Jak naprawdę gorący jest chodnik? Spacery z psem w upalny dzień

2
Jak naprawdę gorący jest chodnik

Podczas naszych popołudniowych przechadzek z jednym z naszych psów zauważyliśmy, że omija on chodnik oraz asfalt. Lato często bywa u nas upalne i zdajemy sobie sprawę z wpływu, jaki może mieć na nasze psy, jednak zdziwiło nas to jak ten konkretny pies był wrażliwy na ciepło podczas spaceru.

psiPARK.pl na Facebooku
Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco! www.facebook.com/psiPARKpl

Pomimo że przeczytaliśmy wiele poradników odnośnie wpływu upału na psie łapy, postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się tej kwestii, tak aby przekonać się jakie temperatury tak naprawdę odczuwają nasze psy oraz jak najlepiej unikać wysokich temperatur. Chcieliśmy też nauczyć się postępowania w przypadku wystąpienia jakichkolwiek urazów u psa. Dobrze też jest wiedzieć jak wyjaśnić innym opiekunom co tak naprawdę może grozić ich psom i jakie warunki są niebezpieczne.

Nawiązaliśmy współpracę z pewnym inżynierem aby w ciągu kilku następujących po sobie dni mierzyć temperaturę chodnika, z którego korzystaliśmy najczęściej. Równolegle zebraliśmy informacje o wpływie temperatur na zwierzęta, a zebrane dane okazały się porażające.

Mówiąc najprościej – w żarze lata przypalamy wiele psich łap, gdy prowadzimy psy przez nagrzany chodnik czy asfalt. Należy zatem zdecydowanie przemyśleć nasze ścieżki spacerowe. Dodatkowo zawsze warto pamiętać o temperaturach panujących wewnątrz samochodu, gdy planujemy wycieczkę czy transport naszego pupila.

49°C to próg bólu dla psa, 60°C powoduje trwałe urazy

Badania w kwestii wpływu temperatur na zwierzęta są dość ograniczone, jednak i tak płyną z nich alarmujące wnioski. W latach 40 XX wieku firmy badawcze przeprowadziły eksperymenty na żywych zwierzętach pod kątem oparzeń cieplnych. Badania wykazały kilka kluczowych wartości temperatur, które przedstawiamy poniżej. Do każdej wartości dodaliśmy ok. 12°, co jest buforem bezpieczeństwa zapewnianym przez poduszki na psich łapach.

  • 49°C próg bólu przy bezpośrednim kontakcie skóry, nie skutkujący trwałym urazem
  • 60°C oparzenia, trwałe urazy i bliznowacenie, pojawiające się już po jednej minucie bezpośredniego kontaktu
  • 66°C gwałtowne oparzenia, pęcherze

Limity dla ludzi są podobne, jednak w porównaniu do zwierząt mogą znacząco zmienić się wraz z wiekiem człowieka, stanem jego skóry czy po prostu sposobem kontaktu z temperaturą.

  • 49°C oparzenia powstające w ciągu 5 do 10 sekund w gorącej wodzie w przypadku małych dzieci i osób starszych
  • 60°C oparzenia po minucie kontaktu lub zanurzenia w gorącej wodzie w przypadku osoby dorosłej w średnim wieku
  • 71°C gwałtowne oparzenia oraz pęcherze po kontakcie z twardą powierzchnią lub po zanurzeniu w wodzie, możliwe uszkodzenia nerwów

Podobnie jak ludzkie dłonie z odciskami, psie poduszki na łapach są w stanie znieść takie wysokie temperatury przez kilka minut, jednak w końcu i tak dojdzie do trwałego ich uszkodzenia i powstania pęcherzy, jeżeli źródło ciepła nie zostanie odjęte.

Termometr na podczerwień pomoże kontrolować trasę spaceru

W czasie letniego upału temperatury takie dotykają wielu rejonów. Pomiarów dokonaliśmy przy pomocy termometru na podczerwień trzymanego ok. 30 cm nad podłożem. Dobrym pomysłem dla osób opiekujących się zwierzętami jest wyposażyć się w takie urządzenie, aby kontrolować gdzie podczas letnich upałów wprowadzamy nasze zwierzęta.

Przy 35-stopniowym upale chodnik ma 60°C!

Zmierzona temperatura chodnika podczas 35°C ciepła powietrza była wprost nie do uwierzenia. Podczas najcieplejszego okresu dnia, gdy słońce znajduje się dokładnie pionowo nad nami, pomiędzy godzinami 14:00 a 16:00 temperatura czarnego chodnika dobijała do 60°C.

Temperatura przekraczała 49°C na asfalcie pomiędzy godzinami 11:00 a 18:00, co znajduje się już powyżej progu bólu wielu ras psów. Testy chodnika z kostki brukowej czy czerwonej cegły wykazały, że jego temperatura była jedynie o 4°C niższa.

Większość zwierząt porusza się chodnikami i założyliśmy, że zapewne chodnik z jasnego betonu będzie o wiele chłodniejszy, jako że jasne kolory odbijają od siebie więcej ciepła. Ku naszemu zaskoczeniu, temperatura w takich miejscach nadal była niebezpiecznie wysoka.

Pomiędzy godzinami 13:00 a 16:00 beton miał ponad 46°C, co jest bolesnym przeżyciem dla większości psów. Nawet przyległy mu trawnik miał ponad 40°C w słońcu w południe. Im ciemniejsza powierzchnia, tym więcej ciepła pochłania, i tym gorzej dla naszego psa.

67°C na powierzchni samochodowych foteli

Wiele osób doświadczyło uderzenia gorąca podczas otwierania drzwi samochodu w upalny dzień czy podczas siadania na skórzanym fotelu lub chwytania samochodowej kierownicy.

Po dokonaniu pomiarów chodników stwierdziliśmy, że warto zmierzyć temperaturę szarej skórzanej samochodowej tapicerki. Szokiem było odczytanie pomiaru wskazującego 67°C na powierzchni samochodowych foteli. Taka temperatura z pewnością poparzy łapy jakiegokolwiek zwierzęcia i tym bardziej wskazuje na konieczność korzystania z ręczników czy koców do przykrycia tapicerki przed wpuszczeniem psa do auta lub nawet okrycia jej zanim sami dotkniemy jej swoją nagą skórą.

Co więcej, temperatura powietrza w pozostawionym w ciągu dnia w słońcu samochodzie osiągała 54°C, co jest oczywistą przestrogą przed pozostawianiem psa w takim pojeździe. W wielu krajach jest to również po prostu niezgodne z prawem.

Nawet gdy pozostawimy uchylone okna, temperatura powietrza w samochodzie będzie o 20-25°C wyższa niż temperatura powietrza na zewnątrz. Gdy w ciągu dnia temperatura na zewnątrz oscyluje około 21°C, wnętrze samochodu nagrzewa się wtedy do 32, a nawet 38°C. Czarna, skórzana tapicerka osiągnie taką temperaturę bardzo łatwo, natomiast deska rozdzielcza potrafi w wielu przypadkach przekroczyć 76°C ciepła.

Temperatura sierści psa

Kolejnym zaskakującym pomiarem było działanie sierści psa. Podczas dni z temperaturą powietrza ok. 35°C pomiary psiej sierści wykazywały ponad 51°C, mierzone na czarnym ubarwieniu owczarka belgijskiego. Chociaż psia sierść ogrzewa psy zimą, latem również działa jak izolator. Problemem tutaj jest przechodzenie ciepła z biegiem czasu. Gorąco na zewnętrznych warstwach sierści rozgrzewa ją do wewnątrz, by finalnie dotrzeć do psiej skóry. Długie pozostawanie psa na słońcu może być przyczyną udaru słonecznego.

Podsumowanie

Należy bardzo mocno naciskać na świadomość tego jak niebezpieczny dla psów potrafi być gorący czy po prostu ciepły, słoneczny dzień. Niebezpieczeństwo to pojawia się w rozgrzanym chodniku czy otoczeniu, takim jak samochód. Zwierzęta mogą próbować radzić sobie z gorącem by zapobiec oparzeniom w sposób, którego możemy nie rozumieć. Należy mieć świadomość tego oraz takich psich zachowań i rozprzestrzeniać tę wiedzę.

Czytaj drugą część: Jak uniknąć przegrzania psa i oparzeń psich łap?

 Artykuł jest naszym wolnym tłumaczeniem tekstu z serwisu www.petsitters.org


Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie: pixabay.com
5/5 - (5 {głos/głosy})
Komentarze 2
Jak naprawdę gorący jest chodnik? Spacery z psem w upalny dzień
  1. Wiktoria

    Ta stona to bomba! ONA jest super.Korzystam z niej praktycznie co dziennie (jeśli się da).

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *