalne miesiące oraz w wysokim sezonie, kiedy popularniejsze miejscowości są zatłoczone;
  • zadbać o to, aby aktywności na miejscu były odpowiednie także dla psa. Wybierajmy szlaki turystyczne, które nie są niebezpieczne oraz uwzględnijmy w planie dnia psiolubne atrakcje plenerowe (np. parki, plaże, lasy lub zamki, na teren których można wejść z psem).

Ważne: Planując urlop z psem nie przesadzajmy z nagromadzeniem zbyt wielu atrakcji turystycznych w danym dniu. Zorganizujmy wyjazd tak, aby mieć czas zarówno na zwiedzanie, jak i na aktywności takie jak np. aporty w wodzie, pływanie lub frisbee. Zadbajmy także o to, aby w planie dnia znalazło się wspólne leniuchowanie, aby podczas wyjazdu nasz pupil wystarczająco dużo odpoczywał.

Spodobał Ci się artykuł? Napisz komentarz!

Autor i zdjęcie główne: Alicja Hudzik | Prawa autorskie. Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. | Aktualizacja: 12.09.2024 r.
5/5 - (2 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *