Dlaczego mój pies chrapie?

0
Dlaczego mój pies chrapie, dlaczego pies chrapie, pies chrapie

Zastanawiasz się, dlaczego pies chrapie? Chrapanie psów spowodowane jest pewną blokadą górnych dróg oddechowych – na odcinku od tchawicy aż do nosa. Zwężenie części dróg oddechowych przyczynia się do nierównomiernego przemieszczania się powietrza. W konsekwencji słyszymy chrapliwy dźwięk w czasie oddychania psa czyli chrapanie.

psiPARK.pl na Facebooku
Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco! www.facebook.com/psiPARKpl

Jeśli pies śpi spokojnie i po przebudzeniu się oddycha normalnie, chrapanie zwykle nie jest problemem, w przeciwnym razie skonsultuj się z weterynarzem. Poniżej przedstawiamy kilka ogólnych przyczyn chrapania psów.

Dlaczego mój pies chrapie? Przyczyny chrapania psów

  • Pozycja psa w czasie spania

Leżenie na plecach lub na brzuchu sprzyja chrapaniu, co związane jest z uciskiem dróg oddechowych. Mniej chrapią psy, które leżą na boku.

  • Fizjologiczne – u psów o krótkiej kufie

Dotyczy to ras psów takich jak np. buldog francuski, bokser, boston terrier, pekińczyk, mops) i wynika ze specyficznej budowy dróg oddechowych i spłaszczonej kufy. Objawy chrapania mogą się nasilić u psich seniorów, przy wyższej temperaturze i w czasie stresu. Czasami może być konieczna interwencja chirurgiczna.

  • Otyłość

Dodatkowe kilogramy mogą powodować ucisk na drogi oddechowe psa. Schudnięcie do odpowiedniej wagi zwykle eliminuje chrapanie spowodowane otyłością.

  • Wydzieliny z nosa

Np. krwawienie związane z chorobą czy urazem.

  • Przekrwienie błony śluzowej nosa

Spowodowane alergią, infekcją i nowotworami.

  • Choroby podniebienia miękkiego i nagłośni

Chrapaniu psa sprzyjają wady wrodzone związane m.in. z występowaniem szczelin, przebudową lub przedłużeniem podniebienia miękkiego. Wymagają one interwencji chirurgicznej. Chrapanie i świst u psów z takimi wadami może nasilać się w czasie wysiłku.

  • Niektóre leki

Środki przeciwbólowe czy relaksanty mięśniowe mogą powodować zwężenie dróg oddechowych oraz zmniejszenie częstości oddechów.

  • Warunki atmosferyczne

Na chrapanie psa może wpłynąć suche powietrze oraz zmiana ciśnienia atmosferycznego. Na przykład suche powietrze może spowodować chrapanie u psa, który wcześniej nie chrapał.

Dowiedz się więcej: Chrapliwy oddech psa. Jakie są jego przyczyny?

Dlaczego pies chrapie? Podsumowanie

Jeśli niepokoisz się chrapaniem psa, pojawiły się inne niepokojące objawy, zabierz psa do weterynarza, aby wykluczyć medyczne przyczyny chrapania.

Zobacz też: Dlaczego mój pies je trawę?


Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie: pixaby.com

Tagi: dlaczego pies chrapie, pies chrapie

4.9/5 - (7 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *