Golden retriever – opis rasy

0
golden retriever, pies golden

Rasa golden retriever należy do grupy psów aportujących, płochaczy i psów wodnych, sekcja psy aportujące, typ wyżłowaty. Podlega próbom pracy. Wysokość w kłębie: samiec 56-61 cm, samica 51-56 cm.

psiPARK.pl na Facebooku
Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco! www.facebook.com/psiPARKpl

Pies Golden retriever – geneza

Rasa ta wywodzi się aż z XIX wieku, gdy w latach 1868 – 1890 lord Tweedmouth skrzyżował nowofundlanda z flat coated retrieverem, seterem irlandzkim, irish water spanielem, bloodhoundem, czarnym labradorem oraz tweed water spanielem (ten ostatni już nie istnieje). Jest to najpopularniejsza rasa z całej grupy retrieverów. Wzorzec rasy został opracowany w 1930 roku, wtedy też została ona uznana oficjalnie.

Golden retriever – budowa ciała

Budowa ciała jest silna i harmonijna. Głowa pełna wyrazu, oczy ciemne, rozstawione szeroko. Uszy są średniej wielkości. Grzbiet prosty, wydatna przedpierś i głęboka klatka piersiowa. Mocne i proste kończyny. Łapy okrągłe i zwarte (tzw. kocie). Ogon z obfitym piórem, gęsty, noszony na linii grzbietu, a sięgający stawu skokowego. Wzrost w kłębie: samce 56 – 61 cm, samice 51 – 56 cm.

Golden retriever – usposobienie

Psy o sympatycznym usposobieniu, łagodne zarówno względem ludzi jak i innych zwierząt. Pojętne, chętne do nauki, łatwe w szkoleniu. Typowy pies rodzinny: oddany, łagodny, wierny, o stabilnej psychice. Największym problemem psów tej rasy jest ich umiłowanie jedzenia – mają tendencję do nadwagi. Wymagają dużo ruchu.

Pies golden retriever – użytkowość

Rasa psów została stworzona do polowania na dzikie ptactwo. Obecnie najczęściej jest psem rodzinnym i towarzyszącym. Psy rasy golden retriever często są psami asystującymi osobom niepełnosprawnym oraz psami policyjnymi i ratowniczymi (ze względu na bardzo dobry węch).

Zobacz też:

Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie główne: pixabay.com Zdjęcia w treści artykułu: www.AjriszZona.pl
5/5 - (6 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *