Czy pies może lizać po twarzy?

0
Czy pies może lizać po twarzy

Czy kiedykolwiek powiedziano Ci, że psi pysk jest czystszy od jego ludzkiego odpowiednika? Jeżeli tak, jest to świetny przykład na to, aby nie wierzyć wszystkiemu, co się usłyszy. Nie jest zaskakującym, że zarówno ludzkie usta jak i psi pysk zawierają bakterie, a nawet zawierają ich mnóstwo.

psiPARK.pl na Facebooku
Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco! www.facebook.com/psiPARKpl

Co najciekawsze, to porównując pod tym kątem psi pysk do ludzkich ust, to jakby porównywać jabłka z pomarańczami… Obie te części ciała to swoiste buzie, jednak buzia psa to kompletne inne środowisko niż ta ludzka i zawiera zupełnie inne bakterie.

Jakie bakterie? Jakie choroby?

Jedynie 16% bakterii znajdujących się w psim pysku pokrywa się z tymi bytującymi w ludzkich ustach. Spośród tych pozostałych 84%, którymi się różnimy, niektóre z tych nie-ludzkich mogą być szkodliwe dla ludzkiego zdrowia. Przeniesienie bakterii z psiej do ludzkiej budzi może być odpowiedzialne za powstanie takich chorób jak zapalenie dziąseł czy parodontoza.

Najbardziej intrygującym z efektów wymiany bakterii pomiędzy psem a człowiekiem może być przeniesienie bakterii Porphyromonas gulae, odpowiedzialnej za zapalenie dziąseł i wypadanie zębów.

Choroba wywoływana przez te bakterie jest rzadko spotykana pośród ludzi, jednak dość często u psów. Szkoującym może być to, że pośród przebadanej grupy właścicieli psów, 16% z nich wykazało obecność bakterii Porphyromonas gulae, prawdopodobnie przeniesionej od swego psa…

Zobacz też: Co pies ma w ślinie?

Czy pies może lizać po twarzy – antybiotyki i antybakteryjne właściwości

Kolejnym z powodów, by ograniczać kontakt pomiędzy naszymi ustami, a buzią psa jest fakt, że u psa występują bakterie odporne na ludzkie antybiotyki. Jeżeli bakterie takie przeniosą się na ludzi, będą bardzo trudne w ich zwalczeniu.

Następną ciekawostką są antybakteryjne właściwości zarówno psiej, jak i ludzkiej buzi (śliny). Pomimo tych właściwości, nie powinno się pozwalać psu wylizywać ludzkich ran czy zadrapań. Gdy pies liże ludzką ranę, może przenieść na nią bakterię o nazwie Pasteurella. Bakterię tę da się leczyć antybiotykami, jednak może ona stanowić furtkę dla rozwoju innych infekcji.

Zobacz też: Dlaczego pies liże człowieka i swoje łapy?

Buziak na koniec

Pomimo potencjalnego ryzyka, buziak od psa raz na jakiś czas nie będzie szkodliwy. Jeżeli jednak zdecydujesz, że wymiana śliny ze swoim czworonogiem to nic złego, pamiętaj, że przenoszenie się bakterii działa w obie strony. Ryzykownych dla Ciebie, również ryzykownych dla zdrowia Twojego psa.

Zobacz też:

Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie: pixabay.com

 

4.7/5 - (3 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *