Pierwszy wybieg dla psów na świecie powstał na Manhattanie

3
Pierwszy wybieg dla psów w historii powstał na Manhattanie

Pierwszy wybieg dla psów w historii powstał w Nowym Jorku w 1990 roku i istnieje do dziś. Jednocześnie jest największym wybiegiem dla psów w Nowym Jorku.

Pierwszy wybieg dla psów na świecie – lokalizacja, mapa

Wybieg nazwano po prostu Tompkins Square Dog Run (nazywa się go również First Runner Dog Park), co można przetłumaczyć jako Wybieg dla Psów na Placu Tompkinsa. Zlokalizowany jest w parku na Placu Tompkinsa na Manhattanie w USA, w tzw. East Village, w Alphabet City (nazwa okolicy pochodząca od nazw otaczających ją alei – Alei (ang. Avenue) A, B, C i D, jedynych w całym Manhattanie posiadających pojedyncze litery jako nazwy).

Sam park na Placu Tompkinsa ma powierzchnię 4,2 ha [1] (dla porównania – Park Śląski ma powierzchnię ok. 600 ha [1]) i jest tętniącym życiem centrum dzielnicy o kształcie kwadratu.

Adres: 500 E. 9th Street, New York, NY 10009. | Godziny otwarcia: 6.00 – 24.00.

Nazwa

Nazwa parku, a zarazem wybiegu pochodzi od nazwiska szóstego wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych (1817 – 1825), czwartego gubernatora stanu Nowy Jork (1807 – 1817), Daniela D. Tompkinsa (ur. 1774, zm. 1825).

Pierwszy wybieg dla psów w historii

Wybieg obecnie | fot. Tompkinssquaredogrun.com

Rys historyczny parku

Historia gruntów parku sięga XIX wieku, gdy starszyzna miasta zaakceptowała je jako dar od rodziny Stuyvesant celem zwiększenia możliwości podatkowych miasta, z warunkiem pozostawienia tych gruntów jako miejsca dostępnego publicznie. Wysiedleni mieszkańcy otrzymali 62.000 dolarów z publicznych pieniędzy, a adaptacja bagnistego terenu pochłonęła kolejne 22.000 dolarów. Otwarcie Placu Tompkinsa miało miejsce w 1834 roku. Zamysł eleganckiego placu został jednak zmyty wraz narodzinami z tzw. Paniki roku 1837 – kryzysem finansowym w USA. Rozwój placu został wstrzymany. W 1874 roku w parku miała miejsce demonstracja ok. 7000 bezrobotnych mieszkańców miasta, która została stłumiona przez policję. W 1877 roku 5000 osób, zgromadzonych celem wysłuchania rewolucyjnych komunistycznych przemówień, walczyło z Gwardią Narodową.

W związku z licznymi protestami odbywającymi się na placu, jego zmodernizowany plan z 1936 roku zakładał możliwość podziału i zarządzania tłumem.

XX i XXI wiek to dla parku głównie problemy związane z biedą, bezdomnością i narkomanią mieszkańców Nowego Jorku. Park nie był bezpiecznym miejscem. W 1988 wybuchły zamieszki, gdy lokalna policja chciała oczyścić park z osób bezdomnych. Rannych zostało 38 osób, a w zamieszki i działania policji zostały włączone osoby przypadkowe, gapie, jak również aktywiści polityczni. Ku upamiętnieniu tych wydarzeń, od tamtego czasu w parku odbywa się doroczny festiwal muzyki punk rockowej.

Pierwszy wybieg dla psów w historii

Wybieg obecnie | fot. Tompkinssquaredogrun.com

Zmiana oblicza parku i współczesność

Renowacja, rewitalizacja i przebudowa ku podniesieniu statusu całej East Village w latach ’90 XX oraz ’00 XXI wieku, jak również wprowadzenie na terenie parku godziny policyjnej i finalne wysiedlenie z niego osób bezdomnych całkowicie odmieniły oblicze wcześniej zniszczonego parku. Otwarty ponownie w całości w 1992, obecnie wyposażony jest – prócz wybiegu dla psów – w boiska do koszykówki, place zabaw dla dzieci, stół do ping-ponga, stoły do gry w szachy i korty do gry w piłkę ręczną. W parku spędzają czas młode rodziny, studenci, osoby starsze oraz turyści ze wszystkich zakątków świata.

O posiadanie swojego miejsca w parku aktywnie starali się właściciele psów, na co dzień korzystający z parku. Starania w lokalnym ratuszu dały efekt planów stworzenia wybiegu dla psów właśnie podczas realizacji planów przebudowy parku z 1990 roku. Były członek komitetu przebudowy parku, Henry Stern, stwierdził wówczas, że „stworzenie wybiegu jest po prostu dobrym pomysłem”.

Miejski wydział zajmujący się sprawami parku dodał jednak jedno zastrzeżenie do warunków powstania wybiegu – wybieg musi być zorganizowany i sfinansowany przez lokalną społeczność, a nie przez ratusz. Osoby zaangażowane w ciężką walkę o powstanie wybiegu zebrały zatem pieniądze i zorganizowały wolontariuszy.

Wtedy nawet osoby, które nie interesują się psami stwierdzały, że powstanie tego pierwszego wybiegu odegrało ogromną rolę w przywracaniu parku do dni jego świetności. Wybieg jest powodem do dumy oraz symbolem poświęcenia wielu osób, działających społecznie dla idei odnowionego parku.

Wybieg podczas sierpniowego popołudnia w 2010 roku.

Renowacja za 450.000 dolarów

Otwarcie samego wybiegu podczas trwającej do 1992 roku modernizacji całego parku miało miejsce w 1990 roku, jednak w 2008 roku ponownie przeszedł on renowację, która pochłonęła 450.000 dolarów wyłożonych z pieniędzy miasta oraz zebranych przez opiekunów i przyjaciół wybiegu.

Pierwszy wybieg dla psów w historii

Wybieg obecnie | fot. Tompkinssquaredogrun.com

Nowe wyposażenie

Po ostatniej modernizacji wybieg dla psów w parku na Placu Tompkinsa posiada elementy podłoża stworzone z kruszonego kamienia i piasku, trzy baseny, platformę obserwacyjną oraz część przeznaczoną do kąpania psów, gdzie znajdują się węże ogrodowe służące opłukiwaniu psów.

Pierwszy wybieg dla psów na świecie a największe psie Halloween w USA i zbiórki pieniędzy

Jednym z opiekunów wybiegu, który brał udział w finansowaniu jego modernizacji, jest Doroczna Halloweenowa Psia Parada na Placu Tompkinsa [2], która finansuje również bieżące utrzymanie wybiegu. Impreza ta jest największą halloweenową psią imprezą w całych Stanach Zjednoczonych. Co roku uczestnicy pojawiają się w liczbie ponad 400 psów i 2000 widzów. W 2016 roku parada odbyła się po raz 26. Impreza jest ochoczo opisywana przez największe amerykańskie stacje telewizyjne oraz wydawców prasy.

Pierwszy wybieg dla psów w historii

Makaron z yorka oraz psi skater podczas parady | fot. Facebook

Pierwszy wybieg dla psów w historii

Plakat promujący 22 paradę | fot. Facebook

Pierwszy wybieg dla psów wydaje się być jednocześnie jednym z najciekawszych wybiegów na świecie. Pomimo zawiłej historii tego terenu, wielu zamieszek w parku i jego problemów ze zniszczeniami, bezdomnością i walką z narkomanami, Park Tompkinsa to obecnie bardzo modne i nowoczesne miejsce.
Wybieg zlokalizowany w parku, prócz basenów i specjalnego podłoża dla psów, oferuje spotkania miłośników psów i największą halloweenową psią paradę w całych Stanach Zjednoczonych.

Zarządcą parku jest NYC Parks. Tutaj znajdują się informacje dotyczące psów w parkach tego zarządcy (ang.).

Pierwszy wybieg dla psów w historii

Pies – sprzedawca hot-dogów oraz postaci z Alicji w Krainie Czarów podczas dorocznej parady | fot. Facebook

Halloweenowa Psia Parada 2023

Zobacz zdjęcia:

Ciekawostki o Parku Tompkinsa

 • Park posiada wiele wiązów amerykańskich (Ulmus americana). Drzewa te potrafią wytrzymać mrozy do -42º Celsjusza.
 • W parku znajdują się trzy pomniki upamiętniające różne historyczne wydarzenia.
 • Park na Placu Tompkinsa to miejsce, gdzie powstał ruch Hare Kryszna w USA. Do dziś znajduje się
  tam święty dla wyznawców tego ruchu wiąz, pod którym założyciel tego ruchu, Abhay Charanaravinda Bhaktivedanta Swami Prabhupada, pierwszy raz wypowiedział Mantrę Hare Kryszna w miejscu publicznym i poza subkontynentem indyjskim.
 • Popularna piosenka zespołu Mumford & Sons zawiera nazwę parku na Placu Tompkinsa w tytule. Utwór uplasował się w 2015 roku na 86 miejscu brytyjskiej listy przebojów.

Źródła:

[1] Wikipedia.org

2] Oficjalna strona internetowa wybiegu, oficjalny profil halloweenowej psiej parady

Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części
bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie główne: pixabay.com; Zdjęcia w artykule: Facebook.com
5/5 - (1 {głos/głosy})
Komentarze 3
Pierwszy wybieg dla psów na świecie powstał na Manhattanie
 1. jerzu

  Ameryka to osobny rozdział :))

 2. Basia

  A u nas „wybieg” to przeważnie trawnik przesiany kupami i trochę śmieci, ewentualnie dzieci skaczące po przeszkodach. Jak dbasz tak masz!!

  • psiPARK.pl

   Na szczęście to się zmienia i widzimy coraz więcej zadbanych wybiegów dla psów w Polsce 🙂

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *