Bokser – opis rasy

0 , , ,
Bokser

Bokser to uroczy, pełen temperamentu pies z ogromnymi pokładami energii, który jest przywiązany do rodziny i domowników. Należy do rodziny dogowatych. Potrafi stróżować i bronić. Opiekun dzieci. Często próbuje postawić na swoim wesołością i wygłupami.

Jest to uznana rasa psów służbowych, wykorzystywany w policji, a także jako przewodnik osób niewidomych. Boksery posiadają wysoki próg agresji – raczej nie atakują oraz nie dają się łatwo sprowokować, jednak odstraszają swoim wyglądem. W przypadku starcia, bokser walczy do upadłego. Bokser sprawia wrażenie zawsze czujnego psa. Jest dobrze umięśniony. Posiada krótki, prosty i muskularny grzbiet oraz mocną szyję bez fałdów na podgardlu i dobrze wysklepione oraz plastycznie uzewnętrznione żebra. Wysokość w kłębie to ok. 63 cm, masa ciała ok. 30 kg. Umaszczenie żółte, pręgowane, dopuszczalne białe znaczenia.

Bokser – geneza

Rasa ta została wyhodowana w XIX wieku w Niemczech jako psy stróżujące i do szczucia na byki. Współcześnie jest użytkowana jako pies towarzyszący, obrończy i użytkowy. Bokser pochodzi od średniowiecznych psów gończych, których używano do polowań na zwierzynę, a następnie do walk ze zwierzętami, jako pies zaganiający bydło i pies rzeźnicki.

Bokser – utrzymanie

Jest to pies wrażliwy na upał i zimno (ze względu m.in. na budowę kufy). Nie posiada podszerstka (w bardzo zimne dni zaleca się ubieranie go w dedykowaną odzież wierzchnią). Łatwy w pielęgnacji. Nie jest zalecany dla osób uprawiających sport.

Z kwestii zdrowotnych istnieje ryzyko skrętu żołądka, ponadto boksery są podatne na alergie oraz zapalenia górnych dróg oddechowych. Pojawiają się także problemy wywołane dysplazją stawu biodrowego, zwyrodnienia kręgosłupa oraz niewydolność serca. Bokser potrzebuje dużo konsekwencji w postępowaniu i cierpliwości. Również wymaga dużo ruchu i zajęcia.

Zobacz też inne rasy psów: Yorkshire terrierOwczarek niemieckiOwczarek szkocki collieOwczarek belgijski malinoisOwczarek belgijski groenendaelLabrador retrieverGolden retrieverFlat coated retrieverDalmatyńczykCurly coated retrieverCollie owczarek szkockiAiredale terier, zobacz więcej ras psów.

Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części
bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie: pixabay.com

 

Oceń artykuł:
[yuzo_related]

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *