Złota dwunastka Margaret Hughes – socjalizacja psa

5
Złota dwunastka Margaret Hughes

Złota dwunastka Margaret Hughes to program obejmujący doznania i doświadczenia pomagające w socjalizacji psa w wieku szczenięcym. To właśnie w tym czasie nasz pupil uczy się bycia psem i kontaktów z innymi psami oraz ludźmi.

Pierwszy etap socjalizacji ma miejsce u hodowcy. Gdy szczenię ma około 8 tygodni zwykle trafia do nowego opiekuna. Kontynuuje on naukę różnych doświadczeń aż do 12 tygodnia życia psa. To najlepszy czas, aby pokazać mu wszystko, z czym będzie spotykał się w późniejszym życiu – różne sytuacje, dźwięki, osoby, pojazdy, powierzchnie itp. Pamiętajmy, że skojarzenia, które budujemy powinny być pozytywne (a przynajmniej neutralne). Nie powinniśmy nigdy do niczego zmuszać psa i wzbudzać w nim lęku.

Polecamy: Pies ciągnie na smyczy. Jak go oduczyć ciągnięcia?

Złota dwunastka Margaret Hughes

W okresie socjalizacji szczenię powinno:

1. Chodzić po co najmniej 12 różnych powierzchniach

takich jak trawa, kamienie, śnieg, woda, śnieg, piasek, beton, drewno, płytki, linoleum, parkiet, dywan itp.

2. Bawić się co najmniej 12 różnymi przedmiotami

w tym zabawkami twardymi i miękkimi, dużymi i małymi piłkami, zabawkami wydającymi dźwięki i piszczącymi, przedmiotami drewnianymi i o różnych powierzchniach – szorstkimi, gładkimi itp.

3. Poznać co najmniej 12 różnych miejsc

np. ogród, piwnica, winda, domy innych osób, boisko szkolne, łąk, las, piwnica, autobus, tramwaj, stacja kolejowa, przejście podziemne itp.

4. Zapoznać się i bawić z co najmniej 12 różnymi osobami

dziećmi, kobietami, mężczyznami, osobami starszymi oraz niepełnosprawnymi (poruszającymi się na wózku, za pomocą kul), osobami w kapeluszach, kapturze, okularach słonecznych, z parasolem, kijem, a także osobami w kasku itp.

5. Poznać co najmniej 12 różnych odgłosów…

…pralki, odkurzacza, miksera, spadającego garnka, karetki na sygnale, ciężarówki, motocykla oraz bawiących się, płaczących i krzyczących dzieci itp.

6. Poznać co najmniej 12 szybko poruszających się obiektów

czyli rowery, deskorolki, rolki, samochody, motocykle, biegający ludzie, tramwaje, pociągi, koty itp.

7. Podołać co najmniej 12 różnym wyzwaniom

np. chodzenie po schodach (również ażurowych) i kładce, wchodzenie do kartonowego pudła, bieganie za piłką, zabawa kulą smakulą, 101 zabaw z pudełkiem, przechodzenie przez tunel, pływanie itp.

8. Być dotykanym przez opiekuna i rodzinę na co najmniej 12 sposobów

w tym branie na ręce, obracanie na grzbiet, przytrzymywane między nogami, oglądanie zębów, uszu, opuszek łap itp.

9. Jeść z co najmniej 12 różnych pojemników

takich jak metalowa miska, pudełko, papier, kubek, plastikowy kubeczek, kongo, łyżka, patelnia, torba papierowa itp.

10. Jeść w co najmniej 12 różnych miejscach

np. na podwórku,  klatce schodowej, w piwnicy, w łazience, w domu znajomych, w samochodzie, na boisku, pod parasolem itp.

11. Bawić się z co najmniej 12 różnymi szczeniętami i zrównoważonymi psami dorosłymi

12. Zostać co najmniej 12 razy samemu z dala od rodziny i innych zwierząt na ok. 5-45 minut

12 rzeczy, które Twój pies powinien robić w ciągu dnia

Złota dwunastka Margaret Hughes. Podsumowanie

Prawidłowa socjalizacja to obowiązek każdego opiekuna psa. Pozwoli wychować pewnego siebie, wesołego i przyjaźnie nastawionego pupila. Warto uwzględnić w niej to, z czym faktycznie spotka się nasz pies. Raczej będzie miał styczność z odkurzaczem, ale zastanówmy się, czy chcemy, aby jadł z patelni i czy też będzie jeździł metrem.

Braki w socjalizacji są praktycznie nie do odrobienia w późniejszym życiu. Jeśli adoptowałeś starszego psa, również możesz uczyć go różnych doświadczeń. Prawdopodobnie zajmie Wam to więcej czasu, a w przypadku problemów zawsze warto skontaktować się z behawiorystą.

Zobacz też:


Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie: pixabay.com
5/5 - (2 {głos/głosy})
Komentarze 5
Złota dwunastka Margaret Hughes – socjalizacja psa
  1. Mokita

    W okresie 8-12 tygodni (o którym mowa) szczeniak jest w fazie ochronnej, jest pomiędzy szczepieniami i należy go chronić przed zetknięciem z wirusami. Jak to pogodzić? Zaleca się nieopuszczanie domu/posesji a jednocześnie, w tym artykule zaleca się przebywanie wszędzie i spotykanie wszystkich. Jak pogodzić?

    • Zuza

      Np. nosić szczeniaka na rękach i „pokazywać mu świat”.

  2. Anonim

    Aby ułatwić dostępność „Złotej dwunastki” Margaret Hughes informuję, że nie stanowi ona własności serwisu psiPARK.pl i można, a nawet należy ją udostępniać, kopiować i wykorzystywać zgodnie z wolą autorki 🙂

    • psipark.pl

      Stąd jest odpowiednio podpisana. Cieszymy się, że jest to zrozumiałe 🙂

  3. xinek

    szkoda że jak mój był mały to takich materiałów nie było tak łatwo dostępnych, proste i fajne !

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *