Czeskie Góry Stołowe z psem

0
Czeskie Góry Stołowe z psem

Czeskie Góry Stołowe są znane z niezwykłych formacji skalnych i malowniczych szlaków turystycznych. To także idealne miejsce na wyjazd z psem! W Czeskich Górach Stołowych nie ma aż tylu ograniczeń związanych z wprowadzaniem psów, są one także mniej zatłoczone, co czyni je świetnym wyborem dla osób poszukujących kontaktu z naturą. Jak zaplanować wyjazd w Czeskie Góry Stołowe z psem? Które szlaki turystyczne wybrać? Na co zwrócić uwagę podczas wspólnych wędrówek? Podpowiadamy.

Czy po Górach Stołowych można chodzić z psem?

Park Narodowy Gór Stołowych był jeszcze do niedawna w pełni przyjazny psom. W ostatnich latach na tym obszarze został wdrożony nowy plan ochrony oraz w życie wszedł zakaz wprowadzania psów na tereny ochrony ścisłej i czynnej. Na oficjalnej stronie internetowej Parku Narodowego Gór Stołowych, w zakładce Pies w parku, możemy przeczytać, że psy nie mogą być już wprowadzane do takich miejsc jak np.: Błędne Skały, Skalne Grzyby czy Szczeliniec Wielki (istnieje możliwość dojścia z psem wyłącznie do Schroniska PTTK Na Szczelińcu) [1]. W obliczu tych zakazów nie dziwi, że turyści zaczęli szukać nowych psiolubnych miejsc do wędrowania po górach. Takich jak np. Czeskie Góry Stołowe.

Sprawdź też: Góry Stołowe z psem [2024 r.] >>

Majestatyczne i tajemnicze formacje skalne w czeskich Górach Stołowych z psem

Majestatyczne i tajemnicze formacje skalne w czeskich Górach Stołowych, fot, Alicja Hudzik

Dlaczego warto się wybrać w Czeskie Góry Stołowe z psem?

Góry Stołowe znajdują się tuż przy polsko-czeskiej granicy. Pasmo górskie w łańcuchu Sudetów leży zatem częściowo w Polsce, a częściowo w Czechach. Fakt ten powinien zainteresować osoby, które po górach chodzą z psami, ponieważ nasi południowi sąsiedzi są znani z dużej życzliwości wobec turystów podróżujących z psami. I rzeczywiście – mimo tylu zakazów w polskich Górach Stołowych, Góry Stołowe po stronie czeskiej są bardzo przyjazne psom.

W Czeskich Górach Stołowych z psem możemy odwiedzić zarówno skalne miasta, jak i ruiny zamków czy też punkty widokowe. Życzliwość Czechów wobec psów widać na każdym kroku – dotyczy to także restauracji, dlatego warto uwzględnić podczas wycieczki wizytę w tradycyjnej czeskiej gospodzie, restauracji czy też schronisku górskim dysponującym kuchnią. Tam czekają na nas nie tylko miła atmosfera, ale także czeskie specjały jak np. piwo czopowane, słynne knedlíki czy zimna kofola prosto z kija.

Czeskie Skalne Miasta i ich bajkowy klimat z psem

Czeskie Skalne Miasta i ich bajkowy klimat, fot. Alicja Hudzik

Czeskie Góry Stołowe z psem – jaką trasę wybrać?

W Czeskich Górach Stołowych z psem mamy do wyboru wiele różnorodnych szlaków turystycznych. Warto się wybrać np. do takich miejsc, jak:

  • Broumovské stěny;
  • skalne miasto Adršpach;
  • skalne miasto Ostaš;
  • szczyt Koruna.

Broumovské stěny

Broumovské stěny, czyli po naszemu Ściany Broumowskie, znajdują się pomiędzy masywem Szczelińca i skalnym miastem Adršpach. Najwyższym wzniesieniem tego pasma górskiego jest Božanovský Špičák (773 metrów n.p.m.). Na szczyt dostaniemy się np. z polskiego schroniska górskiego Pasterka. Warto wybrać się także na Honský špičák, np. szlakiem prowadzącym ze schroniska turystycznego Hvězda. W chacie turystycznej wybudowanej w stylu alpejskim stołowali się pierwsi pionierzy turystyki. Obecnie każdy może zasmakować tam tradycyjnego czeskiego jedzenia oraz podziwiać z tarasu wspaniałe widoki na Obszar Chronionego Krajobrazu Broumovsko (Chráněná krajinná oblast Broumovsko) oraz Góry Jaworze (Javoří hory).

Skalne miasto Adršpach

Gdy marzą nam się Czeskie Góry Stołowe z psem, warto odwiedzić skalne miasto Adršpach (Adršpašskoteplické skály). Masyw górski znajduje się w pobliżu miasteczka Teplice nad Metují. Leży w granicach rezerwatu przyrody Národní přírodní rezervace Adršpašskoteplické skály.

Adršpašska kraina skał wygląda niczym z baśni. Cieszy się tak ogromną popularnością, że Czesi musieli wdrożyć system rezerwacji biletów online oraz wprowadzić limit wejść, podobnie jak w przypadku niektórych popularniejszych miejsc w polskich Górach Stołowych. Jeśli jednak odwiedzamy to miejsce w spokojniejszym terminie (np. omijając ustawowe święta i długie weekendy, poza wysokim sezonem, w środku tygodnia), możemy się cieszyć jego pięknem w ciszy i bez tłumów.

W skalnym mieście Adršpach do wyboru są różnorodne ścieżki i szlaki turystyczne, prowadzące zarówno przez punkty widokowe, jak i wokół skalistego jeziora. W miesiącach od maja do końca października dostępne są także rejsy łódką po jeziorze. Można tutaj spędzić zarówno 1-2 godziny, jak i pół dnia lub nawet cały dzień. Jeśli chodzi o wędrowanie z psem, warto wcześniej wyćwiczyć z pupilem spokojne chodzenie po stopniach i schodach, bo tych w Adršpach nie brakuje!

Skalne miasto Ostaš

W Czeskich Górach Stołowych z psem warto zwiedzić także skalne miasto Ostaš (zdjęcie poniżej). Do wyboru mamy dwa labirynty, górny i dolny, na przejście ich obu warto zarezerwować sobie około 2-3 godzin. Po zwiedzeniu skalnego miasta Ostaš możemy odpocząć w czeskiej knajpce, która znajduje się blisko górnego parkingu.

Jeśli chodzi o szlak do Kocich Skał, w kierunku Kočičí hrad, ta trasa może być nieodpowiednia dla psów większych ras, ze względu na wąskie przejścia, strome schody i drabinki. W wysokim sezonie zdarza się także, że parking tuż pod skalnym miastem jest przepełniony i samochód trzeba zostawić niżej, następnie czeka nas  spacer drogą asfaltową. Warto wziąć te dwie kwestie pod uwagę na etapie planowania wycieczki do skalnego miasta Ostaš.

skalne miasto Ostaš

Skalne miasto Ostaš, fot. Alicja Hudzik

Szczyt Koruna

Ostatnia propozycja, jeśli chodzi o Czeskie Góry Stołowe z psem to Koruna (zdjęcie poniżej). Szczyt o wysokości 769 metrów n.p.m. znajduje się na terenie czeskiego parku narodowego Narodni Přírodní Rezervace Broumovské Stěny. Słynie z platformy widokowej, z której roztaczają się wspaniałe widoki na Broumov, Radków, Szczeliniec i Błędne Skały. Jego cechą charakterystyczną jest także… huśtawka zamontowana tuż nad zboczem. Na Korunę wdrapiemy się najszybciej z czeskiej wsi Božanov, możemy także wyruszyć z polskiego schroniska turystycznego Pasterka i wtedy podczas jednej wyprawy zdobyć Korunę oraz Božanovský Špičák.

Koruna z psem

Koruna, fot Alicja Hudzik

Czeskie Góry Stołowe z psem – jak przygotować pupila na wyjazd?

Wyjazd z psem w czeskie Góry Stołowe wymaga wcześniejszych przygotowań. Istotne znaczenie mają przede wszystkim:

  • kondycja fizyczna psa i jego stopniowe przyzwyczajanie do coraz trudniejszych wędrówek oraz dłuższych dystansów;
  • nauka komend, które zwiększą bezpieczeństwo na szlaku, np. związanych ze spokojnym schodzeniem i wchodzeniem po kamiennych stopniach;
  • odpowiedni sprzęt do dogtrekkingu w postaci pasa trekkingowego, smyczy z amortyzatorem i szelek typu guard;
  • zabezpieczenie psa przed kleszczami.

W górach z psem zawsze trzeba mieć pod ręką składaną miskę oraz wodę dla psa. W przypadku skalistych pasm górskich warto rozważyć także zakup butów ochronnych, które zabezpieczą psie łapki przed zranieniem podczas przechodzenia po ostrych kamieniach.

Spodobał Ci się artykuł? Napisz komentarz!

Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcia: Alicja Hudzik | Prawa autorskie. Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. | Aktualizacja: 12.09.2024 r.

Źródła:

[1] https://www.pngs.com.pl/pl/turystyka/turyst14.html [Dostęp: 10.09.2024 r.]
5/5 - (1 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *