Czy psy widzą kolory? Jak widzą psy

0

Psy widzą kolory, jednak dostrzeganie przez nie kolorów jest inne niż u ludzi. Psy widzą różne odcienie koloru niebieskiego oraz żółtego. Nie rozróżniają natomiast koloru czerwonego, pomarańczowego i zielonego. 

psiPARK.pl na Facebooku
Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco! www.facebook.com/psiPARKpl

W opublikowanym w 1995 roku w Dzienniku Amerykańskiego Stowarzyszenia Weterynaryjnego badaniu, badacze przeprowadzili analizę siatkówki psiego oka i odnaleźli w niej wiele czułych na kolory czopków. Potwierdziło to anatomiczną możliwość widzenia kolorów przez psy. Badacze przeprowadzili także testy zachowawczego rozróżniania oraz elektryczne testy fotograficzne stymulujące czopki, by określić długości fal świetlnych.

Czy psy widzą kolory? Biologia oka psa

Za rozróżnianie kolorów i ostre widzenie odpowiedzialne są czopki, czyli komórki światłoczułe w siatkówce oka. Oko psa posiada mniej czopków niż oko ludzkie. Co więcej, u człowieka połączona aktywność trzech rodzajów czopków umożliwia widzenie kolorów od fioletu, poprzez niebieski, zielony, żółty po pomarańczowy i czerwony.

Psy posiadają tylko dwa rodzaje czopków, które reagują na barwę niebieską i żółtą, natomiast są znacznie mniej wrażliwe na kolor czerwony. Zamiast widzieć kolory fioletowe, błękitne, zielone, żółte, pomarańczowe i czerwone widzą ciemnoniebieski, jasnoniebieski, szary, jasnożółty, ciemnożółty i ciemny szary [1].

Wzrok człowieka a wzrok psa

Ludzie lepiej dostrzegają głębie, kolory i najdrobniejsze szczegóły przedmiotów. Psy natomiast lepiej radzą sobie w słabym oświetleniu, reagując błyskawicznie oraz wyłapując najmniejszy ruch. Psy posiadają również lepsze widzenie obwodowe (peryferyjne).

Zobacz też: Co pies widzi w lustrze?

Czy psy widzą kolory? Podsumowanie

Psy rozróżniają wiele odcieni niebieskiego, widzą też kolor żółty. Wiedzę tę możesz wykorzystać np. przy wyborze zabawek i aportu w zależności od rodzaju podłoża.  Pomarańczowe zabawki, które są doskonale widoczne dla ludzi, mogą zostać niezauważone na trawie przez psa. I nie wynika to wcale z braku spostrzegawczości czworonoga, jak myśli wiele ludzi, tylko z budowy jego oka.

Na zielonej trawie lepiej sprawdzi się piłka niebieska niż pomarańczowa. Talerz frisbee na tle nieba najbardziej widoczny będzie dla psa, jeśli będzie w kolorze żółtym (może mieć też niebieską plamkę na środku, aby ułatwić psu odnalezienie go w trawie). Jeśli nie wiesz na jakim podłożu będziecie pracować, w takiej sytuacji sprawdzi się zabawka różnokolorowa, najlepiej żółto-niebieska. Psy nie skupiają się za bardzo na kolorach, większe znaczenie ma dla nich różnica w ich jaskrawości. Dla psa lepiej widoczne są przedmioty o kontrastowych barwach. Dlatego też przedmiot powinien być dużo jaśniejszy lub dużo ciemniejszy od podłoża [1].

[1] Tajemnice psiego umysłu, Stanley Coren, Wydawnictwo Galaktyka 2008 r.

Zobacz też:

Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie: pixabay.com

Zostawianie psa pod sklepemZabawy węchowe dla psa, Pomysły na prezent dla miłośnika psów, Domowe ciasteczka dla psa przepis, Blog o psach, Morze z psem, Pilsko z psem, Dom tymczasowy dla psa, Kulawizna psa

5/5 - (3 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *