Pies w komunikacji miejskiej w Polsce i zagranicą – jakie obowiązują zasady?

0
Pies w komunikacji miejskiej w Polsce i zagranicą – jakie obowiązują zasady?

Czy wiesz, że komunikacją miejską, zarówno w Polsce, jak i zagranicą, możesz poruszać się z psem? Oczywiście podczas podróży z psem komunikacją miejską obowiązują pewne zasady. Przedstawiamy je w dzisiejszym artykule.

Zasady przewozu psów w komunikacji miejskiej w Polsce

Zanim wybierzemy się w podróż z psem autobusem czy też tramwajem, sprawdźmy obowiązujące w komunikacji miejskiej zasady dotyczące przewozu psów. Mogą się one różnić w zależności od miasta [1-6]:

  • w dużych miastach, takich jak Kraków, Poznań, Katowice, Wrocław, Warszawa czy Gdańsk psy można przewozić w autobusach i tramwajach za darmo, pod warunkiem trzymania ich w transporterze lub na smyczy i w kagańcu. W przypadku Wrocławia na przystankach końcowych w różnych częściach miasta można znaleźć dodatkowo specjalne wodopoje dla psów;
  • w niektórych mniejszych miastach, takich jak np. Bielawa, Głogów, Wałbrzych, Inowrocław, Chorzów, Tychy, Olkusz, Ostrowiec Świętokrzyski, Starogard Gdański czy Zamość dla psa podróżującego komunikacją miejską trzeba dokupić bilet.

Zobacz też: Podróż z psem w pociągu. Co warto wiedzieć >>

Pies w komunikacji miejskiej w wybranych miastach Europy

Jeśli chodzi o zasady poruszania się z psem komunikacją miejską za granicą, różnią się one w zależności od kraju i miasta. Przykładowo [7-14]:

  • w Budapeszcie w większości przypadków na pokładzie jednego pojazdu może podróżować tyle psów, ile jest drzwi, przy czym na 1 pasażera przypada tylko jeden pies. Małe psy umieszczone w transporterze nie muszą mieć dodatkowego biletu, natomiast dla dużych należy wykupić osobny bilet;
  • w Berlinie małe psy podróżujące w transporterze nie muszą mieć biletu, natomiast dla dużych kupuje się bilet ulgowy. Jeśli pies podróżuje z grupą lub osobą dysponującą biletem dziennym, nie trzeba ponosić dodatkowych kosztów;
  • w Bratysławie dla psów dużych ras należy dokupić 30-minutowy bilet ulgowy, który w tym przypadku jest ważny przez 3 godziny we wszystkich strefach;
  • w Dreźnie dostępne są bilety całodniowe dla psów dużych ras, małe zwierzęta w transporterach podróżują bezpłatnie;
  • w Paryżu psy małych ras mogą być przewożone bezpłatnie w transporterze, a dla dużych należy zakupić bilet ulgowy;
  • w Pradze zniesiono wymóg kupowania biletu dla psa;
  • w Rzymie po wykupieniu dodatkowego biletu dozwolone jest przewożenie małych i średnich psów na smyczy i w kagańcu, maksymalnie dwóch w jednym autobusie;
  • w Wiedniu małe psy można przewozić bezpłatnie (w transporterze), dla psów dużych ras trzeba dokupić dodatkowy bilet. Dodatkowo obowiązuje zakaz jednoczesnego przewożenia przez jedną osobę psa i roweru.

W komunikacji miejskiej za granicą zawsze należy mieć ze sobą książeczkę zdrowia psa oraz paszport. W przypadku dużych ras, które nie mieszczą się w transporterze, pupil musi być prowadzony na smyczy i mieć na czas podróży założony kaganiec.

Zobacz też: Wakacje z psem za granicą. Jakie kraje wybrać? >>

Pies w komunikacji miejskiej w Polsce i zagranicą

Porady dotyczące podróżowania z psem komunikacją miejską

Podróżowanie z psem komunikacją miejską może stanowić, zwłaszcza na początku, duże wyzwanie. Aby przyzwyczaić psa do poruszania się komunikacją miejską, należy wcześniej:

  • ćwiczyć zakładanie kagańca w domowych warunkach;
  • ćwiczyć spokojne przebywanie w tłumie oraz w zamkniętych przestrzeniach;
  • przyzwyczaić do transportera (w przypadku małych ras);
  • zacząć od krótkich przejażdżek, najlepiej w mniej zatłoczonych miastach i nie w godzinach szczytu, oraz uważnie obserwować zachowanie psa. W sytuacji, gdy pupil zachowuje spokój – nagradzajmy go smakołykiem lub pieszczotami. Natomiast gdy zauważamy, że pies zaczyna się stresować, odwróćmy jego uwagę przy pomocy ulubionej zabawki.

Przed podróżą z psem komunikacją trzeba zawsze zapoznać się z regulaminem przewozu zwierząt w danym środku komunikacji miejskiej czy też mieście. Sprawdźmy dokładnie zasady dotyczące: posiadania książeczki zdrowia i/lub paszportu dla psa, wykupienia biletów dla psa, założenia kagańca na czas podróży, a także limitu psów w danym pojeździe czy też na pasażera. Im lepiej przygotujemy się na podróż komunikacją miejską z psem, zwłaszcza w obcym kraju, tym mniej stresu będzie nas taka wyprawa kosztować!

Podróżując z psem komunikacją miejską należy także szczególną uwagę poświęcić poruszaniu się na obszarach, gdzie są schody ruchome. Psy instynktownie boją się takich miejsc – i słusznie! Ruchome schody nie są bezpieczne dla psa, ponieważ mogą wciągnąć jego smycz, sierść, uszkodzić pazury czy też ogon i zanim właściciel się zorientuje, doprowadzić do tragedii [15, 16]. Z tego powodu na stronach internetowych niektórych przewoźników spotkamy się z ostrzeżeniami i poradami dotyczącymi przewozu psów na schodach ruchomych. Przykładowo, Budapesti Közlekedési Központ zwraca uwagę na to, że, aby zapewnić bezpieczeństwo psa, należy [7]:

  • trzymać pupila na rękach podczas jazdy ruchomymi schodami;
  • w przypadku dużych psów – powiadomić obsługę i skorzystać z zapasowych schodów nieruchomych lub awaryjnej windy.

Spodobał Ci się artykuł? Napisz komentarz!

Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcia: Canva.com| Prawa autorskie. Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. | Aktualizacja: 08.11.2024 r.

Źródła:

[1] https://www.wtp.waw.pl/komunikacja-krok-po-kroku [Dostęp: 23.10.2024 r.] [2] https://mpk.wroc.pl/pies-nie-kaktus-mpk-wroclaw-zapewni-wode-zwierzetom [Dostęp: 23.10.2024 r.] [3] https://www.mpk.krakow.pl/pl/regulamin-przewozu [Dostęp: 23.10.2024 r.] [4] https://www.mpk.poznan.pl/strefa-pasazera/faq [Dostęp: 23.10.2024 r.] [5] https://www.metropoliaztm.pl/pl/s/regulamin-przewozu [Dostęp: 23.10.2024 r.] [6] https://ztm.gda.pl/ztm/czy-przewoz-zwierzat-lub-psa-jest-platny,a,3142 [Dostęp: 23.10.2024 r.] [7] https://bkk.hu/en/travel-information/dogs-on-public-transport/how-to-use-public-transport-with-your-furry-friend.12130 [Dostęp: 23.10.2024 r.] [8] https://www.berlin.de/en/public-transportation/6259428-2913840-dogs-on-public-transport-costs-and-condi.en.html [Dostęp: 23.10.2024 r.] [9] https://www.ratp.fr/en/accessibility/rules-bringing-dogs-network [Dostęp: 23.10.2024 r.] [10] https://www.dpp.cz/en/travelling/public-transport-travelling/travelling-with-animals [Dostęp: 23.10.2024 r.] [11] https://imhd.sk/ba/doc/en/18935/Animals-on-the-Transport [Dostęp: 23.10.2024 r.] [12] https://www.atac.roma.it/en/frequently-asked-questions/can-i-take-animals-on-public-transport-vehicles [Dostęp: 23.10.2024 r.] [13] https://www.vvo-online.de/en/tariff-tickets/cycles-objects-animals/Tiere-6825.cshtml [Dostęp: 23.10.2024 r.] [14] https://www.wienerlinien.at/web/wl-en/conditions-of-carriage [Dostęp: 23.10.2024 r.] [15] https://www.whole-dog-journal.com/lifestyle/should-you-take-a-dog-on-an-escalator [Dostęp: 23.10.2024 r.] [16] https://www.preventivevet.com/dogs/elevators-escalators-dangerous-for-dogs [Dostęp: 23.10.2024 r.]

 

5/5 - (1 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *