Ile śpią psy w ciągu doby?

0
Ile śpią psy, pies śpi cały dzień

Dla każdego miłośnika psów troska o zdrowie i dobre samopoczucie ich pupila to priorytet. Jednym z kluczowych aspektów, które wpływają na ogólny stan zdrowia psa, jest sen. Warto zastanowić się, ile śpią psy? Ile czasu nasze czworonogi spędzają na śnie, jakie są korzyści dla ich zdrowia, a także jak możemy wspomóc zdrowy sen naszego pupila.

Ile faktycznie śpią psy w ciągu dnia i doby?

Psy potrzebują więcej godzin snu w ciągu doby niż ludzie. Psie potrzeby snu różnią się w zależności od wieku, rasy, aktywności fizycznej i ogólnego stanu zdrowia.

  • Dorosłe psy śpią średnio 8-13,5 godzin dziennie (średnio prawie 11 godzin dziennie).
  • Szczenięta śpią co najmniej 11 godzin dziennie. Na ogół śpią krócej w ciągu nocy, a dłużej w ciągu dnia w porównaniu do dorosłych psów.
  • Starsze psy śpią na ogół więcej w ciągu dnia i budzą się rzadziej w nocy. [1]

Dlaczego sen jest ważny dla psów? Dlaczego śpią więcej niż my?

Psy śpią więcej, ponieważ reagują na sygnały, które daje im organizm. Śpią wtedy, gdy ich ciało mówi im, że są zmęczone. Pies, który nie ma wystarczającej ilości snu, może być w złym nastroju.[2]

Sen odgrywa kluczową rolę w ogólnym zdrowiu i funkcjonowaniu psa. W trakcie snu organizm psa regeneruje się, a układ odpornościowy staje się bardziej efektywny. Ponadto, sen wpływa na procesy uczenia się i pamięć, co jest istotne zwłaszcza dla szczeniąt w fazie intensywnego kształtowania swojego zachowania.

Zobacz też: Czy psy mają sny?

Dlaczego mój pies śpi cały dzień?

Psy potrzebują więcej snu, jednak Twoją uwagę powinna zwrócić zmiana w zachowaniu Twojego pupila. Jeśli wcześniej spał krócej, a teraz Twój pies śpi cały dzień, może to wskazywać na problemy ze zdrowiem.

Zmiany liczby godzin snu psa mogą wskazywać na choroby nerek, cukrzycę, z kolei u starszych psów – na niedoczynność tarczycy i choroby serca i stawów. [2]

Dlatego jeśli zauważysz, że Twój pies śpi cały dzień, a wcześniej tego nie robił, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Twoją uwagę powinny zwrócić też trudności związane z obudzeniem się.

Jak rozpoznać, czy mój pies ma zdrowy sen?

Istnieje kilka oznak, które mogą wskazywać na to, że Twój pies cieszy się zdrowym snem. Zaliczają się do nich regularność godzin snu, brak nadmiernego przewracania się podczas snu, spokojne oddychanie.

Jak możemy wspomóc zdrowy sen psa?

  • Komfortowe miejsce do spania: Zapewnienie psu wygodnego miejsca do spania jest kluczowe. Wybierz miękką i dobrze amortyzującą poduszkę lub legowisko, które zapewni wsparcie dla stawów psa. Zadbaj o ciszę i spokój w miejscu, gdzie śpi Twój pies.
  • Stały harmonogram: Podtrzymywanie stałego harmonogramu snu pomaga psu w regulacji biologicznego zegara. W miarę możliwości staraj się utrzymywać regularne godziny snu dla swojego pupila, podobnie jak regularne pory karmienia i spacerów.
  • Aktywność fizyczna: Regularna aktywność fizyczna pozwala psom na spalenie nadmiaru energii, co wpływa pozytywnie na jakość ich snu. Regularne spacery, bieganie czy zabawy to świetny sposób na zapewnienie psu odpowiedniej ilości ruchu.

Zobacz też: Pomysły na zabawy z psem w domu

Ile śpią psy? Podsumowanie

Ile śpią psy? Nawet połowę doby! Zdrowy sen to klucz do dobrego samopoczucia i zdrowia psa. Zrozumienie potrzeb snu naszego pupila oraz dostosowanie stylu życia i otoczenia do tych potrzeb, pozwoli nam cieszyć się zdrowym i szczęśliwym towarzyszem. Pamiętajmy o regularnej aktywności fizycznej, odpowiednim miejscu do spania oraz utrzymaniu stałego harmonogramu dnia, by zapewnić naszym psom pełnowartościowy i regenerujący sen.

Zobacz też: Sennik szczeniak. Co oznacza sen o szczeniaku?

Spodobał Ci się nasz artykuł? Napisz komentarz!

Aktualizacja: 14.01.2024 r. | Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie: Camva.com

Źródła:

[1] https://www.sleepfoundation.org/animals-and-sleep/how-much-do-dogs-sleep [Dostęp 14.01.2024 r.]

https://www.petmd.com/dog/general-health/how-many-hours-does-dog-sleep-day [Dostęp 14.01.2024 r.]

5/5 - (1 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *