W co bawić się z psem: 8 pomysłów na zabawę na spacerze i na wybiegu

0
W co bawić się z psem

Wybieg dla psów jest miejscem przeznaczonym przede wszystkim do bezpiecznego spacerowania z naszym pupilem bez smyczy. W co bawić się z psem? Jak można urozmaicić spacer, jeśli w psim parku nie ma toru agility ani czworonogów, z którymi mógłby bawić się nasz pies? Poniżej zebraliśmy 8 pomysłów na wspólną zabawę.

Uwaga! Przed wejściem na wybieg zapoznaj się z jego regulaminem. Nie na każdy wybieg można wnosić zabawki dla psów (najlepiej z nich zrezygnować również wtedy, gdy na wybiegu są inne czworonogi)

W co bawić się z psem na wybiegu i na spacerze?

1. Nauka sztuczek: hop przez nogę, slalom, rewirowanie…

Rewirowanie to okrążanie przez psa wskazanego mu obiektu. Na wybiegu mogą to być drzewo, ławka lub kosz na śmieci. Najlepiej zacząć od tych mniejszych obiektów – nakieruj pupila smakołykiem lub zabawką i nagródź, gdy wróci do pozycji wyjściowej i usiądzie. Naukę skakania przez nogę możesz rozpocząć od małej wysokości (noga lekko uniesiona nad ziemią). Zwiększ ją później w zależności od możliwości Twojego psa – pomocne może być tu oparcie nogi np. o drzewo lub ogrodzenie wybiegu. Z kolei slalom to przechodzenie psa pomiędzy Twoimi nogami. Nakieruj go np. smakołykiem, aby okrążył nogę przy jednym kroku i ćwiczcie aż do płynnego poruszania się jak w poniższym filmie:

Pamiętaj, aby dobierać ćwiczenia do umiejętności i kondycji Twojego psa!

2. Zabawy węchowe – szukanie i tropienie

Pomocna będzie tu obecność drugiej osoby, która odwróci uwagę psa w czasie gdy Ty będziesz chował smakołyk np. za drzewem pod liśćmi. Jeśli teren na to pozwala, możesz przejść się po wybiegu i ukryć się przed psem, który będzie miał za zadanie wytropić właśnie Ciebie. Być może zabawa spodoba Wam się na tyle, że będzie dla Was początkiem tropienia sportowego. Węch jest najlepiej rozwiniętym zmysłem psa i daje dużo możliwości wspólnej zabawy, bardzo atrakcyjnej dla psa!

3. Zabawa oponą, dużą piłką, boomer ball

Jeśli masz starą oponę, zabranie jej do psiego parku może dać mnóstwo radości Twojemu pupilowi. Oponę możesz położyć na ziemi lub przywiązać do drzewa, tak aby wisiała nad ziemią. Wielu psom mnóstwo radości i zajęcia na długie chwile daje też duża piłka (np. do koszykówki lub boomer ball). Nie są w stanie jej ugryźć ani złapać w zęby,  toczą ją nosem i zębami jak w poniższym filmie:

Pamiętaj, że w niektórych psich parkach regulamin zabrania wnoszenia zabawek. Nawet jeśli regulamin tego nie określa, to nie jest to najlepszy pomysł, jeśli na wybiegu bawią się inne psy.

4. Przeciąganie się szarpakiem

Ta zabawa może dać dużo radości w określonych warunkach. Pamiętaj, aby nie przeciążać nią szczeniaka. Twój pies powinien też wiedzieć, że jest to zabawa i rozróżnić, że do przeciągania służy tylko zabawka. Warto nauczyć go wcześniej komend “oddaj”, “puść”. Do przeciągania może służyć sznurek lub szarpak. Najlepiej jeśli to Ty rozpoczniesz zabawę i ją zakończysz, zwłaszcza wtedy, jeżeli Twój pies niechcący zahaczy Cię zębami.

5. Aport

Aportem może być dowolna zabawka lub patyk. Małymi krokami naucz psa aportowania – najpierw naucz go chwytania przedmiotu, później oddawania Ci go, a na koniec przynoszenia z większej odległości. Jest to wspaniała zabawa dla psa, którą możesz też połączyć z nauką nazw poszczególnych przedmiotów. Na wybiegu możesz również wykorzystać wyrzutnię piłek. Za jej pomocą bez wysiłku rzucisz piłką na dużą odległość, jak na filmie:

6. Ćwiczenie i utrwalanie komend

Każda okazja jest dobra, aby utrwalić komendę lub nauczyć się nowej – również spacer na wybiegu dla psów. Jeszcze w drodze na wybieg możesz uczyć psa chodzenia na luźnej smyczy. W tym przypadku wybieg i puszczenie psa luzem będzie dla niego nagrodą i Waszym celem, do którego będziecie zbliżać się tylko wtedy, gdy smycz będzie luźna. Chwilę przed napięciem smyczy zatrzymaj się i zawróć z psem do punktu wyjścia.

Na wybiegu możesz ćwiczyć komendy (np. zostań, stój, siad) również z większej odległości i przy rozproszeniach (np. rzut piłką lub ludzie i psy  przechodzący za ogrodzeniem wybiegu).

7. Gonitwa z psem

Zabawa polega na uciekaniu przed psem i nagradzaniu go, gdy Cię dogoni. Może być też elementem nauki przywołania psa – jeśli pies ignoruje Twoje przywołanie, lepiej jest uciekać niż go gonić.

8. Fitness z psem…

…czyli przysiad, podpór i przyciąganie – ćwiczenia, które możesz wykonywać na wybiegu wspólnie z Twoim psem. Taki trening może Was zbliżyć, a obecność Twojego pupila będzie bardzo motywująca.

W co bawić się z psem – Wasze pomysły

Jaka jest ulubiona zabawa Twojego psa? Napisz w komentarzu!

Zobacz też:

Aktualizacja: 26.12.23 r. | Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie: pixabay.com, Canva.com
5/5 - (2 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *