Pozytywne szkolenie psów dla żółtodziobów. Pamela Dennison

0
Pozytywne szkolenie psów dla żółtodziobów. Pamela Dennison

Pozytywne szkolenie psów w książce Pameli Dennison jest opisane bardzo przystępnie i ciekawie – od samych podstaw, po radzenie sobie z różnymi codziennymi  sytuacjami. Książkę polecamy wszystkim miłośnikom czworonogów, niezależnie od ich doświadczenia w szkoleniu. 

Czym właściwie jest szkolenie pozytywne?

Szkolenie pozytywne polega na dokładnie przemyślanym posługiwaniu się nagrodami (…) w celu skłonienia psa do zachowania zgodnie z twoimi oczekiwaniami. U jego źródeł leżą konkretne, naukowe twierdzenia psychologii behawioralnej…

Autorka szczegółowo wyjaśnia szkolenie pozytywne w pierwszej części książki i obala najczęstsze mity z nim związane. Znajdziemy tu też podstawy naukowe i trochę historii.

W drugiej części autorka wyjaśnia jak psy się uczą i komunikują oraz jak wykorzystać to w szkoleniu. Trzecia część książki to zbiór porad dotyczących nauki podstawowych komend, chodzenia na luźnej smyczy, a także wzmacniania i nagród oraz reakcji na błędy psa.

Ostatnia część porusza tematy życia psa w domu oraz życia psa z dzieckiem. Opisane są tu metody radzenia sobie z niechcianymi zachowaniami, takimi jak skakanie psa na ludzi, gryzienie czy podkradanie przedmiotów. Znajdziemy tu też podpowiedź jak pogodzić szkolenie psa z pracą na pełen etat oraz rozpisany szczegółowo trzytygodniowy plan szkolenia.

Treść książki urozmaicona jest ramkami zawierającymi ciekawostki, wskazówki oraz wyjaśnienia trudniejszych terminów. Każdy rozdział rozpoczyna się od tabelki z wypunktowanymi informacjami, które w nim znajdziemy, a zamyka go lista najważniejszych rzeczy do zapamiętania oraz krótki test sprawdzający naszą wiedzę. Wszystko to sprawia, że książkę czyta się przyjemnie, jednocześnie łatwo przyswajając wiedzę. 

Treść ozdabiają liczne czarno-białe fotografie ilustrujące poruszane w książce problemy.

Pozytywne szkolenie psów dla żółtodziobów. Pamela Dennison

Zwróciliśmy uwagę na powtarzające się określenia, za którymi nie przepadamy: “tresura psa” i “właściciel psa”. Według nas psem można się opiekować i go uczyć lub szkolić. Ten minus możemy jednak wybaczyć, gdyż książka zawiera naprawdę wartościową treść. Warto, aby każdy opiekun psa poznał metodę szkolenia pozytywnego, a publikacja daje coś więcej – jest wszechstronnym poradnikiem dotyczącym życia z psem.

Zawsze chętnie sięgamy po książki o szkoleniu psów, zwłaszcza gdy pojawi się wydanie autora, którego jeszcze nie znamy. Uważamy, że nie ma jednej słusznej i uniwersalnej dla wszystkich czworonogów metody szkoleniowej. Warto spojrzeć na szkolenie oczami różnych szkoleniowców i z różnej perspektywy. Poznajemy dzięki temu pewien język, który możemy odpowiednio dostosowywać, aby komunikować się z psami zarówno na co dzień, jak i w czasie bardziej wymagającego szkolenia.

“Pozytywne szkolenie psów dla żółtodziobów” dołączy do pozycji, do których będziemy wracać. Książka przedstawia metody szkoleniowe bliskie tym, które sprawdziły się i które stosujemy w komunikacji z naszymi psami.

Pozytywne szkolenie psów dla żółtodziobów

  • Tytuł oryginału: CIG to Positive Dog Training, 2nd edition
  • Autor: Pamela Dennison
  • Wydawnictwo: DOM WYDAWNICZY REBIS POZNAŃ
  • Rok wydania: 2017
  • Format: 187 x 231
  • Liczba stron: 316
  • Oprawa: miękka

Pozytywne szkolenie psów dla żółtodziobów – spis treści (skrócony)

 
Część I: Na czym polega szkolenie pozytywne i dlaczego powinieneś je stosować?
Część II: Lassie w szkole: Jak psy uczą się i porozumiewają
Część III: Zaczynamy! Szkolenia pozytywnego ciąg dalszy
Część IV: Reality show: Pies a twój styl życia
Twój pies notorycznie ciągnie cię na smyczy? Ciągle szczeka? Ucieka, szaleje w obecności innych psów i szarpie za nogawki biegające dzieci? STOP! Nie używaj wobec niego siły i przymusu! Dzięki szkoleniu pozytywnemu nie tylko oduczysz swojego pupila wszystkich uciążliwych zachowań, ale też nawiążesz z nim silną więź i zyskasz prawdziwego czworonożnego przyjaciela. Z tego doskonałego poradnika zawodowej treserki dowiesz się m.in.:

  • Na czym polega warunkowanie i jak je wykorzystać w szkoleniu.
  • Jak eliminować niepożądane i wpajać dobre zachowania za pomocą różnych systemów wzmocnień.
  • Jakie są zasady psiej etykiety przy drzwiach wyjściowych, podczas jedzenia, spaceru i przebywania w domu oraz jak na stałe zaznajomić z nimi psa.

O autorce książki

Pamela Dennison jest właścicielką firmy Positive Motivation Dog Training. Od lat polega wyłącznie na metodach szkolenia pozytywnego i mimo niestosowania kar odnosi znaczące sukcesy w tresurze zarówno agresywnych, jak i przyjacielskich psów. Pisze artykuły do czasopisma „Clicker Journal” i jest autorką m.in. książki “Bringing Light to Shadow: A Story of a Recovering Aggressive Dog”. Należy do znanych amerykańskich stowarzyszeń kynologicznych.

Przeczytaj też: Najczęstsze problemy behawioralne psów i jak sobie z nimi radzić

Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części
bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcia: psiPARK.pl

 

Zobacz też:

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *