Saneczkowanie u psa – przyczyny i postępowanie

Saneczkowanie u psa – na czym polega?

Podczas tej czynności psy siedząc wyciągają tylne łapy daleko do przodu między przednie kończyny. Poruszając się w tej pozycji do przodu, pocierają zadem o podłoże.

Saneczkowanie u psa – przyczyny

Najczęściej psy saneczkują z powodu:

  • pasożytów przewodu pokarmowego,
  • zatkania oraz zapalenie przewodów wyprowadzających gruczoły okołoodbytowe (towarzyszy temu często nieprzyjemny zapach),
  • zapalenia pochwy (u suk).

Saneczkowanie u psa – postępowanie

Przy zaobserwowaniu saneczkowania należy skonsultować się z weterynarzem. Może być to oznaka pojawiającej się dolegliwości lub konieczności wyczyszczenia zatok przyodbytowych i zastosowania leczenia jeśli wystąpiło zapalenie.

Czyszczenie zatok przeprowadza weterynarz. Jest to czynność rutynowa, którą weterynarz wykonuje dość sprawnie podczas jednej wizyty, nie wymaga żadnych dodatkowych zabiegów, zatem tym bardziej nie warto bagatelizować saneczkującego psa.

Sporadyczne saneczkowanie może być wywołane zwykłą potrzebą pozbycia się nagłego uczucia swędzenia lub wytarcia pupy (niektóre psy stosują taki zaskakujący sposób utrzymania czystości).


Podoba Ci się nasz artykuł? Podaj go dalej miłośnikom psów!

Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie.

Zdjęcie: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wpisz odpowiednią liczbę *

Scroll Up
error: Content is protected !!
Więcej w Artykuły, Zdrowie psa
Przepisy na smakołyki dla psa
Przepisy na smakołyki dla psa

Poniżej prezentujemy przepisy na smakołyki i ciastka dla psów. Pamiętaj, aby sprawdzić czy dany przepis nie zawiera składników, które mogłyby

Zamknij