PiESEL dla psa i kota to odpowiednik naszego numeru PESEL, który ma pomóc w identyfikacji czworonogów i uproszczeniu ich kontroli.
Czy pies ma PESEL?
Nie, aktualnie psy w Polsce nie posiadają numeru PESEL. Obecnie niektóre czworonogi posiadają czip ze swoim indywidualnym numerem. Nie jest on jednak obowiązkowy i nie istnieje jedna ogólnopolska baza, w której rejestruje się numer czipa i dane właściciela zwierzęcia.
Przy czym nie jest wskazany sposób oznakowania. Poza czipem, niektóre czworonogi mają adresówki z danymi swojego właściciela, przypięte do obroży lub szelek. Wiele zwierząt nie posiada jednak żadnego oznakowania.
Dlaczego PiESEL? Jakie ma cele?
„PiESEL. Nadaj zwierzęciu tożsamość” to akcja społeczna na rzecz obowiązkowego znakowania i rejestracji psów oraz kotów.
Jakie są spodziewane korzyści?
- Ochrona zwierząt poprzez przeciwdziałanie skutkom ich zabłąkania się, porzucenia i kradzieży.
- Likwidacja zjawiska bezdomności zwierząt.
- Prewencja w zakresie czynom przeciwko zwierzętom oraz ułatwienie ujawniania sprawców czynom przeciwko zwierzętom.
- Likwidacja hodowli prowadzonych niezgodnie z prawem. [2]
Założenia projektu ustawy zaprezentowane w Sejmie
10 stycznia 2024 roku odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony Praw Zwierząt, którego tematem był „Ustawowy obowiązek elektronicznego znakowania zwierząt towarzyszących jako konieczny krok w kierunku likwidacji zjawiska bezdomności zwierząt”.
Przedstawicielki PiESEL opowiedziały o korzyściach płynących z czipowania zwierząt oraz zaprezentowały założenie projektu ustawy wprowadzającej obowiązek trwałego znakowania oraz rejestracji psów i kotów w centralnej, elektronicznej bazie danych. [2]
Na czym ma polegać obowiązkowa identyfikacja i rejestracja psa?
Mikroczip wprowadza się pod skórę zwierzęcia specjalną strzykawką, co jest niema bezbolesne. Numer wraz z danymi właściciela zwierzęcia wprowadza się następnie do bazy danych. Czytaj więcej: Czipowanie psa >>
W przypadku znalezienia zwierzęcia można łatwo ustalić numer jego mikroczipa za pomocą specjalnego czytnika (taki czytnik posiadają m. in. schroniska dla bezdomnych zwierząt i lekarze weterynarii). Następnie numer będzie można wprowadzić do bazy danych, aby sprawdzić dane właściciela zwierzęcia. Pomoże w tym istnienie jednej, ogólnopolskiej bazy danych oznakowanych zwierząt domowych, której teraz brakuje.
Co myślisz o obowiązkowym znakowaniu i rejestracji psów? Napisz w komentarzu!
Źródła:
[1] isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19971110724 [Dostęp 14.01.2024 r.] [2] https://piesel.org/ [Dostęp 14.01.2024 r.]