Saneczkowanie u psa – przyczyny i postępowanie

2
Saneczkowanie u psa

Saneczkowanie u psa – na czym polega?

Podczas tej czynności psy siedząc wyciągają tylne łapy daleko do przodu między przednie kończyny. Poruszając się w tej pozycji do przodu, pocierają zadem o podłoże.

psiPARK.pl na Facebooku
Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco! www.facebook.com/psiPARKpl

Saneczkowanie u psa – przyczyny

Najczęściej psy saneczkują z powodu:

 • pasożytów przewodu pokarmowego,
 • zatkania oraz zapalenie przewodów wyprowadzających gruczoły okołoodbytowe (towarzyszy temu często nieprzyjemny zapach),
 • zapalenia pochwy (u suk).

Saneczkowanie u psa – postępowanie

Przy zaobserwowaniu saneczkowania należy skonsultować się z weterynarzem. Może być to oznaka pojawiającej się dolegliwości lub konieczności wyczyszczenia zatok przyodbytowych i zastosowania leczenia jeśli wystąpiło zapalenie.

Czyszczenie zatok przeprowadza weterynarz. Jest to czynność rutynowa, którą weterynarz wykonuje dość sprawnie podczas jednej wizyty, nie wymaga żadnych dodatkowych zabiegów, zatem tym bardziej nie warto bagatelizować saneczkującego psa.

Sporadyczne saneczkowanie może być wywołane zwykłą potrzebą pozbycia się nagłego uczucia swędzenia lub wytarcia pupy (niektóre psy stosują taki zaskakujący sposób utrzymania czystości).

Zobacz też: Dlaczego pies je trawę?

Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie: pixabay.com

 

5/5 - (3 {głos/głosy})
Komentarze 2
Saneczkowanie u psa – przyczyny i postępowanie
 1. Pytanie do weterynarz

  Wzięłam psa z chroniska jest, zaszczepiony, odrobaczonyale zauważyłam że on jeździ tyłkiem po ziemi, czy znów muszę go odrobaczyć, 1 miesiąc temu było drobaczaczany. Pozdrawiam

  • psiPARK.pl

   Proszę skonsultować tę kwestię z weterynarzem na wizycie – być może pies wymaga czyszczenia gruczołów okołoodbytowych (to bardzo szybka procedura, weterynarz wykonuje to na miejscu), a „jeżdzeniem tyłkiem po ziemi” próbuje sobie ulżyć. Proszę również przekazać weterynarzowi informację o ostatnim odrobaczeniu.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *