Złe traktowanie psa i innych zwierząt – gdzie zgłosić?

22
Złe traktowanie psa i innych zwierząt - gdzie zgłosić

Jak wysłać do służb zawiadomienie o problemie zwierzęcia, o którym wiesz? Jak – również anonimowo – zgłosić konieczność interwencji w danym miejscu w Polsce?

Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Art. 1 ust. 1 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r o ochronie zwierząt

Istnieją trzy zdalne narzędzia, które pozwalają na dokonanie zgłoszenia. Jeżeli nie wiedziałaś/wiedziałeś o ich istnieniu – przekaż dalej.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pozwala na dodawanie zagrożeń, na które służby mają do 2 dni na reakcję. Dodane zdarzenie można śledzić, gdyż zmiana koloru jego statusu wskazuje określoną czynność. Do jej obsługi wystarczy jedynie komputer z przeglądarką stron WWW lub urządzenie mobilne. Do zgłoszenia można dodawać załączniki – zdjęcia, film, opis itp.

Adres: https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html

Zielona Strefa oraz CITES

Dedykowane informacjom odnośnie szeroko pojętego znęcania się nad zwierzętami skrzynki e-mail Miejskich oraz Wojewódzkich Komend Policji.

Przykładowe adresy:

Moja Komenda

To mobilny przewodnik po polskich jednostkach Policji (przygotowany przez MSWiA). Są tu adresy i dane kontaktowe najbliższych jednostek Policji, jest również baza wszystkich dzielnicowych w Polsce (wraz z wyszukiwarką).

Aplikacja w Sklepie Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.altconnect.android.mk&hl=pl

Pamiętaj, że złe traktowanie zwierząt możesz też zgłosić telefonicznie najbliższej jednostce Policji pod numerem 997.

Zobacz też:

Porzucony pies. Co zrobić?

Porzucony pies. Co zrobić?

Jak pomóc psu, którego znaleźliśmy przy drodze, na parkingu lub w lesie? Co wtedy zrobić? Co na to przepisy prawa? Zapamiętaj, że porzucenie psa to forma znęcania się nad nim, czyli przestępstwo! Porzucenie psa – udokumentuj zdarzenie i powiadom służby W przypadku zauważenia przestępstwa porzucenia psa lub posiadania informacji o takowym należy zgłosić to do najbliższej […]

9 komentarzy
Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części
bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie: pixabay.com
5 (100%) Liczba ocen: 6

Zobacz też:

Komentarze 22
Złe traktowanie psa i innych zwierząt – gdzie zgłosić?
 1. Magdalena

  Sasiad kupil psa owczarka dwa lata temu. Mieszkamy w bloku 8 pietrowym. Dzielimy z sasiadem werande i mieszkamy obok. Pies ciagle szczeka nawet o 2 w nocy a sasiad przyjezdza rano na 5minut wyprowadza na krótkiej smyczy. Poczym zamyka go znowu i jedzie i nie ma go caly dzien i cala noc. Co mozna zrobic zeby sie sasiad opamietal i zeby zaczal dbac o tego duzego psa. ? (Wszyscy sasiedzi sie skarżą,mowili mu pare razy ale jak grochem o sciane )

  • psiPARK.pl

   Dzień dobry, jeżeli w Państwa opinii pies ma zapewnione nieodpowiednie warunki bytowania, proszę zgłosić sprawę odpowiednim organom (Policja, Straż Miejska), które to zweryfikują w ramach ustawo o ochronie zwierząt. Również ujadanie psa w nocy może nosić znamiona zakłócania spokoju. Szczekanie psa może być efektem jego stresu, niepokoju, niespełnionych potrzeb, lęku i wielu innych.

 2. PauWie 98

  Czy można zgłosić sprawę, kiedy duży pies jest trzymany w małym kojcu prawdopodobnie większość swojego życia.

  • psiPARK.pl

   Jeśli podejrzewa Pani złe traktowanie psa, to jak najbardziej można zgłosić.

 3. Dawid

  Sąsiadz 24 godziny na dobę przetrzymuje psa na łańcuchy pies żyje we własnych odhocdach i momo tego ze poasiada jakas tam budę egzystuje w dziórach wykopanych przez siebie tj. pod garażem praktycznie w fundamentach czy nadaje sie to na zgłoszenie do państwa?

  • psiPARK.pl

   Szanowny Panie, jeżeli jest Pan świadkiem znęcania się nad zwierzęciem lub podejrzewa Pan taką sytuację, proszę sprawę natychmiast zgłosić do odpowiednich służb (Straż Miejska lub Policja). Ustawa o ochronie zwierząt penalizuje takie zachowania i są one ścigane z urzędu.

 4. Magda

  Pies- wyżeł, trzymany na terenie Hurtowni Wędlin, kojec który ma to po prostu ogrodzony teren obok budynku, pełen wystających prętów, zarośnięty, z trzema wentylatorami które huczą dzień i noc. Karmiony jest resztkami z hurtowni (wędliny, boczki…), to jego cała zbilansowana dieta. Woda, kiedy weszłyśmy pierwszy raz była cała w glonach, niewymieniana. Pies wypróżniał się z krwią, został zabrany do weterynarza (przez nas), który stwierdził jego zły stan. Policja przyjechała dopiero po kolejnym telefonie, już po wizycie u lekarza(kilka dni temu i dzisiaj). Po dzisiejszej rozmowie z właścicielem i obejrzeniu “kojca” uznano, że pies ma co jeść, ma co pić i merda ogonem więc wszystko jest ok. Dodam, że pies siedzi tam sam dzień i noc. Dodatkowo zabierany jest na polowanie w sierpniu. Właściciel nie chce z nami rozmawiać, nie zrzeknie się psa dobrowolnie. Proszę mi powiedzieć co można zrobić w tej sprawie skoro policja i straż miejska nie reagują. Po bliższym przyjrzeniu się sprawie ten pies cierpi, nie ma prawidłowej opieki, a wyprawa na polowanie może być jego ostatnią. Pies ma około 7 lat. Mamy wszystko udokumentowane na zdjęciach. Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami chwilowo nie jest zainteresowane sprawą (nie odbierają telefonu). Sprawa dzieje się w Kielcach. Proszę o pomoc.

  • psiPARK.pl

   Dzień dobry, Policja i Straż Miejska mają obowiązek przyjąć zgłoszenie, co dokładnie oznacza, że nie reagują? Sprawę można zgłosić za pośrednictwem CITES i aplikacji Moja Komenda (szczegóły w artykule).

 5. Stanislawa

  Moi sąsiedzi cały czas trzymają psa na balkonie. Latem i zimą.Pies jest wprowadzany 3-4 razy dzienne na krótkiej smyczy.Nigdy ze smyszy nie jest spuszczany. Pies wzięty 2 lata temu ze schroniska.Czy jest to zgodne z prawem.

  • psiPARK.pl

   Tolerancja do temperatur jest zależna od rasy, jednak nie ma takich tolerujących obie skrajności. Również stan zdrowia psa może określać czy i ile aktywności konkretny pies potrzebuje. Czy pies jest zabezpieczony przed bezpośrednim działaniem słońca? Czy ma wodę? Zapewne takie obserwacje jak opisywane przez Panią mogą być niepokojące – proszę spróbować zgłosić je do Straży Miejskiej lub Policji, aby ta przeprowadziła kontrolę. Jeżeli pies jest zdrowy, ma aktualne szczepienia i badania oraz jest karmiony, pozostałą kwestią do wyjaśnienia będzie sposób jego bytowania. Co do spuszczania ze smyczy – nie każdy regulamin porządku miejskiego na to zezwala, wtedy jednak można skorzystać z wybiegu dla psów, aby umożliwić psu aktywność i swobodę.

 6. Dorota

  Moi sąsiedzi parę miesięcy temu zakupili szczeniaki owczarków niemieckich, dwie suczki. Zbudowali im kojec, wstawili budę i od tej pory psy żyją w zamknięciu. Często słyszę jak się gryzą. Nie mają cienia, nie są wyprowadzane na spacery. Czy to jest zgodne z prawem?

  • psiPARK.pl

   Nie jesteśmy na miejscu, nie znamy sytuacji więc ciężko nam się odnieść. Jeśli ma Pani podejrzenie, że dochodzi do łamania prawa, najlepiej zgłosić do Policji lub Straży Miejskiej. Można też zebrać dowody w postaci zdjęć czy nagrań.

 7. Paula

  Witam pare dni temu byłam oglądać 2 rocznego yorka był na sprzedaż i jest do dziś. Mam wątpliwości czy ten piesek jest dobrze traktwany. Gdy przyjechałam na dworzu było 17 st weszlismy do domu Pani do mnie z tekstem że idzie po psa do piwnicy…. Tu już było moje zdziwienie że piesek nie lata po domku czy po podwórku tylko jest zamkniety w piwnicy… Pani kazala nam wejśc do kuchni po czym zamknęła drzwi aby piesek nie latał po mieszkaniu. Pies był bardzo przestraszony. Pani która sprzedaje pieska głaskała go przy mnie gdzie piesek sie kulił. Czyli moim zdaniem ewidentnie jest cos nie tak. W ksiazeczce zdrowia zero szczepien, odrobaczen…. Co z tym zrobic gdzie dzwonnic ?

  • psiPARK.pl

   Polecamy kontakt z lokalną Strażą Miejską lub Policją z podejrzeniem naruszenia ustawy o ochronie zwierząt. Na danym terenie mogą również działać fundacje, które pomagają m. in. takim zwierzętom, jeżeli są w potrzebie, jednak nie wiemy gdzie sytuacja miała miejsce (choćby województwo, powiat). Co do samego handlu zwierzęciem, jest on zakazany poza zarejestrowanymi hodowlami. Jeżeli tamta osoba nie prowadzi zarejestrowanej hodowli, nie może dokonywać sprzedaży psa ani kota. Jeżeli do tego nie ma zarejestrowanej działalności gospodarczej – nie może sprzedawać niczego w ogóle, w myśl przepisów skarbowych (zamierzone działanie ciągłe lub o takich znamionach). Jeżeli natomiast ma zarejestrowaną działalność i hodowlę, wtedy nadal Straż Miejska i Policja, jeżeli zwierzęta są źle traktowane lub jest takie podejrzenie – muszą wykonać kontrolę, często działają razem z fundacjami, które potem w sądzie mogą występować jako oskarżyciel posiłkowy.

   • Paula

    Nie interesuje mnie czy może sprzedawać czy też nie. Jest duzo ludzi takich których nie moga a robią. interesuje mnie dobro pieska tylko gdzie zaniepokoilo mnie jego zachowanie i tym bardziej bym schowany w piwnicy

    • psiPARK.pl

     Zgłoszenie i zweryfikowanie podejrzenia przypadku pseudohodowli może mieć bezpośredni wpływ na dobrostan tego jak i innych psów, których mogła Pani tamtego dnia nie widzieć, a które mogły przebywać na terenie takiej czy innej posesji. Podane przez nas kroki to tylko niektóre środki, mogące doprowadzić do odebrania źle traktowanych i np. masowo rozmnażanych zwierząt.

 8. Adrianna

  Moim zdaniem ludzie bijący zwierzęta powinni dostawać karę oko za oko, ząb za ząb. W sumie to za większość przewinień powinna być taka kara.

 9. Joanna

  Ci ludzie, co źle traktują psy, to chyba nie mają serca.

  • OLA

   to chyba zart ,ten numer 997 nikt sie nie glosi bo to o psa chodzi ALE ZE ON AKURAT UMIERA BEZ JEDZENIA I PICIA NIKOGO TO NIE OBCHODZI ;ZALOSNE TO JEST

   • Snicks

    W tym momencie rozmawiamy o znęcaniu się nad zwierzętami i tym gdzie powinniśmy to zgłosić, a nie o tym jaka to jest wielka głupota. Pies to też stworzenie, które czuje i może przechodzić załamanie/depresje. Nie rozumiem większości komentarza Pani Olu, mogłaby Pani napisać go jeszcze raz, ale z poprawną składnią i używając pełnych zdań?

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *