Nauka posłuszeństwa szczeniaka – 10 komend, które Twój psiak powinien znać

0
nauka komend szczeniaka, nauka posłuszeństwa szczeniaka

Nauka komend szczeniaka jest bardzo istotna w życiu psa, niezależnie od rasy, rozmiarów ciała czy charakteru. Dzięki wprowadzonej zawczasu nauce posłuszeństwa szczeniak staje się wspaniałym towarzyszem dnia codziennego i życie z nim jest o wiele łatwiejsze. W dzisiejszym artykule przedstawimy 10 kluczowych komend, które każdy szczeniak powinien znać. Podpowiadamy także, jak nauczyć psa reagowania na polecenia.

Nauka posłuszeństwa szczeniaka – oto 10 najważniejszych komend

Naukę komend szczeniaka należy rozpocząć już w okolicach 2-3. miesiąca życia pieska. Na początek idealne będą podstawowe komendy, czyli takie, które przydają się na co dzień. Dopiero gdy szczenię opanuje podstawy, możemy rozpocząć naukę bardziej zaawansowanych poleceń czy nawet treningi efektownych sztuczek. Poniżej przedstawiamy 10 najważniejszych komend, od których warto zacząć naukę posłuszeństwa szczeniaka.

Siad

Komenda Siad pomaga w kontrolowaniu psa w różnych codziennych sytuacjach, np. podczas witania gości czy też w czasie jazdy środkami komunikacji. Aby nauczyć psa tego polecenia, należy zwrócić jego uwagę przy pomocy smakołyka. Następnie zamknięta dłoń ze smakołykiem powinna się znaleźć przed nosem psa. Po przesunięciu ręki wyżej, pomiędzy uszy psa, szczeniak powinien naturalnie unieść głowę do góry i przyjąć pozycję siedzącą. Równocześnie z tym jak szczenię usiądzie należy wypowiedzieć słowa komendy i po jej wykonaniu pochwalić pieska. Zadanie należy powtarzać wielokrotnie podczas krótkich sesji treningowych, z czasem smakołyk w ręce nie będzie już konieczny, ponieważ pies będzie reagować na gest dłoni i komendę słowną, a w finalnym etapie – wyłącznie na wypowiadane słowa. Na bardziej zaawansowanym etapie nauki komend szczeniaka pies będzie wykonywał polecenie nawet z dużej odległości!

nauka komend szczeniaka, nauka posłuszeństwa szczeniaka

Komenda Siad pomaga w kontrolowaniu psa w różnych codziennych sytuacjach. Na zdjęciu Orion, fot. Alicja Hudzik

Waruj / Leżeć

Komendy Waruj lub Leżeć pomagają uspokoić psa w sytuacjach nadmiernego pobudzenia. Są one przydatne w miejscach publicznych, np. w restauracji lub środkach komunikacji. Nauka posłuszeństwa szczeniaka rozpoczyna się w momencie, kiedy psiak ma już opanowaną komendę Siad. Z siadu można bardzo płynnie przejść do leżenia – pomożemy w tym psiakowi poprzez przesuwanie dłoni ze smakołykiem w dół, pomiędzy przednie łapy. Szczenię powinno naturalnie się położyć – wtedy należy wypowiedzieć komendę i po jej wykonaniu – pochwalić pieska. Bardzo ważne są powtórzenia w krótkich seriach, należy także uważać na to, aby nie nagradzać psa dopóki całkowicie się on nie położy.

Do mnie

Jedną z najważniejszych komend, jeśli chodzi o naukę posłuszeństwa szczeniaka, jest przywołanie, czyli Do mnie. Poprawnie wykonane polecenie może uratować psu życie w awaryjnej sytuacji, np. kiedy wybiegnie on na ruchliwą ulicę w pogoni za sarną. Komenda zwiększa także bezpieczeństwo podczas spacerów bez smyczy w otoczeniu innych psów oraz służy wzmocnieniu więzi z czworonogiem. Naukę posłuszeństwa szczeniaka należy rozpocząć w spokojnym i znanym mu miejscu, np. w domu w salonie. Dopiero gdy widzimy postępy w takich kontrolowanych warunkach, można zacząć stopniowo stosować polecenie podczas spacerów na zewnątrz (na początku na ogrodzonym terenie lub na długiej lince).

Nauka komend szczeniaka bez rozpraszaczy przebiega zwykle bardzo sprawnie. Większość psów reaguje bardzo dobrze na wymówienie ich imienia z dodaną komendą Do mnie i szybko zaczyna rozumieć zasadę, że przyjście do Pana/Pani wiąże się z wydaniem pysznego smakołyku. Jeśli chodzi o rozpraszacze, należy je wprowadzać stopniowo i z czasem przenosić trening na trudniejszy teren, np. do miejskiego parku. Jeśli nie mamy 100% pewności, że komenda Do mnie jest opanowana, korzystajmy z długiej linki. Dodatkowo możemy się wyposażyć w gwizdek do przywołań – akcesorium jest bardzo pomocne w warunkach silnego wiatru oraz przy mocniejszych rozproszeniach. Naukę komend szczeniaka z gwizdkiem również zaczynamy w warunkach domowych i stopniowo wychodzimy z pieskiem na zewnątrz.

Skup się / Patrz / Uwaga

Komenda Skup się / Patrz / Uwaga jest bardzo ważna, ponieważ uczy skupiania uwagi na właścicielu. Polecenie jest pomocne w nauce posłuszeństwa szczeniaka, pomaga także kontrolować psa w trudniejszych sytuacjach (np. podczas mijania się na wąskiej drodze z obszczekującym psem). Może ono poprzedzać również pracę z psem, stanowić sygnał, że pies otrzyma zaraz do wykonania jakieś zadanie.

Aby nauczyć szczeniaka komendy Skup się / Patrz / Uwaga, zagadujemy do pieska, gdy jest zajęty czymś innym i nagradzamy każdorazowo zachowanie polegające na spojrzeniu na nas. Czas trwania kontaktu wzrokowego należy stopniowo wydłużać poprzez opóźnienie w wydawaniu smakołyku. Należy także zwrócić uwagę, aby nagroda słowna zawsze poprzedzała nagrodę jedzeniową. Na dalszych etapach nauki posłuszeństwa szczeniaka polecenie możemy wydawać podczas spaceru, gdy pies biega, jest w siadzie czy też zainteresował się czymś innym (np. biegnącym kotem lub przejeżdżającym obok rowerem).

nauka komend szczeniaka, nauka posłuszeństwa szczeniaka

Komenda Skup się / Patrz / Uwaga jest bardzo ważna, ponieważ uczy skupiania uwagi na właścicielu. Na zdjęciu Orion, fot. Alicja Hudzik

Zostań / Czekaj

Komenda Zostań / Czekaj jest przydatna, gdy chcemy pozostawić psa w określonym miejscu na dłuższy czas. Polecenie możemy wydać np. na ogrodzie, kiedy mamy jakąś pracę do wykonania i chcemy, żeby pies poczekał w jednym miejscu, aż skończymy. Przydaje się ono także podczas zajęć typu nosework, kiedy pies musi poczekać w określonym miejscu i ruszyć do pracy na komendę dopiero wtedy, gdy jego opiekun jest gotowy.

Nauka posłuszeństwa szczeniaka zaczynamy od pozycji Siad lub Waruj. Wtedy mówimy do pieska Zostań i odsuwamy się o kilka kroków do tyłu, utrzymując stale kontakt wzrokowy. Jeśli pies został w miejscu i do nas nie przybiegł, powolnym krokiem wracamy do niego i nagradzamy takie zachowanie. Natomiast gdy psiak nie mógł się powstrzymać i przybiegł za nami, cofamy się razem z nim do wskazanego miejsca i zaczynamy od nowa. Odległość należy stopniowo zwiększać, docelowo pies będzie czekał cierpliwie we wskazanym miejscu nawet wtedy, gdy nie będzie nas w zasięgu wzroku.

Na miejsce / Do siebie

Komenda Na miejsce / Do siebie pomaga utrzymać porządek w domu. Polega ona na odesłaniu psa do swojego legowiska, np. na odpoczynek. Nauka tej komendy szczeniaka polega na wypowiadaniu polecenia i spokojnym odprowadzeniu psa (trzymając go za obrożę) na legowisko. Wejście do legowiska należy za każdym razem nagrodzić smakołykiem, wtedy po wielokrotnych poleceniach psiak zrozumie, o co chodzi w tym poleceniu i będzie sam udawał się do swojego miejsca odpoczynku.

Stój / STOP

Bardzo przydatnym poleceniem w nauce posłuszeństwa szczeniaka jest Stój / STOP. Komenda przydaje się podczas biegania z psem, uprawiania dogtrekkingu, jazdy na rowerze czy też biegówkach. Dzięki niej jesteśmy w stanie szybko i skutecznie zatrzymać psa w biegu i zapobiec różnym niebezpiecznym sytuacjom. Naukę komend szczeniaka należy rozpocząć w cichym i spokojnym miejscu, bez rozpraszaczy. Najpierw pies może iść przy nodze i otrzymywać co jakiś czas polecenie Stój / STOP połączone z delikatnym pociągnięciem smyczy do tyłu. Każde zatrzymanie się w ruchu powinno zostać nagrodzone. Trudność treningów należy zwiększać stopniowo, z czasem uda się wykonywać to polecenie nawet na ruchliwej ulicy czy też w towarzystwie innych psów. A na bardziej zaawansowanym etapie będziemy mogli uprawiać razem z psem różne ulubione sporty i sterować jego zachowaniem przy pomocy samego tylko głosu.

Puść

Komenda Puść może być wykorzystywana zarówno podczas zabawy (np. po zakończonym aporcie), jak i w codziennych sytuacjach, np. aby uchronić psa przed braniem do pyska niebezpiecznych rzeczy. W nauce komend szczeniaka pomoże ulubiona zabawka, np. szarpak. Aby psiak nauczył się polecenia, należy go zachęcić do wzięcia zabawki w pysk i następnie pokazać tuż przed samym nosem smakołyk. Szczenię powinno naturalnie wypuścić z pyska zabawkę i sięgnąć po smakołyk (wtedy trzeba reagować szybko i wypowiedzieć komendę, a po jej prawidłowym wykonaniu nagrodzić pieska). Podczas nauki należy unikać siłowania się z psem o zabawkę. Gdy szczenię zacznie rozumieć polecenie, można powtarzać to ćwiczenie z innymi przedmiotami.

Cicho / Cisza

Komenda Cicho / Cisza przydaje się, gdy w obliczu ekscytujących sytuacji nasz pies nie może się powstrzymać przed szczekaniem. Hałas można zredukować poprzez zwrócenie uwagi psa, gdy ten szczeka, pokazanie mu smakołyka i wypowiedzenie komendy. Dopiero gdy pies przestanie szczekać, nagradzamy go smakołykiem. Po wielokrotnych powtórzeniach szczenię zrozumie, że nagroda jest wydawana wtedy, gdy jest ono cicho i takie zachowanie wejdzie mu, ku uciesze pozostałych domowników i sąsiadów, w nawyk.

Zostaw / Nie ruszaj

Ostatnia z istotnych komend, których nie należy pomijać podczas nauki posłuszeństwa szczeniaka to Zostaw / Nie ruszaj. Polecenie to ma zadanie, podobnie jak komenda Puść, zwiększyć bezpieczeństwo psa. Dzięki niej możemy uchronić psa przed zjedzeniem szkodliwych rzeczy, możemy go także nauczyć ignoracji w obliczu potencjalnie niebezpiecznych sytuacji (np. kiedy pies jest obszczekiwany przez innego psa lub zaczepiany przez małe dziecko).

Naukę komendy szczeniaka możemy rozpocząć ze smakołykiem, który należy pokazać psu i położyć w widocznym i dostępnym dla niego miejscu. Po wydaniu polecenia Zostaw pies powinien być skupiony na właścicielu, nie wolno mu ruszyć i sięgnąć po smakołyk. Takie zachowanie nagradzamy. Następnie możemy pozostać przy zakazie lub wydać polecenie zwalniające, np. Możesz lub Proszę.

Nauka posłuszeństwa szczeniaka – kiedy zwrócić się do profesjonalisty?

Nauka posłuszeństwa szczeniaka może dostarczyć ogromnej satysfakcji. Nie wszystkie psy będą jednak uczyć się tak samo chętnie i szybko. W sytuacji zauważenia trudności w nauce podstawowych komend, warto rozważyć zwrócenie się o pomoc do profesjonalisty. Przyczyny problemu mogą być bardzo różnorodne, począwszy od niewłaściwego podejścia opiekuna, przez problemy z koncentracją u psa, po traumy z przeszłości lub nawet poważniejsze problemy zdrowotne (np. zaburzenia związane z narządem słuchu). Psi behawiorysta będzie w stanie zidentyfikować źródło problemu, doradzi także, co robić dalej. Jeśli szczeniak ma problemy zdrowotne, które mogą wpływać negatywnie na jego zdolność do nauki, specjalista zaleci wizytę w przychodni weterynaryjnej.

Profesjonalne wsparcie przydaje się także wtedy, gdy nauka komend szczeniaka przebiegła pomyślnie i nasz pies ma już podstawowe szkolenia za sobą. Psi trener pokaże, jak przejść z naszym czworonożnym przyjacielem na jeszcze wyższy poziom. Wychwyci naturalne talenty naszego pupila i doradzi także w zakresie wspólnych aktywności czy też pracy użytkowej, do której jest on predysponowany. W przypadku psów rasowych w szczególności ważne jest, aby szkoleniowiec miał doświadczenie z daną rasą i specyfiką metod szkoleniowych w danym przypadku. Zwrócenie się do profesjonalisty może znacząco przyspieszyć naukę i poprawić efektywność szkolenia. Dla opiekuna oznacza to także przyszłe życie z psem, który jest dobrze wychowany i może towarzyszyć człowiekowi w wielu różnych aktywnościach oraz sytuacjach.

Spodobał Ci się artykuł? Napisz komentarz!

Zobacz też:

Autor: Alicja Hudzik | Prawa autorskie. Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcia główne: Canva.com; zdjęcia w artykule: Alicja Hudzik | Aktualizacja: 16.06.2024 r.

Źródła:

[1] YouTube. (n.d.). John Dog. [online] Available at: https://www.youtube.com/@JohnDog [Dostęp: 07.06.2024 r.] [2] Lunchick, P. (2018). Teach your puppy these 5 basic commands. [online] American Kennel Club. Available at: https://www.akc.org/expert-advice/training/teach-your-puppy-these-5-basic-commands [Dostęp: 07.06.2024 r.] [3] The Puppy Academy. (n.d.). Complete Puppy Training Schedule by Age! [online] Available at: https://www.thepuppyacademy.com/blog/2020/8/24/complete-puppy-training-schedule-by-age [Dostęp: 07.06.2024 r.] [4] Dogs Inc. (2017). Puppy School: 13 Cues Our Puppies Learn. [online]. Available at: https://dogsinc.org/blog/ask-the-trainer/puppy-school-13-commands [Dostęp: 07.06.2024 r.]

 

5/5 - (1 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *