Jak przyzwyczaić psa do legowiska?

0
Jak przyzwyczaić psa do legowiska

Może się zdarzyć tak, że Twój pies nie będzie chciał przebywać w wybranym przez Ciebie legowisku. Nie oznacza to, że należy się pozbyć posłania i wpuścić czworonoga do łóżka. Pies potrzebuje swojej przestrzeni, w której czuje się komfortowo i bezpiecznie. Proces przyzwyczajania go do legowiska jest długi, ale konieczny.

Miej na uwadze fakt, że pies, posiadający swoje miejsce, jest spokojniejszy. Poniżej, dowiesz się, jak przyzwyczaić pupila do własnej przestrzeni, aby nie zrazić go i nie zniechęcić.

Skąd wynika problem?

Istnieje wiele powodów, dla których Twój pies unika legowiska. Do najczęstszych należy przyzwyczajenie do łóżka właściciela lub wygodnej kanapy. Innym powodem może być źle dobranie posłania- za miękka poduszka, zbyt mała przestrzeń lub po prostu coś nie gra właściwie. Legowisko dla psa powinno być oazą, do której udaje się pupil, aby odpocząć po ciężkim spacerze, czy zabawie.

Ulubiona zabawka

Nowe legowisko jest przedmiotem w domu, którego pies nie zna. Nie czuje na nim swojego zapachu ani Twojego. Może odbierać je negatywnie, ponieważ jest mu obce. Dobrym rozwiązaniem będzie przeniesienie rzeczy pupila na posłanie. Dzięki temu poczuje on znajome zapachy. Ponadto, kiedy zobaczy swoją ulubioną zabawkę, będzie musiał po nią wejść. Przejście przez legowisko może okazać się dobrym momentem na poznanie nowej rzeczy.

Zamiast zabawki, możesz spróbować użyć koca. Wystarczy, że środek legowiska dla psa, przykryjesz ulubionym pledem swojego pupila. Zwierzę nieświadomie będzie kładło się na kocu, a z czasem przyzwyczai się do nowego miejsca.

Jak przyzwyczaić psa do legowiska?

Tresura poprzez zabawę

Każdego dnia, kiedy tylko posiadasz wolną chwilę, staraj się zachęcać swojego psa do kładzenia się na legowisko. Do tego celu użyj ulubionych przysmaków lub zabawek. Zwierzę powinno kojarzyć posłanie z czymś miłym, dlatego skup się na tym, co jest przyjemne dla Twojego psa.

Za pomocą przekąsek, zachęcaj czworonożnego przyjaciela do stawania na legowisku. Z czasem nagradzaj go za położenie się w wyznaczonym miejscu. Nim się obejrzysz, Twój pies będzie sam wchodził na posłanie.

Lokalizacja ma znaczenie

Stawiając legowisko, daleko od swojego łóżka, musisz liczyć się z tym, że zwierzę niechętnie będzie w nim spało. Pies lubi obserwować otoczenie. Zależy mu na pilnowaniu domu, ale również Ciebie. Pupil chce mieć pod kontrolą cały dom, dlatego jego legowisko powinno znajdować się w strategicznym miejscu. Najlepiej, aby legowisko dla psa, znajdowało się w bliskim otoczeniu miejsc, w których najczęściej przebywasz. Może to być sypialnia, salon, a nawet przedpokój.

Pamiętaj, aby wybrane miejsce, było daleko od elektroniki wytwarzającej hałas. Dźwięk telewizora może rozbudzać zwierzę, przez co pies, nie będzie chciał spać, w wyznaczonym przez Ciebie miejscu.


Artykuł powstał ze współpracy ze sklepem internetowym Beds4dogs.pl w jakim możesz zakupić komfortowe legowiska dla swojego pupila – zarówno tego większego, jak i mniejszego.


 

5/5 - (3 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *