Retrievery

0

Psy tej rasy to psy myśliwskie, wykorzystywane do polowań na ptactwo zarówno na lądzie jak i na wodzie. Z języka angielskiego „to retrieve” oznacza „odszukać” i „przynieść”. Zostały rozpoznane i są cenione jako przy użytkowe.

psiPARK.pl na Facebooku
Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco! www.facebook.com/psiPARKpl

Współcześnie psy tej rasy wykorzystywane są najczęściej jako psy towarzyszące osobom niepełnosprawnym i psy sportowe. Są posłuszne i łatwo się uczą. Pracują także jako przewodnicy osób niewidomych (we Francji ponad połowa wszystkich psów tej specjalności to właśnie Retrievery). Prócz posłuszeństwa, istotnymi cechami psów tej rasy są pojętność, pasja do pracy, duża energia i temperament.

Prócz walorów użytkowych Retrievery mają szczególnie umiłowaną cechę – są znakomitymi psami do życia z rodziną: są łagodne, przyjazne, tolerancyjne wobec dzieci, z którymi mogą pozostawać same i nie są kłopotliwe przy poprawnym wychowaniu.

W grupie retriever odnajdziemy cztery rasy wyhodowane w XIX wieku przez Anglików: 

Golden retrieverLabrador retrieverFlat coated retrieverCurly coated retriever
 Czytaj więcej o rasie golden retriever

Golden retriever

 Czytaj więcej o rasie c

Labrador retriever

 Czytaj więcej o rasie flat coated retriever

flat coated retriever

Curly Coated Retriever

Curly Coated Retriever

Dodatkowo możemy wyróżnić dwie amerykańsko-kanadyjskie:

Nova Scotia duck tolling retrieverChesapeake bay retriever

Nova Scotia duck tolling retriever

Chesapeake Bay Retriever

Chesapeake Bay Retriever

Retriever – pochodzenie

Pochodzenie wszystkich psów z grupy retriever to nowofundlandy, które występowały na wyspie Nowej Fundlandii oraz półwyspie Labrador. Miejscowej ludności służyły jako psy rybackie, jednak wykorzystywano je także jako psy pociągowe i myśliwskie. Psy te były odporne na trudne warunki, chętnie pływały i nie bały się bardzo zimnej wody. Często pomagały przy wyciąganiu sieci, wyławianiu przedmiotów z wody czy chwytaniu wyskakujących na ląd ryb.

Od XIX wieku rozpoczęło się przywożenie tych psów do Anglii, gdzie wzbudziły zainteresowanie. Rozpoczęto je krzyżować oraz udoskonalać. W niedługim czasie dotarł na kontynent.

Zobacz też:

Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcia: pixabay.com, AjriszZona.pl
5/5 - (3 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *