Pies hodowany ze względu na wełnę

0
Pies hodowany ze względu na wełnę

Psy są towarzyszem człowieka od tysięcy lat i pełnią różne funkcje, ale czy wiedziałeś, że psy hodowano dla pozyskania wełny? Były traktowane jak członkowie rodziny i dbano o nie ze szczególną troską.

Pies hodowany ze względu na wełnę

Pies o imieniu Mutton (który zmarł w 1859 roku) rasy Coast Salish ujawnił tajemnicę psów wełnistych (ang. woolly dogs). Jego DNA, wyizolowane z puszystego białego futra, nie tylko rzuciło nowe światło na tę wymarłą rasę, ale również przeniosło nas w czasie do plemion wybrzeża Salish na północno-zachodnim Pacyfiku.

Wełna pozyskana z psów służyła do wyrobu koców

Kobiety z plemion wybrzeża Salish były prawdziwymi ekspertkami w opiece nad tymi niezwykłymi psami.

Badania ujawniły, że psy wełniste, nazywane w niektórych językach wybrzeża Salish „sqwemá:y”, „ske’-ha”, „sqwəméy” i „sqwbaý”, były traktowane jak członkowie rodziny. Ich specjalna dieta obejmowała pyszne ryby lub łosie, co sprawiało, że miały nie tylko piękną sierść, ale i cieszyły się dobrym zdrowiem.

Nie tylko karmiono je smacznym jedzeniem, ale również dbano o ich futro. Psy były strzyżone jak owce, a z ich wełny wytwarzano specjalne koce i tekstylia.

Zobacz też: Odkryto grób psa sprzed 8000 lat. Został pochowany z zabawkami

Psy wełniste były oddzielone od innych, aby uniknąć krzyżowania

Co ciekawe, psy włochate były trzymane z dala od innych psów, by uniknąć krzyżowania.

Ceniono je na tyle, że hodowano na wyspach lub trzymano w zagrodach, co pozwoliło utrzymać ich unikalną rasę. Nawet gdy inne psy zaczęły zanikać pod koniec XIX wieku, historie przekazywane przez starszych z Wybrzeża Salish utrzymywały pamięć o tych wyjątkowych zwierzętach przy życiu.

Zobacz też: Indiańskie imiona dla psa

Co ujawniły badania DNA Muttona?

Ostatnie badania DNA z skóry Muttona, przechowywanej w Smithsonian Institution, potwierdziły tradycyjną wiedzę tych ludzi. Okazało się, że psy wełniste oddzieliły się od innych psów w Ameryce Północnej wiele tysięcy lat temu. Co więcej, tylko niewielki procent ich DNA pochodził od psów europejskich, co dowodzi, że nawet po przybyciu europejskich osadników, mieszkańcy Wybrzeża Salish nadal z wielką troską hodowali swoje czworonogi dające cenną wełnę.

Jak wygląda pies wełnisty?

Rekonstrukcję całego ciała wełnistego psa, opartą na 160-letnim futrze z kolekcji Smithsonian oraz szczątkach archeologicznych możecie zobaczyć na stronie vancouversun.com >> Na zdjęciu widać białego psa o szpiczastych uszach i z zawiniętym w górę ogonem. Nam przypomina samoyeda.

Z kolei zdjęcie sierści Muttona jest opublikowane na stronie science.org >>

Zobacz też:

Aktualizacja: 15 grudnia 2023 r. | Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie: Canva.com

Źródła:

https://www.washingtonpost.com/science/2023/12/14/woolly-dog-dna-coast-salish/ [Dostęp 16.12.2023 r.]

https://www.science.org/doi/10.1126/science.adm6959 [Dostęp 16.12.2023 r.]

https://vancouversun.com/news/local-news/study-shows-colonials-forced-bc-indigenous-woolly-dogs-into-extinction [Dostęp 16.12.2023 r.]

https://www.science.org/doi/10.1126/science.adm6959 [Dostęp 16.12.2023 r.]

 

5/5 - (1 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *