Złe traktowanie psa i innych zwierząt – gdzie zgłosić?

8
Złe traktowanie psa i innych zwierząt - gdzie zgłosić

Jak wysłać do służb zawiadomienie o problemie zwierzęcia, o którym wiesz? Jak – również anonimowo – zgłosić konieczność interwencji w danym miejscu w Polsce?

Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę. Art. 1 ust. 1 Ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r o ochronie zwierząt

Istnieją trzy zdalne narzędzia, które pozwalają na dokonanie zgłoszenia. Jeżeli nie wiedziałaś/wiedziałeś o ich istnieniu – przekaż dalej.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pozwala na dodawanie zagrożeń, na które służby mają do 2 dni na reakcję. Dodane zdarzenie można śledzić, gdyż zmiana koloru jego statusu wskazuje określoną czynność. Do jej obsługi wystarczy jedynie komputer z przeglądarką stron WWW lub urządzenie mobilne. Do zgłoszenia można dodawać załączniki – zdjęcia, film, opis itp.

Adres: https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html

Zielona Strefa oraz CITES

Dedykowane informacjom odnośnie szeroko pojętego znęcania się nad zwierzętami skrzynki e-mail Miejskich oraz Wojewódzkich Komend Policji.

Przykładowe adresy:

Moja Komenda

To mobilny przewodnik po polskich jednostkach Policji (przygotowany przez MSWiA). Są tu adresy i dane kontaktowe najbliższych jednostek Policji, jest również baza wszystkich dzielnicowych w Polsce (wraz z wyszukiwarką).

Aplikacja w Sklepie Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.altconnect.android.mk&hl=pl

Pamiętaj, że złe traktowanie zwierząt możesz też zgłosić telefonicznie najbliższej jednostce Policji pod numerem 997.

Zobacz też:

Porzucony pies. Co zrobić?

Porzucony pies. Co zrobić?

Jak pomóc psu, którego znaleźliśmy przy drodze, na parkingu lub w lesie? Co wtedy zrobić? Co na to przepisy prawa? Zapamiętaj, że porzucenie psa to forma znęcania się nad nim, czyli przestępstwo! Porzucenie psa – udokumentuj zdarzenie i powiadom służby W przypadku zauważenia przestępstwa porzucenia psa lub posiadania informacji o takowym należy zgłosić to do najbliższej […]

8 komentarzy
Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części
bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie: pixabay.com

Zobacz też:

Komentarze 8
Złe traktowanie psa i innych zwierząt – gdzie zgłosić?
 1. Paula

  Witam pare dni temu byłam oglądać 2 rocznego yorka był na sprzedaż i jest do dziś. Mam wątpliwości czy ten piesek jest dobrze traktwany. Gdy przyjechałam na dworzu było 17 st weszlismy do domu Pani do mnie z tekstem że idzie po psa do piwnicy…. Tu już było moje zdziwienie że piesek nie lata po domku czy po podwórku tylko jest zamkniety w piwnicy… Pani kazala nam wejśc do kuchni po czym zamknęła drzwi aby piesek nie latał po mieszkaniu. Pies był bardzo przestraszony. Pani która sprzedaje pieska głaskała go przy mnie gdzie piesek sie kulił. Czyli moim zdaniem ewidentnie jest cos nie tak. W ksiazeczce zdrowia zero szczepien, odrobaczen…. Co z tym zrobic gdzie dzwonnic ?

  • psiPARK.pl

   Polecamy kontakt z lokalną Strażą Miejską lub Policją z podejrzeniem naruszenia ustawy o ochronie zwierząt. Na danym terenie mogą również działać fundacje, które pomagają m. in. takim zwierzętom, jeżeli są w potrzebie, jednak nie wiemy gdzie sytuacja miała miejsce (choćby województwo, powiat). Co do samego handlu zwierzęciem, jest on zakazany poza zarejestrowanymi hodowlami. Jeżeli tamta osoba nie prowadzi zarejestrowanej hodowli, nie może dokonywać sprzedaży psa ani kota. Jeżeli do tego nie ma zarejestrowanej działalności gospodarczej – nie może sprzedawać niczego w ogóle, w myśl przepisów skarbowych (zamierzone działanie ciągłe lub o takich znamionach). Jeżeli natomiast ma zarejestrowaną działalność i hodowlę, wtedy nadal Straż Miejska i Policja, jeżeli zwierzęta są źle traktowane lub jest takie podejrzenie – muszą wykonać kontrolę, często działają razem z fundacjami, które potem w sądzie mogą występować jako oskarżyciel posiłkowy.

   • Paula

    Nie interesuje mnie czy może sprzedawać czy też nie. Jest duzo ludzi takich których nie moga a robią. interesuje mnie dobro pieska tylko gdzie zaniepokoilo mnie jego zachowanie i tym bardziej bym schowany w piwnicy

    • psiPARK.pl

     Zgłoszenie i zweryfikowanie podejrzenia przypadku pseudohodowli może mieć bezpośredni wpływ na dobrostan tego jak i innych psów, których mogła Pani tamtego dnia nie widzieć, a które mogły przebywać na terenie takiej czy innej posesji. Podane przez nas kroki to tylko niektóre środki, mogące doprowadzić do odebrania źle traktowanych i np. masowo rozmnażanych zwierząt.

 2. Adrianna

  Moim zdaniem ludzie bijący zwierzęta powinni dostawać karę oko za oko, ząb za ząb. W sumie to za większość przewinień powinna być taka kara.

 3. Joanna

  Ci ludzie, co źle traktują psy, to chyba nie mają serca.

Odpowiedz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *