Wirus SARS-CoV-2 | Choroba COVID-19
Szanowni Użytkownicy wybiegów dla psów, psich parków, jak również wszystkie osoby zainteresowane tematyką wybiegów dla psów oraz bywalcy takich miejsc,
z uwagi na obecną sytuację związaną z pandemią, wprowadzonym w Polsce stanem epidemii oraz w trosce o zdrowie wszystkich – opiekunów psów jak i osób nieposiadających psów – apelujemy o niekorzystanie z ogrodzonych wybiegów dla psów i psich parków oraz ich infrastruktury, jak również skwerów czy terenów leśnych lub parkowych przebywając w skupiskach ludzkich do czasu unormowania się sytuacji poprzez ogłoszenie takiego stanu przez strony lub instytucje rządowe.
Nie dopuśćmy do tego, by te miejsca stały się nowymi ogniskami zarażeń. Pozostańcie w domach, by chronić zdrowie i życie – swoje i innych osób.
Zalecamy niezbędne spacery odbywać w pojedynkę, unikanie zgrupowań oraz niekorzystanie z jakiejkolwiek publicznie dostępnej infrastruktury poprzez ograniczenie do niezbędnego minimum jej dotykania, a w tym celu również stosowanie środków higieny indywidualnej.
Czy koronawirus atakuje psy lub przenosi się przez nie?1
Aktualnie dostępne dane nie wskazują na to, żeby nasi pupile roznosili koronawirusa. Należy jednak bezwzględnie pamiętać o podstawowych kwestiach związanych z bezpieczeństwem i higieną.
Koronawirusy tworzą dużą rodzinę wirusów. Jedne z nich atakują różne gatunki zwierząt (nietoperze, bydło, wielbłądy), inne ludzi. Niektóre z nich mogą przenosić się na ludzi (jak SARS), jednak są to rzadkie przypadki. Obecnie nie jest znane dokładne źródło pojawienia się choroby wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Nie ma dowodów na to, że zwierzęta domowe mogłyby roznosić COVID-19.
W kwestii koronawirusów atakujących psy i koty na tę chwilę nie ma potwierdzeń, aby przenosiły się na ludzi. Nie ma też odnotowanych przypadków, gdzie pies czy kot mógł przenieść wirusa z jednego człowieka na drugiego. Do tej pory w Hong Kongu wystąpiły dwa opublikowane zdarzenia związane z psami:
1. W poniedziałek, 16 marca 2020 r., w dwa dni po opuszczeniu 14-dniowej kwarantanny zmarł 17-letni szpic pomeranian z Hong Kongu. Psa badano ze względu na to, że właściciel był zarażony koronawirusem. Testy na wirusa u psa były negatywne, jednak odnaleziono mikroślady wirusa w próbkach z jamy gębowej/nosowej. Wielu ekspertów śmierci psa dopatruje się w jego sędziwym wieku oraz ogromnym stresie związanym z przebytą kwarantanną. Pies ten nie wykazywał symptomów choroby COVID-19.
Rząd chiński oraz WHO (World Health Organisation) oświadczyły, że nie ma dowodów na to, że zwierzęta domowe jak psy i koty mogą przenosić chorobę lub same na nią zapadać. Kwestii tej wtóruje WSAVA (Światowe Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt z siedzibą w Kanadzie), apelując o zachowywanie przez opiekunów zwierząt domowych po prostu podstawowych zasad higieny. Sytuacja jednak pozostaje określana jako rozwojowa i należy obserwować oficjalne doniesienia.
Apeluje się o nieporzucanie zwierząt podczas trwania zagrożenia oraz o zaprzestanie całowania zwierząt.
2. Owczarek niemiecki z prowincji Pok Fu Lam (Pokfulam) w Hong Kongu został pozytywnie zdiagnozowany na obecność koronawirusa, jednak nie zapadł na chorobę.
W czwartek, 19 marca 2020 r., pies ten wraz z żyjącym w tym samym gospodarstwie domowym innym psem (mieszańcem) został skierowany na kwarantannę po tym, jak u ich właściciela zdiagnozowano infekcję. Wyniki testów na obecność wirusa były pozytywne dla owczarka, jednak negatywne dla drugiego z psów. Żaden z psów nie daje jednak oznak choroby COVID-19. Psy mają być monitorowane oraz poddawane dalszym testom.
Tutaj chińskie władze zajmujące się dobrostanem zwierząt ponownie podkreślają, że nadal nie ma dowodów na to, że zwierzęta domowe mogą być źródłem zakażenia wirusem albo że mogą od niego zachorować. Również amerykańska AVMA (Amerykańskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii z Illinois) potwierdza, że zdaniem ekspertów z zakresu chorób zakaźnych oraz wielu międzynarodowych oraz krajowych organizacji zajmujących się zdrowiem człowieka i zwierząt (w tym OIE – Światowa Organizacja Zdrowia Zwierząt z siedzibą w Paryżu oraz amerykańskie Centra Do Spraw Walki oraz Prewencji przed Chorobami) nie ma dowodów na to, że zwierzęta domowe mogą zapadać na COVID-19 ani że mogą roznosić wirus na inne zwierzęta czy ludzi.
Jednakże z uwagi na zalecaną wzmożoną ostrożność osoby chore na COVID-19 powinny ograniczyć kontakt ze zwierzętami do czasu odkrycia dalszych faktów związanych z tą chorobą. Zaleca się bezwzględne przestrzeganie zasad higieny oraz powstrzymywanie się przed całowaniem zwierząt.
Laboratoria Idexx informują, że dotychczas przebadano tysiące psów i kotów – u żadnego nie wykryto wirusa.
Higiena przy psie i kocie (zwierzętach domowych) podczas obecnego stanu epidemii
Z uwagi na to, ze wszystkie zwierzęta mogą przenosić różnego rodzaju drobnoustroje, dobrym nawykiem dla osób przebywających wśród zwierząt i/lub opiekujących się nimi jest:
- dokładne mycie rąk mydłem i ciepłą wodą po każdym kontakcie ze zwierzęciem, jak również po kontakcie z jego pożywieniem, jego odpadami (np. po zbieraniu odchodów, resztek jedzenia) oraz wszelkimi akcesoriami pozostawionymi do użytku zwierzęcia;
- dbanie o higienę zwierzęcia oraz dokładne sprzątanie po nim;
- regularna konsultacja weterynaryjna oraz konsultacja w przypadku jakichkolwiek zapytań.
Jak chronić zwierzę, jeżeli jesteś chory na COVID-19? Co zrobić na czas kwarantanny?1
Jeżeli podejrzewa się u Ciebie chorobę lub już ją potwierdzono, powinieneś ograniczyć kontakt z jakimikolwiek zwierzętami, tak samo jak z innymi ludźmi. Zaleca się ograniczenie kontaktu jako środek ostrożności, gdyż pomimo braku potwierdzonych przypadków zapadania zwierząt na tę chorobę, świat nauki nadal prowadzi badania nad tym wirusem.
Jeżeli masz taką możliwość, poleć opiekę nad swoim zwierzęciem innej osobie (np. członkowi rodziny). Unikaj głaskania, przytulania, całowania, dawania się lizać czy dzielenia się jedzeniem.
Jeżeli jesteś osobą samotną (posiadającą psa, którego trzeba wyprowadzać z mieszkania), zasięgnij natychmiastowej pomocy w agencjach rządowych. Z oficjalnych komunikatów odczytujemy:
(…) zgodnie z ustaleniami (…) z Głownym Lekarzem Weterynarii zwierzęta osób poddawanych kwarantannie mogą być przekazywane innym osobom np. znajomym właściciela psa lub do schronisk dla bezdomnych zwierząt a konieczność eutanazji nie powinna być brana pod uwagę.2
Źródła: 1. marketwatch.com, cdc.gov (Departament Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych). 2. Inspekcja Weterynaryjna, Zachodniopomorski Wojewódzki Lekarz Weterynarii Maciej L. Prost do Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (odnośnik).