Sport i aktywność z psem: 6 pomysłów

0
Sport i aktywność z psem

Sport z psem może być uzupełnieniem Waszej codziennej aktywności. Jeśli zastanawiasz się, który wybrać, przeczytaj opisy najpopularniejszych psich sportów – być może zainspirują Cię. Pamiętaj, aby dobrać aktywność do kondycji, zdrowia i umiejętności Twojego psa!

6 pomysłów na sport i aktywność z psem

1. Sporty agility

Agility (z ang. zręczność, zwinność) to jeden z bardziej wymagających rodzajów psiego sportu. Odbywa się on na specjalnie przygotowanym torze, gdzie liczy się szybkość psa oraz dokładność w pokonywaniu kolejnych przeszkód. Profesjonalni zawodnicy podczas zawodów mogą porozumiewać się ze swoimi psami jedynie przy pomocy komend głosowych oraz gestów.

Amatorskie zabawy w sport w stylu agility można realizować w wielu polskich parkach dla psów. Równoważnie (huśtawki), tunele, słupki do slalomu, przeskoki czy poprzeczki są elementami profesjonalnego toru agility oraz są dostępne m.in. w psim Parku w Pszczynie, Katowicach, Ustroniu oraz w Tychach...

2. Bikejoring

Jest to sport zaprzęgowy lub po prostu rodzaj rekreacji, gdzie pies (lub grupa psów) wyposażony w uprząż jest przypięty przy pomocy liny do ciągnięcia do roweru. Pies ciągnie rower, biegnąc przed nim. Aktywność ta jest w zasadzie odpowiednia dla psa każdej rasy, jednak należy zwrócić szczególną ostrożność na zdolności wysiłkowe naszego psa (aby go nie przemęczyć) oraz posłuszeństwo (np. podczas napotkania innego psa w czasie przejazdu) i umiejętność biegu lub truchtu przed rowerem jak i obok niego.

Do wyposażenia roweru warto dobrać specjalny uchwyt, który utrzymuje linę łączącą rower z psem w jednym miejscu, a jednocześnie z dala od kół roweru.

3. Rzut dyskiem (Frisbee).

Popularnie znane jako Frisbee – rzut dyskiem (z ang. disc dog) polega na rzucaniu przez opiekuna i łapaniu przez psa latającego dysku. Dyscypliny sportowe tej zabawy obejmują takie elementy jak rzut i łapanie na odległość oraz choreografia i styl łapania dysku. Aktywność ta jest bardzo popularna ze względu na łatwość przygotowania się do niej i jej wykonywania. Jedyne czego potrzeba, to równa, duża przestrzeń (np. na wybiegu czy w parku), dysk do wykonywania rzutów i oczywiście nasz pies zainteresowany dyskiem.

4. Treibball

Jest to aktywność wzmacniająca, która powstała w Niemczech ok. 2003 roku. Pierwsze konkurencje sportowe odbyły się w 2008 roku. Polega na zebraniu i przepchaniu przez psa do bramki dużych piłek do ćwiczeń.

W zawodach używa się ośmiu piłek o średnicy od 45 do 75 cm, ustawionych na planie trójkąta (podobnie jak bile podczas rozpoczęcia gry w bilard). Duża piłka (albo po prostu taka, której pies nie może chwycić w zęby i przenieść w ten sposób) może służyć do zadania dużej dawki ruchu i zabawy dla psa.

5. Sporty węchowe

Popularne i organizowane w zawody, w amatorskim wydaniu mogą również dać wiele frajdy. Aktywność ta może być również realizowana z psami starszymi, chorymi czy niepełnosprawnymi, które nie mają możliwości biegać czy skakać. Oryginalnie ma ona imitować zadania stawiane przed psami tropiącymi (np. wyszukującymi materiały wybuchowe, narkotyki, kontrabandę, poszukujące osób czy przedmiotów).

Pomysł jest prosty – pośród różnych obiektów drużyna (składająca się z psa i jego opiekuna) musi odnaleźć źródło zadanego zapachu, ignorując podłożone po drodze elementy mające zdekoncentrować zawodników, takie jak jedzenie czy zabawki. Po poprawnym wykonaniu zadania pies nagradzany jest smakołykiem lub zabawką. Aktywność ta ma także pozytywny wpływ na ćwiczenie pożądanych zachowań u psów z problemami behawioralnymi.

Aktywność tą można stosować zarówno na wolnym powietrzu jak i wewnątrz pomieszczeń. Amerykańskie narodowe zrzeszenie psów pracujących węchem (ang. National Association of Canine Scent Work – NACSW) poza profesjonalnymi szkoleniami dla psów służbowych (np. K9) stosuję tę aktywność nieodpłatnie wobec tamtejszych psów schroniskowych, co ma mieć pozytywny wpływ na ich stabilizację emocjonalną oraz rozwój intelektualny. Program opisuje się jako naturalne ćwiczenie fizyczne oraz psychiczne budujące pewność siebie u psów bojaźliwych czy lękliwych lub nieśmiałych, które można wykonywać przy ograniczonymi nakładach.

Przeczytaj też: 8 pomysłów na zabawę z psem na wybiegu i w parku

Agencja NACSW opisuje konkretne rodzaje zapachów, które są stosowane podczas ćwiczeń czy konkurencji, za którymi psy chętnie podążają. Przeważnie wabikiem używanym podczas ćwiczeń jest nasączona ekstraktem zapachu bawełniana watka. I tak wykorzystuje się np. brzozę cukrową (Betula Lenta), olejek z anyżku (Pimpinella Anisum), olejek z mirry (Commiphora Myrrha), olejek z wetiwerii pachnącej (Vetiveria Zizanoides) czy olejek wintergrinowy. Do zabawy można oczywiście z powodzeniem wykorzystać smakołyk, który nasz pies zna lub inne źródło znanego psu zapachu.

6. Zabawy w wodzie

Jeżeli mamy dostęp do bezpiecznego zbiornika, to możemy wykorzystać go jako świetną okazję do zabawy z naszym psem, jeżeli nasz pies lubi pływać (na pewno powinny uwielbiać to retrievery czy spaniele). Również zabawy w wodzie są świetne podczas wakacji spędzanych nad morzem. Co ciekawe, najstarsze rasy psów na świecie to właśnie psy związane z pracą w wodzie. Rzucanie piłki (np. tenisowej), aportowanie czy wspólne pływanie może dać psu wiele radości, a do tego takie ćwiczenie ma pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne psa. Pamiętajmy, aby zbiornik, do którego wpuścimy naszego psa, uprzednio sprawdzić pod kątem zagrożeń (zezwolenia na wstęp, jakości wody, niebezpieczeństw w dnie itp.).

Sport i aktywność z psem

Pamiętajmy, że każda aktywność musi być dostosowana do stanu zdrowia i kondycji psa, jak również do jego wielkości i możliwości. Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy planowany przez nas rodzaj aktywności lub seria takich aktywności są odpowiednie dla naszego psa, należy bez wahania skonsultować się z lekarzem weterynarii, którego opinia pozwoli nam dobrać odpowiednią i bezpieczną zabawę. Pamiętaj, że pies potrzebuje też odpowiedniego przygotowania i treningu.

Zobacz też:

Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie: pixabay.com
psiPARK.pl na Facebooku
Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco! www.facebook.com/psiPARKpl
5/5 - (2 {głos/głosy})

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *