Pies Top Gear odszedł w wieku 11 lat

2

Pies Top Gear o imieniu „TG”, znany z brytyjskiego programu motoryzacyjnego stacji BBC, odszedł w styczniu 2017 roku. Pies towarzyszył jednemu ze znanej trójki byłych prezenterów programu – Richardowi Hammondowi. Pies TG, którego imię początkowo miało brzmieć „Prius” (w żartobliwym nawiązaniu do modelu marki Toyota), wystąpił w kilku odcinkach programu stacji BBC.

Pies Top Gear – rasa

Pies TG był mieszańcem Labradora Retrievera oraz pudla (z ang. „labradooddle”). Został adoptowany przez Richarda Hammonda oraz jego żonę Mindy w 2006 roku, gdy miał niecały rok i od tamtego czasu towarzyszył dochodzącemu do zdrowia Richardowi.

Pies Top Gear i wypadek Richarda Hammonda

Wypadek Richarda Hammonda wydarzył się podczas kręcenia scen na pasie lotniska do jednego z odcinków programu. Richard prowadził bolid (dragster) Vampire, wyposażony w napęd odrzutowy, a do hamowania wykorzystujący spadochrony pojazd stworzony do bicia rekordów prędkości na lądzie oraz do wyścigów na ćwierć mili.

W dniu wypadku, 20 września 2006 roku, podczas ostatniego przejazdu tego dnia, prawa przednia opona bolidu eksplodowała przy prędkości ok. 483 km/h (maksymalna prędkość tego pojazdu to 595 km/h). Z tego powodu pojazd stracił możliwość sterowania, skierował się na trawiaste pobocze pasa i uniósłszy się w powietrze zaczął koziołkować, kilka razy uderzając o podłoże.

Wypadek był tak groźny, że większość świadków sądziła, że Richard poniósł śmierć na miejscu. W momencie dotarcia ratowników Richard był nieprzytomny, jednak szybko odzyskał świadomość. Po badaniach w szpitalu stwierdzono uraz mózgu. Walka o zdrowie, w której towarzyszył mu pies TG, zajęła pół roku i 28 stycznia 2017 roku Richard oficjalnie powrócił do programu Top Gear.

Pies Top Gear w odcinkach programu

Pies pojawił się w sezonie 8 oraz w odcinku piątym sezonu 9, gdzie miał odganiać owce z pola przeznaczonego do sadzenia nasion uprawy biopaliwa, którą prezenterzy próbowali wykonać amatorskimi metodami. Jednak zamiast przeganiać owce, pies wolał biegać po polu z Hammondem.

W odcinku szóstym sezonu 8 (oryginalna data premiery odcinka to 16 czerwca 2006 r.) pies TG był członkiem wakacyjnej wyprawy kempingowej trójki prezenterów. Tutaj widzom ukazała się choroba lokomocyjna i słabe zamiłowanie psa TG do samochodów. W wyniku sposobu prowadzenia auta przez prezentera Jamesa Maya, pies TG źle się poczuł i w rezultacie zwymiotował w bagażniku. Richard zajął się nim z troską i posprzątał pospiesznie wszystkie zabrudzenia.

Gdy prezenterzy dojechali na teren pola kempingowego, pies TG głównie leżał przy ich przyczepie, spacerował z prezenterami po okolicy oraz interesował się ich śniadaniem. Z powodu lęku przed podróżami samochodem, występy psa TG zostały ograniczone i nie nakręcono więcej odcinków z jego udziałem, jednak pozwoliło to psu zdobyć serca fanów programu.

Pies Top Gear jak członek rodziny Hammondów

Żona Richarda Hammonda stwierdziła w wywiadzie, że „pustka, którą pozostawił TG będzie niemożliwa do wypełnienia; nie ma z nami już naszego ukochanego, wełnianego niedźwiadka i jego niezastąpionego przytulania”.

Jestem blondynką, mieszańcem labradora i pudla. Kiedyś prowadziłam program Top Gear, jednak musiałam już pożegnać się z moimi ludźmi, z Hammondami, ze wszystkimi innymi. Wspaniała, niezwykła, niezastąpiona TG. 2006 – 2017. Kochana do szaleństwa. Dziękujemy za wszystkie wspomnienia, piękna dziewczynko. Moje serce nie przestanie tęsknić.

– oficjalny profil TG dog na Twitterze z dn. 11 stycznia 2017 roku.

Utrata członka rodziny to bardzo trudne chwile, zatem nasze myśli kierujemy ku Richardowi i jego rodzinie.

Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części
bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie: pixabay.com
Oceń post
Komentarze 2
Pies Top Gear odszedł w wieku 11 lat
  1. BasiaGda@interia

    Pozytywni ludzie, a do tego lubią zwierzęta i spędzają z nimi czas w pracy. Dożył słusznego wieku kłębuszek.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *