Studenci mogą przyprowadzać swoje psy na uczelnię

0
psy na uczelni

Od początku stycznia 2024 r. na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego trwa pilotażowe badanie „Pies na WNS”. Bierze w nim udział kilkanaście osób ze swoimi czworonogami. 

Badanie jest częścią interdyscyplinarnego projektu badawczego „Para i Pies. Relacje i więzi międzygatunkowe w życiu prywatnym i przestrzeni publicznej”. Ma na celu sprawdzenie, jak na studentów wpłynie możliwość przyprowadzania swojego psa na uczelnię. Pozwoli zbadać potrzeby opiekunów zwierząt oraz samych czworonogów, a także jak psy i ich właściciele czują się w przestrzeni publicznej.

Autorzy badania przeprowadzili już wcześniej wstępne badania wśród bezdzietnych par uważających zwierzęta domowe za członków rodziny. Dla takich osób wyjątkowym wsparciem jest możliwość przyjścia ze swoim czworonogiem do pracy. Dzięki temu pojawił się pomysł, aby zaproponować możliwość przyprowadzenia psa na uczelnię studentom i pracownikom.

Psy nie muszą przychodzić na wszystkie zajęcia, ani regularnie pojawiać się na uczelni. Na uczelni psy muszą być trzymane na smyczy, a ich opiekunowie muszą posiadać na wyposażeniu kaganiec. Wcześniej musieli dostarczyć kopię zaświadczenia o szczepieniach oraz zdjęcie psa umożliwiające jego identyfikację.

Badanie pilotażowe potrwa do końca miesiąca z włączeniem sesji zimowej.

Psy na uczelni w Polsce

Już teraz niektóre uczelnie w Polsce umożliwiają studentom i pracownikom zabieranie swoich psów na uczelnię. Tak jest m.in. na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku.

Dogoterapia na Uniwersytecie

Na niektórych uczelniach dostępna jest również dogoterapia.  od 2024 roku studenci Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach mogą brać udział w spotkaniach dogoterapeutycznych z psem Astonem, biszkoptowym laboradorem retrieverem, certyfikowanym psem terapeutą.

Co myślisz o zabieraniu swojego psa na uczelnię? Napisz w komentarzu!

Zobacz też: 18 uroczych faktów o psach

Aktualizacja: 14.01.2024 r. | Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie: Camva.com

Źródła:

https://pch24.pl/pies-jak-dziecko-uniwersytet-gdanski-bada-zalety-rodzinnosci-miedzygatunkowej/ [Dostęp 14.01.2024 r.]

https://noizz.pl/zwierzeta/psy-na-uczelni-w-gdansku-ruszyl-przelomowy-projekt-badawczy/1334v0p [Dostęp 14.01.2024 r.]

https://www.pap.pl/aktualnosci/z-psem-na-uniwersytet-gdanski-na-uczelni-trwa-pilotazowy-program-badajacy-wiezi [Dostęp 14.01.2024 r.]

https://www.ue.katowice.pl/uczelnia/aktualnosci/article/dogoterapia-spotkania-terapeutyczne-z-astonem.html [Dostęp 9.02.2024 r.]

5/5 - (1 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *