W moim mieście nie ma wybiegu dla psów. Co mogę zrobić, aby powstał? – to jedno z częstszych pytań, z którym zwracacie się do nas. Wybudowanie ogólnodostępnego wybiegu dla psów jest możliwe, jeśli sam podejmiesz inicjatywę, masz wsparcie prężnie działającej grupy miłośników psów oraz znajdziesz fundusze. W tym artykule omawiamy dostępne możliwości.
Budżet Obywatelski (budżet partycypacyjny)
Budżet Obywatelski pozwala sfinansować budowę miejskiego wybiegu dla psów. To najpopularniejszy sposób na stworzenie wybiegu dla psów w swoim mieście.
Zobacz też: Ile kosztuje wybieg dla psów?
Czym jest taki budżet? To proces demokratyczny, skupiający się na dyskusji i podejmowaniu decyzji, umożliwiający mieszkańcom danej gminy aktywne uczestnictwo w kształtowaniu sposobu alokacji części budżetu, stanowi istotny aspekt lokalnej samorządności.
Jak to zrobić krok po kroku?
- Sprawdź, czy w Twojej lokalizacji funkcjonuje Budżet Obywatelski i jakie są zasady zgłaszania projektów.
- Zgłoś propozycję projektu wybiegu dla psów.
- Po pozytywnej weryfikacji, Twój projekt weźmie udział w głosowaniu. Zadbaj więc o jego promocję wśród opiekunów psów, aby uzyskał odpowiednią liczbę głosów.
- Jeśli Twój projekt uzyska najwyższą ocenę lub największą liczbę głosów, zostanie przeznaczony do realizacji poprzez wpisanie do budżetu.
Budżet Obywatelski stanowi niezwykłą szansę na realne i bezpośrednie uczestnictwo w decyzjach dotyczących przeznaczenia części budżetu miejskiego. Otwiera to drzwi do zgłaszania oraz promowania innowacyjnych propozycji, które mają na celu korzystny wpływ na życie mieszkańców i poprawę funkcjonowania miasta – takich jak wybieg dla psów. Więcej o tym, dlaczego warto korzystać z wybiegów dla psów piszemy w naszym artykule tutaj >>
Inne sposoby na wybieg dla psów w Twoim mieście
- Petycja mieszkańców (tak powstał np. wybieg dla psów w Chorzowie Batorym).
- Inicjatywa lokalna czyli forma współpracy miasta z mieszkańcami.
- Inicjatywy miasta oraz prywatnych firm (np. akcja “Pies w wielkim mieście” we Wrocławiu lub Dog Park Wilanów w Warszawie).
- Programy grantowe (zobacz np. głosowanie na wybieg dla psów w programie LECHSTARTER).
Wybudowanie wybiegów, czy parków dla psów jest możliwe, jeśli tylko znajdzie się grupa prężnie działających osób. Do tej grupy trzeba jeszcze dołożyć teren, przychylnych urzędników oraz znaleźć fundusze. Nie należy patrzeć na to tak, że ktoś nam coś bez mrugnięcia oka zrobi. Trzeba samemu mrugnąć, aby ludzie chcieli do nas dołączyć i stworzyli razem z nami wybieg dla psów. Marek Szrejter, założyciel i były prowadzący psiego parku w Toruniu [1]
Potrzebujesz ogrodzonego terenu, na którym Twój pies może bezpiecznie biegać i ćwiczyć bez smyczy? Zdarza się, że prywatni właściciele udostępniają wybieg, który związany jest z prowadzonymi przez nich szkołami czy hotelami dla psów – warto więc zapytać, czy można skorzystać z takiego wybiegu za opłatą.
Jak możemy Ci pomóc?
- Możemy wskazać Ci możliwości stworzenia wybiegu dla psów w Twoim mieście. Napisz do nas: info@psipark.pl
- Możemy pomóc Ci znaleźć projektanta wybiegu i wykonawcę inwestycji. Wyślij zapytanie >>
- Pomożemy Ci bezpłatnie w promocji Twojej inicjatywy, aby dotarła do jak największej liczby opiekunów psów.
- Możemy przekazać Ci bezpłatnie ulotkę o bezpiecznym korzystaniu z wybiegów dla psów oraz broszurę informacyjną na temat psich parków. Takie materiały miłośnicy psów dołączają do projektów wybiegów dla psów zgłaszanych do Budżetu Obywatelskiego.
Chcesz stworzyć wybieg dla psów w Twoim mieście? Napisz w komentarzu i na info@psiPARK.pl!
Więcej artykułów:
bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie: pixabay.com
Źródła:
Ankieta wśród czytelników psiPARK.pl przeprowadzona od 2016 do 2024 roku.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bud%C5%BCet_partycypacyjny [Dostęp 29.11.2023 r.]
https://budzetobywatelski.pruszkow.pl/wszystko-o-budzecie [Dostęp 29.11.2023 r.] [1] https://psipark.pl/budowa-wybiegu/jak-powinien-wygladac-bezpieczny-wybieg-dla-psow/ [Dostęp 30.11.2023 r.]