Porzucony pies. Co zrobić?

19
Porzucony pies. Co zrobić?

Jak pomóc psu, którego znaleźliśmy przy drodze, na parkingu lub w lesie? Co wtedy zrobić? Co na to przepisy prawa? Zapamiętaj, że porzucenie psa to forma znęcania się nad nim, czyli przestępstwo!

Porzucony pies co robić? Udokumentuj zdarzenie i powiadom służby

W przypadku zauważenia przestępstwa porzucenia psa lub posiadania informacji o takowym należy zgłosić to do najbliższej miejscu popełnienia przestępstwa jednostki Policji lub straży miejskiej/straży gminnej (jeżeli natomiast zamieszkujemy w innym miejscu i nie mamy możliwości dokonania zgłoszenia od razu – udajemy się na komisariat najbliższy naszemu miejscu zamieszkania).

W przypadku zauważenia momentu porzucania psa, dobrze jest w miarę możliwości zarejestrować pojazd (nagrać telefonem komórkowym, zrobić zdjęcie, zanotować numery rejestracyjne, ewentualnie markę, model, kolor pojazdu oraz numer drogi/kierunek, w którym pojazd się udał lub wizerunek człowieka, który tego dokonuje) oraz należy zawiadomić o zwierzęciu i zdarzeniu odpowiednie służby.

Zgodnie z treścią art. 9a ustawy o ochronie zwierząt:

„Art. 9a. Osoba, która napotka porzuconego psa lub kota, w szczególności pozostawionego na uwięzi, ma obowiązek powiadomić o tym najbliższe schronisko dla zwierząt, straż gminną lub Policję”.

Porzucenie psa, (które wg art. 4 pkt 16 ustawy o ochronie zwierząt przeobraża go w zwierzę bezdomne) jest formą znęcania się nad nim. Zgodnie z art. 6 ust. 2 pkt 11 tej ustawy:

„2. Przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień, a w szczególności:

(…)

11. porzucanie zwierzęcia, a w szczególności psa lub kota, przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje”.

Postępowanie takie podlega sankcjom karnym – jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności od lat 2 do lat 3 w przypadku stwierdzenia przez sąd znęcania się ze szczególnym okrucieństwem.

Ze względu na to, że czyn porzucenia psa jest przestępstwem, za nagrywanie czy robienie zdjęć i przekazywanie ich służbom nie grożą nam oczywiście żadne konsekwencje. Materiałów takich nie możemy publikować, ale możemy je wykonywać na potrzeby przekazania ich Policji czy innym służbom.

Art. 35. ustawy o ochronie zwierząt:

„1. Kto zabija, uśmierca zwierzę albo dokonuje uboju zwierzęcia z naruszeniem przepisów art. 6 ust. 1, art. 33 lub art. 34 ust. 1–4
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
1a. Tej samej karze podlega ten, kto znęca się nad zwierzęciem.
2. Jeżeli sprawca czynu określonego w ust. 1 lub 1a działa ze szczególnym okrucieństwem
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3″.

Sporządzony przez nas materiał dowodowy umożliwi lub ułatwi organom ustalenie sprawcy. Można również poinformować najbliższą organizację społeczną, która może podjąć się opieki nad psem oraz przekazać go do domu tymczasowego (będzie to dla psa jedyny ratunek przed schroniskowymi kratami, jeżeli sami nie zdecydujemy się go przygarnąć – o czym więcej informacji poniżej).

Porzucony pies, co robić? Zawiadomienie służb to obowiązek społeczny

Zgodnie z treścią przepisu art. 304 § 1 kodeksu postępowania karnego, obowiązek zawiadomienia o popełnionym przestępstwie (fachowo nazywanym zawiadomieniem o podejrzeniu popełnienia przestępstwa) jest obowiązkiem społecznym każdej osoby. Oczywiście również wtedy, gdy znamy sprawcę, wiemy jak się nazywa, skąd pochodzi lub gdzie mieszka. Z użytego określenia wynika charakter tego obowiązku – moralny, etyczny. Oznacza to, ze za jego naruszenie nie grozi żadna kara i nie jest to żadne przestępstwo (z wyjątkiem tych przestępstw wyróżnionych w art. 240 kodeksu karnego, gdzie niezawiadomienie o ich popełnieniu jest karalne).

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa można złożyć w formie pisemnej lub w formie ustnej na Policji lub w prokuraturze.

Co jeżeli przygarnę psa znalezionego na ulicy?

W przypadku przygarnięcia zwierzęcia, które znaleźliśmy, mamy obowiązek poinformować Policję lub straż miejską i mamy na to jedynie 2 tygodnie. Jeżeli tego nie zrobimy lub jeżeli nie będziemy poszukiwać właściciela zwierzęcia – popełnimy wykroczenie. Zgodnie z art. 125 kodeksu wykroczeń:

„Art. 125. Kto w ciągu dwóch tygodni od dnia znalezienia cudzej rzeczy albo przybłąkania się cudzego zwierzęcia nie zawiadomi o tym organu Policji lub innego organu państwowego albo w inny właściwy sposób nie poszukuje posiadacza, podlega karze grzywny do 500 złotych albo karze nagany”.

Co ważne, w przypadku konfrontacji sądowej z właścicielem zwierzęcia, który może nas pozwać z ww. artykułu, dobrze jest móc udowodnić w jaki sposób go poszukiwaliśmy, aby udowodnić przed sądem naszą niewinność. Dla wielu osób jest to ogromne zaskoczenie, jednak nawet wolontariusze fundacji, często leczących porzucone, chore zwierzęta, stają przed sądami, pozywani przez odnalezionych pseudo-właścicieli tych zwierząt.

Porzucenie psa – co w sądzie?

Akt oskarżenia wnosi prokurator. Jako pokrzywdzony w postępowaniu przygotowawczym (a następnie w sądzie jako oskarżyciel posiłkowy) może występować organizacja społeczna. Reprezentuje ona skrzywdzone zwierzęta, gdyż te same bronić się nie mogą. Jeżeli skrzywdzone zwierzę miało właściciela (i nie jest on sprawcą przestępstwa jego porzucenia) – również właściciel tego zwierzęcia może występować jako pokrzywdzony. Oczywiście adwokata mogą wynająć wszystkie strony: właściciel skrzywdzonego zwierzęcia, organizacja, która występuje obok prokuratora, jak również obrońcę może ustanowić osoba oskarżona.

Co jeżeli mój pies uciekł i wyrządził komuś szkodę?

W takim przypadku właściciel jest zobowiązany naprawić szkodę, która została wyrządzona przez jego zwierzę. Obciążają go wszelkie koszty.

Jeżeli zwierzę nam uciekło, również popełniamy wykroczenie. Mogą zostać na nas nałożone sankcje karne (mandat lub wyrok sądu). W przypadku Art. 10a. 1. ustawy o ochronie zwierząt:

„Zabrania się:

(…)

3. Zabrania się puszczania psów bez możliwości ich kontroli i bez oznakowania umożliwiającego identyfikację właściciela lub opiekuna”.

Grzywna może wynieść do 5000 PLN.

psiPARK.pl na Facebooku
Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco! www.facebook.com/psiPARKpl

Porzucony pies co robić? Więcej informacji

Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie: pixabay.com

 

4.7/5 - (8 {głos/głosy})
Komentarze 19
Porzucony pies. Co zrobić?
  1. Bozena

    A jak zakwalifikować oddanie futrzaka do hotelu, nie zapłacenie za usługę i nie odebranie (nigdy)

    • psiPARK.pl

      Wg nas podobnie, jak porzucenie. Hotel powinien udostępnić do zaakceptowania swój regulamin, gdzie takie kwestie również powinny być poruszone i ustalone postępowanie.

  2. emilka

    Jak bylam w niemczech to kazda osoba placila miesiecznie jedna marke . Z tych Pieniedzy utrzymywali bezdomne Zwierzeta. Warunek ze te pieniadze Trafialy w uczciwe rece. Iprzeznaczano je faktycznie dla pomoc zwierzetom. Uczciwi ludzie zyja lepiej.Polacy przygarneli ludzi malo uczciwych i teraz coraz ciezej Polskim ludziom i zwierzetom.

  3. Magda

    Co zrobić gdy mój były ( właściciel psa) zostawił mi go i wyjechał za granicę.. rozstaliśmy się i nie chce zabrać psa. Co mam zrobić?

    • psiPARK.pl

      Wszystkie znane nam postępowania opisaliśmy w artykule, zapraszamy do lektury.

  4. Monika

    Co zrobić gdy osoba traktuje konia jak zabawkę a była już zgłaszana tylko że ma znajomych w jakieś fundacji i nic jej nie zrobili a kon cierpi w małej klitce gnojówka już tam leży kon brudny zaniedbany malo z nim wychodzi bo raz na ruski rok pisałam do jednej fundacji ale nie odpisali wogole wysyłałam zdjęcia stanu konia filmik jak kon gryzie deski w tej małej klitce w której jest to chyba nie jest normalne

    • psiPARK.pl

      Jeżeli podejrzewa Pani znęcanie się nad zwierzęciem, proszę skontaktować się z policją i opowiedzieć tę sytuację.

  5. Sprawiedliwy świat

    Mozecie sobie komentowat moją wypowiedz tak czy owak ale kto uśmierca inne zycie obojętnie jakie i czyje to samo powinno spotkać i jego i nad czym tu sie zastanawiać

  6. Anna Szloch

    Ja chyba nigdy nie pojmę ludzi, którzy w ten sposób traktują zwierzęta. Jest to dla mnie nie do pomyślenia…

  7. Olga

    Ważny artykuł, mało się o tym mówi, a każdy powinien przeczytać!

  8. Aga

    Ja jak ostatnio trafiłam na takiego bezdomnego malucha, to wzięlam go do siebie, umówiłam wizyte w [nazwa do wiadomości redakcji] zajął się maluchem w 100%! teraz jest to mój najlepszy przyjaciel na całym swiecie:)

  9. marcopolo

    Ciekawe. Nie wiedziałem, że jest _obowiązek_ szukania właściciela, a nie że to właściciel ma obowiązek szukać…

    • psiPARK.pl

      Bez szukania właściciela szukanie psa też może nie być skuteczne. Jak właściciel ma się dowiedzieć, że ktoś znalazł psa, jeśli ta osoba tego nie ogłosi.

  10. Piotr

    Trzeba uzupełnić, że, mimo iż ustawa ma „zwierzę nie jest rzeczą”, to do spraw nieuregulowanych obowiązują przepisy o „rzeczach”.

    Czyli, znaleziony zwierzak, tak jak i każda rzecz, staje się „własnością” dopiero po 3 latach.
    Również przepadek zwierzaka (odebranie) może nastąpić wyłącznie przez wyrok sądowy.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *