Dlaczego mój pies chrapie?

0
Dlaczego mój pies chrapie

Chrapanie psów spowodowane jest pewną blokadą górnych dróg oddechowych – na odcinku od tchawicy aż do nosa. Zwężenie części dróg oddechowych przyczynia się do nierównomiernego przemieszczania się powietrza. W konsekwencji słyszymy chrapliwy dźwięk w czasie oddychania psa czyli chrapanie.

psiPARK.pl na Facebooku
Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco! www.facebook.com/psiPARKpl

Jeśli pies śpi spokojnie i po przebudzeniu się oddycha normalnie, chrapanie zwykle nie jest problemem, w przeciwnym razie skonsultuj się z weterynarzem. Poniżej przedstawiamy kilka ogólnych przyczyn chrapania psów:

Dlaczego mój pies chrapie? Przyczyny chrapania psów

  • Pozycja psa w czasie spania

Leżenie na plecach lub na brzuchu sprzyja chrapaniu, co związane jest z uciskiem dróg oddechowych. Mniej chrapią psy, które leżą na boku.

  • Fizjologiczne – u psów o krótkiej kufie

Dotyczy to ras psów takich jak np. buldog francuski, bokser, boston terrier, pekińczyk, mops) i wynika ze specyficznej budowy dróg oddechowych i spłaszczonej kufy. Objawy chrapania mogą się nasilić u psich seniorów, przy wyższej temperaturze i w czasie stresu. Czasami może być konieczna interwencja chirurgiczna.

  • Otyłość

Dodatkowe kilogramy mogą powodować ucisk na drogi oddechowe psa. Schudnięcie do odpowiedniej wagi zwykle eliminuje chrapanie spowodowane otyłością.

  • Wydzieliny z nosa

Np. krwawienie związane z chorobą czy urazem.

  • Przekrwienie błony śluzowej nosa

Spowodowane alergią, infekcją i nowotworami.

  • Choroby podniebienia miękkiego i nagłośni

Chrapaniu sprzyjają wady wrodzone związane m.in. z występowaniem szczelin, przebudową lub przedłużeniem podniebienia miękkiego. Wymagają one interwencji chirurgicznej. Chrapanie i świst u psów z takimi wadami może nasilać się w czasie wysiłku.

  • Niektóre leki

Środki przeciwbólowe czy relaksanty mięśniowe mogą powodować zwężenie dróg oddechowych oraz zmniejszenie częstości oddechów.

  • Warunki atmosferyczne

Na chrapanie psa może wpłynąć suche powietrze oraz zmiana ciśnienia atmosferycznego. Na przykład suche powietrze może spowodować chrapanie u psa, który wcześniej nie chrapał.

Jeśli niepokoisz się chrapaniem swojego psa, pojawiły się inne niepokojące objawy, zabierz psa do weterynarza, aby wykluczyć medyczne przyczyny chrapania.

Zobacz też: Dlaczego mój pies je trawę?


Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie: pixaby.com

4.9/5 - (7 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *