Korona Gór Polski z Psem

0
Korona Gór Polski z Psem

Korona Gór Polski to prestiżowa inicjatywa, zgodnie z którą zdobywa się, w dowolnej kolejności i w dowolnym czasie, najwyższe szczyty poszczególnych pasm górskich w Polsce. Wiele osób marzy o zdobyciu Korony Gór Polski z psem. Czy to możliwe? Jakie góry znajdują się na liście KGP? Które z nich są przyjazne dla psów? Podpowiadamy.

Korona Gór Polski – co to za inicjatywa?

Korona Gór Polski to inicjatywa Klubu Zdobywców Korony Gór Polski. Idea, powstała w 1997 roku, zakłada zdobycie 28 najwyższych szczytów wszystkich pasm górskich naszego kraju, w dowolnej kolejności i w dowolnym czasie. Zdobycie szczytu potwierdzają: fotografia wykonana na szczycie oraz wbicie pieczątki do specjalnej książeczki, wydawanej przez KGP (wyłącznie członkom klubu). Rejestracja do Klubu Zdobywców Korony Gór Polski jest dostępna tutaj: https://kgp.info.pl/akces-do-klubu.

Korona Gór Polski z psem – czy to możliwe?

Osoby, które chcą zdobyć Koronę Gór Polski z psem ucieszy zapewne fakt, iż większość szczytów z listy jest dostępna do wędrówek z psami. Niektórych szlaków nie przemierzymy z psem ze względu na ich położenie na terenie Parków Narodowych. Czasami da się to obejść, ponieważ szczyty KGP można zdobywać z dowolnych szlaków, miejscowości i kierunków, w tym również poruszając się po granicy polsko-czeskiej (która jest bardzo psiolubna) lub polsko-słowackiej.

Korona Gór Polski z psem – jakie góry znajdują się na liście? Które z nich są przyjazne dla psów?

Jeśli interesuje nas Korona Gór Polski z psem, musimy najpierw sprawdzić, które konkretnie szczyty są dostępne do wędrówek z psami. Obecnie z psem możemy zdobyć 22 szczyty z Korony Gór Polski, a należą do nich:

  1. Ślęża;
  2. Skopiec;
  3. Kłodzka Góra;
  4. Chełmiec;
  5. Biskupia Kopa;
  6. Lubomir;
  7. Czupel;
  8. Waligóra;
  9. Skalnik;
  10. Jagodna;
  11. Kowadło;
  12. Rudawiec;
  13. Lackowa;
  14. Wielka Sowa;
  15. Orlica;
  16. Wysoka Kopa;
  17. Skrzyczne;
  18. Radziejowa;
  19. Turbacz;
  20. Śnieżnik;
  21. Śnieżka;
  22. Babia Góra.

Lista wszystkich szczytów należących do Korony Gór Polski, wraz z mapą, jest dostępna na stronie internetowej Klubu Zdobywców Korony Gór Polski: https://kgp.info.pl/wykaz-szczytow.

Ślęża z psem

Ślęża (718 metrów n.p.m.) jest jednym z najniższych szczytów Korony Gór Polskich. Masyw Ślęży jest parkiem krajobrazowym i można się po nim poruszać z psem. Do wyboru jest kilka różnych szlaków, przy czym najwięcej trudności napotkamy na tzw. Skalnej Perci (fragment niebieskiego szlaku prowadzącego na szczyt z Przełęczy Tąpadła). Pozostałe trasy można określić jako pozbawione utrudnień, wręcz spacerowe.

Skopiec z psem

Skopiec (724 metrów n.p.m.) w Górach Kaczawskich to idealny szczyt na pierwsze górskie wędrówki z psem. Szczyt jest bardzo łatwo dostępny, zdobędziemy go np. z miejscowości Komarno (około 1 godzina marszu w jedną stronę) lub z Rozdroża przy Przełęczy Komarnickiej (mniej niż 30 minut i jesteśmy na szczycie).

Kłodzka Góra z psem

Kłodzka Góra (765 metrów n.p.m.) w Górach Bardzkich jest dostępna do wędrowania z psem. Ten szczyt możemy zdobyć od strony miejscowości Bardo, z Przełęczy Łaszczowa lub z Przełęczy Kłodzkiej – w każdym z wymienionych przypadków należy się przygotować na około 1 godziny marszu w jedną stronę. Na miejscu czeka na nas wieża widokowa z fantastyczną panoramą, między innymi na Masyw Śnieżnika, Góry Orlickie czy Góry Sowie.

 

Chełmiec z psem

Chełmiec (850 metrów n.p.m.) to kolejny łatwy szczyt KGP, który możemy zdobyć z psem. Wejść na teoretycznie najwyższy szczyt Gór Wałbrzyskich (w praktyce wyższa jest Borowa – 853 metrów n.p.m.) możemy np. z miejscowości Boguszów-Gorce. Taki spacer zajmie nam maksymalnie 1,5 godziny w jedną stronę. Na miejscu czeka na nas kamienna wieża widokowa, którą można  zwiedzać w sezonie letnim, w piątki, soboty i niedziele, w godzinach 10:00 – 18:00.

Biskupia Kopa z psem

Biskupia Kopa (889 metrów n.p.m.) w Górach Opawskich to szczyt KGP, który możemy zdobyć od polskiej lub czeskiej strony. Jedynym szlakiem na Biskupią Kopę, który nie jest zalecany do wędrówek z psami, jest droga przez Gwarkową Perć. Fragment niebieskiego szlaku turystycznego jest czasem nazywany polską via ferratą – na trasie znajduje się wyjątkowa, bo jedyna, górska drabinka w Sudetach.

Lubomir z psem

Koronę Gór Polski z psem możemy realizować śmiało w Beskidach. Jednym ze szczytów z listy KGP w tej części Polski jest Lubomir (904 metrów n.p.m.), położony w Beskidzie Makowskim. Na Lubomir możemy wejść np. z miejscowości Kobielnik lub Węglówka – w obu przypadkach czeka nas około 2 godzin marszu w jedną stronę.

Czupel z psem

Kolejna propozycja, jeśli chodzi o Koronę Gór Polski z psem, to, położony w Beskidzie Małym,  Czupel (931 metrów n.p.m.). Szczyt można zdobyć z miejscowości Wilkowice lub Czernichów – druga z wymienionych tras jest nieco krótsza, niecałe 5 kilometrów przejdziemy w około 2 godziny. Dobrym pomysłem będzie także wizyta w psiolubnej chatce SST Rogacz, u stóp Rogacza, na Polanie pod Rogaczem – stąd na szczyt Czupel jest już tylko niecałe 5 kilometrów w jedną stronę.

Waligóra z psem

Szczyt Waligóra w Górach Kamiennych, na terenie Parku Krajobrazowego Sudetów Wałbrzyskich, jest dostępny do wędrowania z psem. Przygotujmy się jednak na niemałe wyzwanie kondycyjne – w szczególności najkrótszy szlak na szczyt, prowadzący ze schroniska PTTK Andrzejówka jest bardzo stromy. Jeśli chodzi o wysokość, Waligóra wznosi się na 936 metrów n.p.m.

Skalnik z psem

Skalnik (945 metrów n.p.m.) to szczyt Korony Gór Polski, który możemy połączyć z bardzo atrakcyjnym miejscem w Rudawach Janowickich, mianowicie Kolorowymi Jeziorkami. Na Skalnik z psem wejdziemy w około 1 godzinę z Czarnowa lub w 2 godziny z Rędzin. Z drugiej z wymienionych miejscowości mamy niewiele ponad 5-kilometrów jazdy samochodem do Kolorowych Jeziorek. Ta atrakcja jest dostępna dla psów, jednak w wysokim sezonie i w weekendy miejsce może być bardzo zatłoczone.

Jagodna z psem

Gdy marzy nam się Korona Gór Polski z psem, szczytem, który będziemy zawsze miło wspominać, jest Jagodna (977 metrów n.p.m.) w Górach Bystrzyckich. Trasa prowadząca z miejscowości Spalona jest bardzo spokojna, wracając ze szczytu warto zatrzymać się na obiad w klimatycznym schronisku PTTK Jagodna. Na Jagodnej czeka na nas wieża widokowa z piękną panoramą, między innymi na Góry Sowie, Góry Orlickie i Góry Stołowe.

 

Kowadło i Rudawiec z psem

Wiele osób łączy Kowadło (989 metrów n.p.m.) w Górach Złotych z drugim szczytem KGP na pograniczu polsko-czeskim, mianowicie Rudawcem (1106 metrów n.p.m.) w Górach Bialskich. Szczyty położone są na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, zdobędziemy je z miejscowości Bielice. Wędrówka na obie góry, tam i z powrotem, zajmie od 4,5 do nawet 7 godzin, w zależności od tego, który szlak turystyczny wybierzemy.

Lackowa z psem

Lackowa (997 metrów n.p.m.) w Beskidzie Niski, to kolejny szczyt KGP, po którym możemy wędrować z psem. Przygotujmy się jednak na strome podejście, nie bez powodu jeden z fragmentów tego szlaku nazywany jest Ścianą Płaczu. Najkrótszy szlak na Lackową, przez wspomnianą Ścianę Płaczu prowadzi z miejscowości Izby (ok. 4 km w jedną stronę). Miejmy świadomość tego, że po silnych ulewach, a także w warunkach oblodzenia, pokonanie tego fragmentu może być znacznie utrudnione lub nawet niemożliwe.

Wielka Sowa z psem

Oto szczyt KGP, który leży na terenie psiolubnego Parku Krajobrazowego Gór Sowich – Wielka Sowa (1015 metrów n.p.m.). Możemy się tutaj dostać na wiele różnych sposobów:

  • ✔️z Przełęczy Sokolej (około 3 km);
  • ✔️z miejscowości Kamionki Dolne (około 5 km);
  • ✔️z Rzeczki (około 4 km);
  • ✔️ze schroniska PTTK Zygmuntówka (około 6 km);
  • ✔️z Walima (około 7 km).

Z wieży widokowej na Wielkiej Sowie, otwartej w sezonie letnim, możemy podziwiać między innymi Śnieżkę w Karkonoszach oraz Śnieżnik, najwyższy szczyt Masywu Śnieżnika. 

 

Orlica z psem

Bardzo przyjemnym szlakiem do wędrowania z psem jest trasa prowadząca z Zieleńca na Orlicę (1084 metrów n.p.m.) w Górach Orlickich. Szczyt leży na granicy polsko-czeskiej, możemy go łatwo zdobyć nawet w trudniejszych warunkach pogodowych. W sezonie zimowym uważajmy jednak na narciarzy biegowych i skiturowców.

Wysoka Kopa z psem

Wyprawę na Wysoką Kopę (1126 metrów n.p.m.) w Górach Izerskich można połączyć z wizytą na Wysokim Kamieniu. O ile na samej Wysokiej Kopie nie uświadczymy żadnych widoków, o tyle z Wysokiego Kamienia możemy już podziwiać Karkonosze, Góry Izerskie, Góry Kaczawskie oraz Rudawy Janowickie.

Skrzyczne z psem

W ramach Korony Gór z psem koniecznie trzeba zrobić Skrzyczne (1257 metrów n.p.m.), w Beskidzie Śląskim. Jeśli lubimy dłuższe spacery, wybierzmy bardzo malowniczy szlak z Przełęczy Salmopolskiej przez Malinowską Skałę (tam i z powrotem około 16 km). Dostępne są również krótsze warianty, np. około 5-kilometrowa trasa ze Szczyrku.

Radziejowa z psem

Radziejowa (1266 metrów n.p.m.) w Beskidzie Sądeckim leży na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego, po którym psy mogą się poruszać na smyczy. Szczyt zdobędziemy najszybciej z Obidzy – tam i z powrotem mamy do przejścia około 8 kilometrów.

Turbacz z psem

Turbacz (1310 metrów n.p.m.), w Gorcach możemy zdobyć z psem, ale tylko od południowo-zachodniej strony, bez wchodzenia na teren Gorczańskiego Parku Narodowego. Możemy wybrać szlak z Obidowej, przez schronisko PTTK na Starych Wierchach (około 8 kilometrów w jedną stronę) lub nieco dłuższy wariant z miejscowości Kowaniec (około 11 kilometrów w jedną stronę).

 

Śnieżnik z psem

Kolejny szczyt, który możemy zdobyć w ramach Korony Gór Polski z psem, to Śnieżnik (1423 metrów n.p.m.). Góra znajduje się w Masywie Śnieżnika, na obszarze parku krajobrazowego. Możemy ją zdobyć np. z miejscowości Międzygórze (około 8 kilometrów w jedną stronę), z drugiej strony, od Kamienicy (około 7 kilometrów w jedną stronę) lub z czeskiej miejscowości Stříbrnice (około 7 kilometrów w jedną stronę).

Śnieżka z psem

Śnieżka (1603 metrów n.p.m.) w Karkonoszach jest dostępna dla turystów z psami. W drodze na szczyt należy jednak trzymać się szlaków wytyczonych przez Karkonoski Park Narodowy. W całości dostępna dla psów jest np. trasa prowadząca z Karpacza (spod hotelu Majestic), przez schronisko PTTK Strzecha Akademicka i Dom Śląski. Możemy wyruszyć na Śnieżkę także z Przesieki, przez schronisko PTTK Odrodzenie i malowniczy Kocioł Wielkiego Stawu.

 

Babia Góra z psem

Babia Góra (1725 metrów n.p.m.) w Beskidzie Żywieckim to szczyt KGP, na który z psem wejdziemy wyłącznie od strony słowackiej, bez wkraczania na teren Babiogórskiego Parku Narodowego. Trasa jest długa i trudna – wyprawa ze słowackiej miejscowości Slaná Voda na Babia Górę i z powrotem może zająć nawet do 7-8 godzin. Taką wycieczkę po górach mogą rozważyć opiekunowie bardzo aktywnych i wysportowanych ras psów, doświadczeni w bezpiecznym wędrowaniu z czworonożnym towarzyszem po górach.

 

Korona Gór Polski z psem – których szczytów nie zdobędziemy?

Niektórych szczytów Korony Gór Polski z psem nie zdobędziemy. Mowa o:

  • ✔️Łysicy (614 metrów n.p.m.) w Górach Świętokrzyskich, znajdującej się na terenie Świętokrzyskiego Parku Narodowego
  • ✔️Mogielicy (1171 metrów n.p.m.) w Beskidzie Wyspowym – duża część partii szczytowej jest objęta rezerwatem przyrody;
  • ✔️Rysach (2499 metrów n.p.m.) w Tatrach – najwyższy szczyt Polski można było do 2023 roku zdobyć z psem od słowackiej strony ze Szczyrbskiego Jeziora (słow. Štrbské Pleso) lub Popradzkiego Stawu (słow. Popradské pleso). Tatranský národný park (TANAP) zmienił jednak plan ochrony przyrody, w związku z czym obecnie brak w ogóle możliwości, by zdobyć Rysy z psem;
  • ✔️ Szczelińcu Wielkim (919 metrów n.p.m.) w Górach Stołowych – z psem możemy dojść tylko do schroniska PTTK Na Szczelińcu, tarasy widokowe nie są dostępne;
  • ✔️Tarnicy (1346 metrów n.p.m.) w Bieszczadach – szczyt znajduje się na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, do którego nie można wprowadzać psów;
  • ✔️Wysokiej (1050 metrów n.p.m.) w Pieninach – szczyt jest objęty rezerwatem Wysokie Skałki i nie możemy po nim wędrować z psem.

Sprawdź też: Park Narodowy z psem – gdzie możemy wejść? >>

Spodobał Ci się artykuł? Napisz komentarz!

Autor: Alicja Hudzik | Zdjęcia: Alicja Hudzik | Prawa autorskie. Artykuł jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. | Aktualizacja: 06.04.2025 r.

Źródła:

[1] https://kgp.info.pl [dostęp online: 27.03.2025 r.] [2] https://korona-gor-polski.pl [dostęp online: 27.03.2025 r.]

Zobacz też: Beskidy z psem >>

5/5 - (1 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *