Psy, które towarzyszą nam w codziennym życiu, sprawiają, że nasza rzeczywistość staje się bardziej barwna. Nie tylko obdarzają nas bezwarunkową miłością i oddaniem, ale także korzystnie wpływają na nasze samopoczucie. Z tego powodu Mars Petcare, z myślą o dobru, jakie przynoszą nam czworonogi, aktywnie uczestniczy w kształtowaniu opieki nad zwierzętami domowymi w Polsce już od ponad 30 lat.
Ogólnopolski program dogoterapii trwa już 7 lat
Firma Mars kontynuuje ogólnopolski program dogoterapii, który trwa już od 7 lat, we współpracy z Fundacją Dr Clown. Działania te przynoszą konkretne rezultaty, a w roku 2023 ponad 7 900 osób miało możliwość uczestniczenia w terapeutycznych spotkaniach. W sumie, od początku projektu, ponad 21 300 beneficjentów skorzystało z tych zajęć, a liczba placówek biorących udział w akcji nadal rośnie.
W ramach swojego zaangażowania w poprawę jakości życia zwierząt, Mars regularnie wprowadza programy CSR, skoncentrowane na zapewnieniu psom i kotom zdrowia, szczęścia i akceptacji w społeczeństwie. Rok 2023 to nie tylko kontynuacja ogólnopolskiego programu dogoterapii, ale także wprowadzenie nowego programu wsparcia dla opiekunów psów, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Wszystko to, aby stworzyć lepszy świat dla naszych ukochanych zwierząt.
Dogoterapia wsparta uśmiechem pomogła już ponad 21 300 osobom
Badania nie pozostawiają wątpliwości. Towarzystwo psa pomaga w radzeniu sobie z trudnościami w czasie pobytu w szpitalu. Podobne działanie ma śmiech, o który w polskich szpitalach od 25 lat dbają wolontariusze Fundacji Dr Clown. I właśnie z połączenia tych dwóch elementów zrodziła się idea współpracy firmy Mars Polska i Fundacji Dr Clown a w konsekwencji uruchomienie ogólnopolskiego programu zajęć dogoterapii połączonej z „terapią śmiechem”.
Już od 7 lat w szpitalach dziecięcych w całej Polsce, a od 2021 roku także w Domach Pomocy Społecznej, można regularnie spotkać psy i ich certyfikowanych opiekunów-terapeutów, którzy niosą wspólnie wsparcie w ramach zajęć dogoterapii. W 2023 roku do grupy instytucji otwartych na tę wspaniałą inicjatywę dołączyły odziały rehabilitacji w 9 szpitalach m.in. w Bydgoszczy, Katowicach, Lublinie czy Warszawie. Program rozwija się z każdym kolejnym rokiem. Na początku było to 5 szpitali, a rok 2023 to już łącznie 44 placówki, w których odbywają się zajęcia, w tym 27 szpitali i 17 DPS-ów.
W 2023 roku z mocy merdającego ogona, w ramach terapeutycznych spotkań z udziałem wyszkolonych psów i ich opiekunów, skorzystało 7935 osób, w tym 7225 małych pacjentów i 710 seniorów. Liczba małych pacjentów w porównaniu do roku 2022 wzrosła o ponad 140%, dzięki dołączeniu do zajęć dogoterapii nowych oddziałów. Od 2017 roku z dobroczynnej interakcji z czworonogami skorzystało łącznie 21 329 młodszych i starszych beneficjentów z wielu różnych szpitalnych oddziałów oraz Domów Pomocy Społecznej w kilkunastu miastach w Polsce. Liczba osób objętych dogoterapią w 2023 roku w ramach współpracy Mars z Fundacją Dr Clown wzrosła dziesięciokrotnie w porównaniu do pierwszego roku działania programu.
– Ogólnopolski program terapii z udziałem psów rośnie z każdym kolejnym rokiem. Nie tylko zwiększa się liczba beneficjentów, ale dołączają też nowe placówki. W 2023 roku dodatkowo uruchomiliśmy zajęcia na oddziałach rehabilitacji dla dzieci, dzięki czemu jeszcze więcej małych pacjentów zyskało możliwość przytulenia się, pogłaskania i zabawy z czworonogiem. Takie spotkanie nie tylko przynosi wiele radości, ale przede wszystkim wspiera leczenie, łagodzi stres oraz poprawia samopoczucie. Jesteśmy wdzięczni dyrekcjom szpitali, że otwierają nam swoje drzwi i ufają w dobroczynne działanie relacji pies-człowiek. To ogromna duma i radość być współtwórcami tej wspaniałej inicjatywy – mówi Marzena Ignaczak, Dyrektor ds. Korporacyjnych w Mars Polska.
– Relacja pomiędzy człowiekiem i psem jest wyjątkowa, niesie ze sobą bardzo wiele korzyści. Dlatego dogoterapia to jedna z najbardziej przyjemnych, a zarazem niezwykle skuteczna, część często długiego procesu leczenia i rehabilitacji. To dlatego, że czworonogi ofiarowują bezwarunkową miłość, bezpieczeństwo, radość i bezkrytyczne wsparcie, co jest ogromnym motywatorem dla dzieci i osób starszych. Psy akceptują wszystkich, bez względu na stopień niepełnosprawności czy zaawansowanie choroby. Przebywając z psem pacjenci odbierają jego pozytywną energię, otwierają się, nabierają odwagi do pokonywania trudności, z większym zapałem podchodzą do ćwiczeń terapeutycznych. Wzruszające są momenty, gdy widzimy twarze naszych podopiecznych w czasie zajęć dogoterapii. Zadowolenie, wzruszenie, wachlarz pozytywnych emocji i to, jak się otwierają dzięki obecności zwierzęcia. Dzięki psom motywacja pacjentów wzrasta, a efekty terapeutyczne rosną – mówi Agata Bednarek, Prezeska Fundacji Dr Clown.
Mars Petcare realizuje różnorodne inicjatywy, mające na celu tworzenie lepszego świata dla naszych zwierzęcych przyjaciół. W roku 2023, firma angażuje się między innymi w nowy projekt, który wspiera opiekunów psów znajdujących się w trudnej sytuacji. Inicjatywa ta jest realizowana we współpracy z Towarzystwem Opieki nad Zwierzętami w Polsce (TOZ) i przyczynia się do napełnienia miliona misek dla psów, a także przekazania 364 ton jedzenia fundacjom i organizacjom pozarządowym, dbającym o zwierzęta pod ich opieką.
Spodobał Ci się nasz artykuł? Napisz komentarz!
Zobacz też:
Źródła: Informacja prasowa Mars Petcare