Czy wiesz, że smaczne i zdrowe ciastka dla swojego psa możesz zrobić w domu, np. z takich składników, jak marchewka, wątróbka, żółty ser czy też ryba? W dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak zrobić smaczki dla psa. Przepisy przydadzą się zwłaszcza w okresie wakacyjnym, ponieważ smakołyki można zapakować do śniadaniówki i zabrać ze sobą na wyjazd. Oczywiście w przypadku psów chorujących przewlekle (np. na zapalenie trzustki) dobór składników i zmiany w diecie należy skonsultować z lekarzem weterynarzem.
Jak zrobić smaczki dla psa z marchewki?
Smaczki dla psa możemy zrobić ze zdrowego, niskokalorycznego warzywa, jakim jest marchewka [1]. W tym celu potrzebne nam będą następujące składniki:
- 2 jajka;
- około 300 g startej marchewki;
- szklanka mąki razowej lub orkiszowej;
- 2 łyżki oliwy.
Smaczki dla psa – przepis na ciastka z marchewki:
- Zetrzyj na tarce marchewkę i odsącz ją z soku;
- Wbij do miski jajka i mąkę, połącz z marchewką;
- Wyrabiaj ciasto do momentu, aż jego struktura będzie spójna;
- Odłoż na pół godziny do lodówki;
- Pokrój schłodzone ciasto na kawałki i rozwałkuj je;
- Powycinaj różne kształty;
- Posmaruj ciastka oliwą przy pomocy pędzelka;
- Piecz w dobrze rozgrzanym piekarniku, około 20 minut w 180 stopniach Celsjusza.
Uwaga! Ciastek zawierających mąkę nie należy podawać psom uczulonym na pszenicę oraz z nietolerancją glutenu [2] [3]. W przypadku wątpliwości należy się skonsultować z lekarzem weterynarzem.
Smaczki dla psa – przepis na ciastka bezbożowe z wątróbki
Jak zrobić z wątróbki, kurzej lub indyczej smaczki dla psa? Przepis jest bardzo prosty. Składniki to:
- około 300 g wątróbki;
- jajko;
- smalec gęsi;
- woda (w ilości zgodnej z potrzebami).
Sposób przygotowania
Wątróbkę należy drobno posiekać i zmieszać z pozostałymi składnikami, tak aby uzyskać jednolite ciasto. Masę można uformować na kształt walca i następnie pociąć na plastry lub kwadraciki. Ciasteczka powinny się piec w temperaturze wynoszącej około 160 stopni Celsjusza, przez około 20 minut.
Jak zrobić smaczki dla psa z żółtego sera?
Psy mogą jeść żółty ser, jednak nie należy przesadzać z ilością podawanego smakołyku, ze względu na jego wysoką kaloryczność i zawartość tłuszczu [4]. Należy mieć także świadomość, że nie wszystkie psy potrafią trawić ser, ze względu na nietolerancję laktozy, podobnie jak u człowieka [4].
Jak zrobić z sera smaczki dla psa? Przepis (a raczej jego efekt w postaci smacznych ciastek) zachwyci naszego czworonożnego przyjaciela. Będziemy potrzebować jedynie:
- startego sera (może być gouda lub mniej kaloryczna mozzarella);
- gorącej wody;
- 1 jajka;
- szklanki mąki razowej.
Sposób przygotowania
Składniki należy wymieszać razem, tak aby uzyskać jednolite ciasto. Gorącej wody należy używać zgodnie z potrzebami, w zależności od konsystencji. Po zagnieceniu ciasta można je rozwałkować i wyciąć różne kształty. Następnie należy wyłożyć ciastka na blachę pokrytą papierem do pieczenia i piec przez około 20 minut w 180 stopniach Celsjusza.
Smaczki dla psa – przepis na rybne ciastka
Ryby mogą stanowić element diety psa, ze względu na wysoką zawartość pełnowartościowego białka oraz nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 [5]. Jak zrobić rybne smaczki dla psa? Przepis prezentujemy poniżej.
Rybne ciastka dla psa – składniki:
- 200 g ryby świeżej lub mrożonej, bez ości (np. dorsza, tuńczyka lub łososia);
- 1 jabłko;
- łyżka oleju lnianego;
- 1 jajko;
- 150 g mąki owsianej lub orkiszowej.
Rybne ciastka dla psa – sposób przygotowania:
Wymieszaj składniki razem i wyrób z nich ciasto o jednolitej konsystencji. Z ciasta rękami powyrabiaj kuleczki. Następnie poukładaj kuleczki na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i piecz w temperaturze 180 stopni Celsjusza przez 20 minut.
Jak zrobić smaczki dla psa z masła orzechowego?
Psy mogą jeść niesolone masło orzechowe, masło orzechowe przeznaczone dla psów lub domowe masło orzechowe bez dodatku soli, cukru, szkodliwych słodzików i innych sztucznych dodatków [6]. Z tym smakołykiem nie należy jednak przesadzać, ponieważ jest on bardzo kaloryczny.
Jak zrobić smaczki dla psa z masła orzechowego? Będziemy potrzebować:
- ugotowanej dyni w formie puree (około 200 g);
- 2 łyżek masła orzechowego;
- 2 jajek;
- szklanki mąki pełnoziarnistej.
Sposób przygotowania:
Ze wspomnianych wyżej składników należy zagnieść ciasto, następnie po rozwałkowaniu i wykrojeniu ciasteczek trzeba je przenieść na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Całość zapiekamy w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni Celsjusza przez około 30 minut.
Smaczki dla psa – przepis na chipsy z batatów
Bataty to kolejny produkt spożywczy, który jest zdrowy zarówno dla człowieka, jak i psa. Wyjątek stanowią psy chorujące na cukrzycę, w ich przypadku włączenie batatów do diety należy skonsultować z lekarzem weterynarzem [7]. Jak zrobić smaczki dla psa z batatów? Oto przepis.
Składniki:
- 1 ugotowany batat (w postaci puree);
- 1 jajko;
- 1 ugotowana lub starta marchewka;
- 2 szklanki mąki pełnoziarnistej lub owsianej;
- woda zgodnie z potrzebami.
Sposób przygotowania:
Wymieszaj składniki razem aż do uzyskania jednolitego ciasta. Rozwałkuj na stolnicy, wykrój ciastka i następnie przełóż je na blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Piecz w piekarniku nagrzanym do 350 stopni Celsjusza przez około 3- minut.
Jak przechowywać smaczki dla psa DIY?
Skoro wiemy, jak zrobić smaczki dla psa, warto jeszcze wspomnieć o tym, w jaki sposób przechowywać domowej roboty ciasteczka dla psów. Własnoręcznie robione przysmaki nie zawierają konserwantów, w związku z czym ich termin przydatności do spożycia jest krótki. W szczególności dotyczy to produktów zawierających mięso czy ryby. Domowej roboty ciastka możemy przechowywać do kilku dni w szczelnie zamkniętym pojemniku w lodówce. Ważne jest, aby nie pakować ich jeszcze ciepłych, tylko odczekać do całkowitego ostygnięcia. Trwałość domowych smaczków dla psa możemy przedłużyć także poprzez ich zamrożenie. W ten sposób przysmaki mogą być przechowywane nawet do kilku miesięcy.
Zachęcamy do wypróbowania przepisów i pozostawienia komentarza odnośnie tego, czy domowe ciastka dla psów zrobiły w domu furorę!
- Zobacz też powiązany artykuł: Przepisy na domowe smakołyki dla psa >>
Źródła:
[1] https://www.akc.org/expert-advice/nutrition/fruits-vegetables-dogs-can-and-cant-eat [Dostęp: 22.05.2024 r.]
[2] https://www.allaboutdogfood.co.uk/dog-food-ingredients/0106/spelt [Dostęp: 22.05.2024 r.]
[3] https://www.candogseatit.com/grains/spelt [Dostęp: 22.05.2024 r.]
[4] https://www.akc.org/expert-advice/nutrition/can-dogs-eat-cheese [Dostęp: 22.05.2024 r.]
[5] https://www.akc.org/expert-advice/nutrition/can-dogs-eat-fish [Dostęp: 22.05.2024 r.]
[6] https://www.akc.org/expert-advice/nutrition/can-dogs-eat-peanut-butter [Dostęp: 22.05.2024 r.]
[7] https://www.akc.org/expert-advice/nutrition/can-dogs-eat-sweet-potatoes [Dostęp: 22.05.2024 r.]