Pies. Wychowanie i pielęgnacja [RECENZJA]

0
Pies. Wychowanie i pielęgnacja

We współpracy z wydawnictwem Samo Sedno napisaliśmy dla Was recenzję książki związanej z psami i psimi sprawami, a dokładniej z ich wychowaniem oraz pielęgnacją. Książka dodatkowo okraszona jest lubianymi… Zobaczcie sami!

psiPARK.pl na Facebooku
Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco! www.facebook.com/psiPARKpl

„Pies. Wychowanie i pielęgnacja” – pierwsze wrażenie

Pierwsza rzecz, na którą zwróciliśmy uwagę to ilustracje autorstwa Psie SucharkiNie są jednak głównym elementem wydania, a trafionym dodatkiem do – jak się później okazało – ciekawej i wartościowej treść.

Autorką książki jest Aleksandra Cherek. Z okładki dowiadujemy się, pani Aleksandra jest miłośniczką psów zaangażowaną w wolontariat, a także trenerką i właścicielką szkoły dla psów. Jest też opiekunką adoptowanej Saby. Na wstępie nasze pozytywne zainteresowanie wzbudziło tu słowo „opiekunka” użyte zamiast „właścicielka”.

Na okładce możemy przeczytać, że książka zawiera informacje o karmieniu, pielęgnacji i dbaniu o zdrowie psa. Ponadto mówi o tym jak pracować z psem, jak nauczyć go posłuszeństwa, wyeliminować niepożądane zachowania oraz jak ciekawie i aktywnie spędzić z nim czas.

Książka jest drugą edycją poradnika ”Pies. Pielęgnacja, szkolenie i trening charakteru”. W nowym wydaniu znalazły się dodatkowo przepisy na psie smakołyki, pomysły na samodzielne wykonanie zabawek (tzw. handmade) i zabawy z psem oraz odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

PSYchologia, posłuszeństwo, szkolenie i mowa ciała psów…

Te rozdziały zainteresowały nas najbardziej. Dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z psami pomocne będą też informacje o udomowieniu psa, funkcjonowaniu psich zmysłów, zakupie akcesoriów i wyborze zwierzęcia dla siebie. Zwracamy tu uwagę na test, którego rozwiązanie pomoże w podjęciu decyzji jaki pies będzie dla nas najlepszy i czy w ogóle powinniśmy zapraszać do naszego życia psa.

Mówiąc o „sztuce wyboru psa” i doradzając gdzie znaleźć idealnego czworonoga, autorka wspomina ważną zmianę przepisów dotyczących handlu psami nierasowymi (bez rodowodu) z 2012 roku.

Spodobało nam się to, że autorka książki podkreśla jak ważny jest szacunek do psa i do jego potrzeb. Doradza, jak być mądrym i dobrym przewodnikiem. To wszystko jest zgodne również z naszym podejściem do psów, podobnie jak ogromne znaczenie socjalizacji, nauki posłuszeństwa i eliminacji niepożądanych zachowań oraz konsekwencji w postępowaniu z psem już od pierwszego wspólnego dnia.

Dla nas to są podstawy życia z psem. Im lepiej będzie nas rozumiał, wiedział czego od niego oczekujemy i jak ma się zachować w danej sytuacji, tym częściej będzie mógł towarzyszyć nam w codziennym życiu i wspólnych podróżach.

W książce znalazło się miejsce na informacje o pozytywnym szkoleniu psów. Cieszy nas to, że zwrócono uwagę na niebezpieczeństwa płynące z nieprawidłowego używania kolczatki i kagańca nylonowego. Autorka przypomina też o obowiązkach opiekunów psów i obala mit, że suczka przynajmniej raz w życiu powinna się oszczenić. Taka wiedza jak najbardziej powinna być rozpowszechniana w celach edukacyjnych. Mamy nadzieję, że dzięki temu publikacja przyczyni się do lepszego życia psów.

Spędzanie czasu z psem i nietypowe usługi dla psów

Autorka doradza jak spędzać aktywnie czas z psem i proponuje różne sztuczki, których możemy go nauczyć. Opisuje jak przygotować samodzielnie zabawki dla psa, w co się z nim bawić i jak w warunkach domowych samodzielnie przyrządzić smakołyki dla naszego pupila. To wszystko, podobnie jak przegląd psich sportów, może nas zainspirować do aktywności z naszym psem i pogłębiania wiedzy oraz doświadczenia w interesującym nas kierunku.

W książce poznamy różne usługi dla psów, również te, które nie są jeszcze u nas tak powszechnie, m.in. zoopsychologię, usługi profesjonalnego petsittera i psiego fotografa oraz cmentarze i krematoria dla zwierząt. Nie sposób wymienić tu wszystkich działów i tematów – polecamy zajrzeć do książki i przekonać się samemu.

„Pies. Wychowanie i pielęgnacja” – dlaczego warto przeczytać?

Książka jest nowoczesnym i godnym polecenia poradnikiem. Przydatne informacje znajdą tu zarówno początkujący jak i doświadczeni opiekunowie psów. Miłym urozmaiceniem lektury są ilustracje autorstwa znanych i lubianych Psich Sucharków.

Naszym zdaniem książka ta propaguje mądre i przemyślane podejście do opieki nad psem. Jej głównym celem jest dobro psa, a nie wygoda człowieka. Co więcej, problemy i rozwiązania dotyczą polskich realiów. Poradnik jest przez to jeszcze bliższy opiekunom żyjącym z psami w Polsce.

Niespodzianka na koniec…

Mamy dla Was 3 książki ufundowane przez wydawnictwo Samo Sedno. Książki można wygrać w konkursie – szczegóły znajdziecie na psiPARK.pl na facebooku – obserwujcie uważnie nasz profil! [Aktualizacja – konkurs został zakończony]

Pies Wychowanie i pielęgnacja


Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcia: Samo Sedno
5/5 - (2 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *