Odkryto grób psa sprzed 8000 lat – został pochowany z zabawkami

0
Odkryto grób psa sprzed 8000 lat

Psy chowani razem z ludźmi i w ich grobach odkryto ozdobne przedmioty

Robert Losey z Uniwersytetu Alberty odkrył szczątki psów na starożytnym cmentarzu nad jeziorem Bajkał na Syberii, pochowane między 5000 a 8000 lat temu razem z ludźmi. Po śmierci psy traktowano podobnie jak ludzi, ostrożnie umieszczając je w grobie, często z ozdobnymi obrożami i innymi przedmiotami. Analiza chemiczna kości wykazała, że psy jadły taki sam pokarm co ludzie. W całej syberyjskiej Arktyce odkryto także dowody na noszenie przez psy uprzęży, być może do ciągnięcia sań.

Więź między ludźmi a psami: odkrycie w Szwecji

Z kolei archeolodzy w Szwecji odkryli szczątki psów datowane na około 8400 lat temu, będące najstarszymi w regionie. Odkrycie to obejmowało pochówki podobne do tych ludzkich, sugerując silną więź między ludźmi a psami. Wykopaliska w Ljungaviken w Sölvesborgu ujawniły 51 budowli z epoki kamienia. Pies został pochowany jak człowiek, z sentymentalnymi przedmiotami, co było rzadkie w przypadku psów. To odkrycie pomaga zrozumieć starożytne postawy i tradycje, świadcząc o szczególnej więzi między ludźmi a psami już tysiące lat temu.

Zobacz też: Psy hodowane ze względu na wełnę były traktowane jak członkowie rodziny

Aktualizacja: 10 grudnia 2023 r. | Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie.

Źródła:

https://www.archaeology.org/news/4230-160303-siberia-domesticated-dogs [Dostęp 10.12.2023 r.]

https://www.ancient-origins.net/news-history-archaeology/dog-burial-sweden-0014313 [Dostęp 10.12.2023 r.]

youtube.com/watch?v=281Il1bTBpY [Dostęp 10.12.2023 r.]

5/5 - (2 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *