Dieta wegetariańska dla psa?

0
Dieta wegetariańska dla psa

Popularnym trendem pośród niektórych opiekunów psów stało się stosowanie u czworonogów diety wegetariańskiej lub wegańskiej. Wzbudza to wiele kontrowersji i jak się okazuje – z całkiem racjonalnych powodów. 

psiPARK.pl na Facebooku
Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco! www.facebook.com/psiPARKpl

Zdając sobie sprawę z przesłanek zdrowotnych, ekologicznych czy etycznych płynących z podążania za taką dietą, zastanawiającym jest czy stosowanie jej u psów jest dla nich dobre.

Dieta wegetariańska dla psa – na czym polega?

Zasada działania jest taka sama jak w przypadku stosowania tej diety u ludzi. Stosując dietę wegetariańską u psa, omijasz mięso. W przypadku diety wegańskiej – również wszelkie inne produkty pochodzące od zwierząt. Zalicza się do tego nabiał, jednak również kupowanie produktów dla zwierząt, takich jak skórzane obroże etc.

Dieta wegetariańska dla psa – po co ludzie wprowadzają taką dietę?

Tutaj rozmowa schodzi na trudniejszy grunt. Dla ludzi decyzja o stosowaniu diety wegetariańskiej może mieć podłoże zdrowotne (celem poprawy stanu zdrowia), jak również związane z przekonaniami, religią, etyką, a nawet związane z troską o środowisko. Pomimo tego, że większość z właścicieli psów przyzna, że psy posiadają uczucia oraz procesy myślowe, nie są one zdolne do podjęcia takich decyzji za siebie samych.

Oznacza to niewiele więcej niż to, że osoby wybierające dietę wegetariańską dla swojego czworonoga robią tak z własnych przekonań, które dopisują do diety swojego psa. Istnieją jednak przypadki opiekunów psów, którym weterynarz przepisał stosowanie u psa takiej diety. Przykładem może być pies Cleo z Atlanty w stanie Georia w USA [1], któremu zalecono dietę wegańską. Było to związane ze stanem zdrowia psa.

Dieta wegetariańska dla psa – czy jest to zdrowe dla psa?

Z jednej strony lekarze weterynarii oraz opiekunowie psów o podejściu holistycznym głoszą dobry wpływ tej diety na zdrowie psa (czy również kota). Z drugiej strony wypowiadają się ci, których zdaniem dieta taka u zwierzęcia jest po prostu nienaturalna.

Zapytany o zdanie doktor weterynarii z USA, mający 15 lat doświadczenia, stwierdził, że „w naturalnym środowisku psy ani koty nie są wegetarianami – ich ciała zaprogramowane są do spożywania mięsa i jest to czymś, co powinno być kontynuowane w ich udomowionym życiu. Aby dieta psa była w pełni zbilansowana, nie możemy opierać się na wegetarianizmie. Nie polecam stosowania diety wegańskiej u psów czy kotów” [2].

Dieta wegetariańska dla psa – czy dostarcza odpowiednią ilość białka?

Według Cailin Heinze, weterynarz i zwierzęcego dietetyka [3], dieta taka nie jest zalecana dla kotów, jako że nie współgra z ich fizjologią. Przyznaje jednak, że u psów dieta taka może być stosowana, jednak z ogromną dawką rozwagi i ostrożności, gdyż jest wiele szans na popełnienie błędu żywieniowego.

Wynika to z tego, że diety takie, w przeciwieństwie do tych zawierających białka zwierzęce, nie są odpowiednie dla zwierząt. Pokrywa się to z tym, co przekazywał dr Bruce stwierdzając, że osiągnięcie w pełni zbilansowanej diety na bazie diety wegetariańskiej może być w przypadku psa bardzo trudne, a nawet niemożliwe.

W przypadku psa Cleo, któremu zalecono dietę wegańską, jego opiekunka wyjawiła telewizji CNN, że jej weterynarz w Klinice Dermatologii Zwierzęcej w Pasadenie zasugerował wprowadzenie suplementacji wapniem i żelazem. Miao być to zrealizowane albo poprzez dietę bogatą w liściastą zieleninę albo przez witaminy dla psów.

Jest to kluczowe w kwestii diety wegetariańskiej, gdyż psy i koty posiadają większe zapotrzebowanie na białka niż ma to miejsce u ludzi. Pożywienie wegetariańskie nie jest w stanie całkowicie zastąpić kompletnego profilu żywienia dostarczanego z dietą zawierającą rośliny oraz mięso.

Dieta wegetariańska dla psa – podsumowanie

Istnieją dowody sugerujące, że możliwym dla psa mogłoby być przeżycie na diecie bazującej na roślinach. Wielu ekspertów jednocześnie podziela zdanie, że dieta wegetariańska nie jest dobra dla kotów (są nawet przypadki, gdzie prawie doprowadziła do śmierci) [4]. Są to zdecydowani mięsożercy, co oznacza, że potrzebują białek pochodzenia zwierzęcego, by przeżyć.

Podobnie jak koty, psy klasyfikuje się jako mięsożerców, jednak w przeciwieństwie do kotów współczesne psy nie są wyłącznie mięsożercami. Z biegiem lat organizm psów przyzwyczaił się do diety wszystkożernej. Czy oznacza to, że potrafiłyby przetrwać na diecie wegetariańskiej – prawdopodobnie dopiero się okaże.

Dostępnych jest wiele publikacji oraz wypowiedzi ekspertów opowiadających się po każdej ze stron. Pamiętaj jednak, że jeżeli rozważasz wprowadzenie u swojego psa zmian w diecie, porozmawiaj najpierw z weterynarzem, który opiekuje się na co dzień Twoim psem.

Źródło:

[1] http://edition.cnn.com/2011/LIVING/03/10/vegan.dog.diet/index.html,
[2] http://www.justanswer.com/pet/expert-dr-bruce/?rpt=3800,
[3] http://pets.webmd.com/features/vegetarian-diet-dogs-cats,
[4] http://www.huffingtonpost.com/2013/07/24/kitten-vegan-diet-nearly-dies_n_3644213.html.

Zobacz też: Czego nie może jeść pies?


Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie: pixabay.com
5/5 - (4 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *