Gorączka u psa jest bardzo ważnym sygnałem alarmującym opiekuna, że dzieje się coś niedobrego. Często gorączce towarzyszą inne objawy. Pies często traci apetyt i staje się osowiały.
Gorączka u psa – normy temperatury
Normalna (fizjologiczna) temperatura ciała psa jest zależna od jego rasy i waha się w zakresie od 37,5 do 39°C. Temperatura ciała zdrowego psa może być wyższa nawet od 39°C, np. po aktywności fizycznej, po karmieniu itp., stąd pomiarów należy dokonywać po odpoczynku i o stałej porze. W takich warunkach każdy wynik powyżej 39°C traktujemy jako gorączkę. Wysoka gorączka to wzrost temperatury powyżej 41°C.
Każdą sytuację, gdy występuje gorączka, należy traktować jako niebezpieczeństwo dla zdrowia psa i natychmiast skonsultować się z weterynarzem.
Wzrost temperatury ciała psa może wskazywać początek choroby zakaźnej. Przebieg gorączki może być wskazówką co do choroby, i tak nosówka ma dwa szczyty temperatury, ropnie i stany zapalne również charakteryzują się wzrostem temperatury ciała. Po zbiegach operacyjnych gorączka utrzymuje się przez ok. 3 dni.
Zobacz też: Jak uniknąć przegrzania psa i oparzeń psich łap
Gorączka u psa – jak sprawdzić?
Jak mierzyć temperaturę u psa? Stosujemy do tego taki sam termometr, którym mierzymy temperaturę ciała u ludzi. Jest to jedyny miarodajny sposób właściwej oceny temperatury ciała psa.
Błędem jest ocenianie zdrowia psa na podstawie jego nosa. Wedle wielu przekazów ustnych, nos psa powinien być zawsze mokry i zimny, a inny jego stan wskazuje chorobę. Nie jest tak, gdyż nos psa pozostaje wilgotny pomimo wysokiej temperatury ciała. Bywa też, że jest suchy i szorstki, gdy temperatura ciała zwierzęcia jest w normie.
Mierzenie temperatury u psa polega na wprowadzeniu końcówki termometru w prostnicę i pozostawienie go tam przez ok. 3 minuty. Przed wprowadzeniem termometru należy zadbać, by słupek rtęci był na dole skali (nie dotyczy termometrów elektronicznych), a jego końcówka posmarowana obojętnym olejem lub innym tłuszczem. Końcówkę wprowadza się do odbytu delikatnym obrotowym ruchem na głębokość ok. 4 cm, pokonując opór stawiany przez mięsień (zwieracz) odbytu.
Pies nie będzie stresował się ani odczuwał dyskomfortu, gdy termometr będzie odpowiednio przygotowany i wprowadzony.
Zobacz też: Pierwsza pomoc. Apteczka dla psa
Petek
Dzieki za info, przydddadło mi się ! 😀
psiPARK.pl
Dziękujemy! Cieszymy się, że mogliśmy pomóc.