Masaż dla psa TTouch – na czym polega?

1
Masaż dla psa TTouch

Poszukując informacji na temat masażu dla psa natrafiamy na opatentowaną technikę masażu zwaną TTouch. Na pierwszy rzut oka dedykowana jest ona zwierzętom, a do tego ma wpływać na ich zachowanie i pomagać w stresie lub cierpieniu. Na dole wpisu umieszczamy film opisowy od twórcy techniki – firmy Tellington TTouch.

psiPARK.pl na Facebooku
Polub nas na Facebooku i bądź na bieżąco! www.facebook.com/psiPARKpl

Relaksacyjny masaż dla psa TTouch – skąd się wziął?

To pochodzący z USA sposób pracy i komunikacji ze zwierzęciem, opracowany ponad 25 lat temu. Nie wymaga użycia siły. Jak wynika z opisu jego twórców, masaż ten zachęca zwierzę do myślenia, zwiększa i utrzymuje dobre zdrowie i wytrzymałość fizyczną. Pomaga również pozbyć się niechcianych zachowań psa, jednocześnie pogłębiając jego więź z opiekunem.

Na metodę tę składa się zestaw okrężnych ruchów masujących zwierzę, jak również specjalnie opracowane głaskanie i ruchy unoszące, wykonywane dłońmi na całym ciele psa. Technika ta została określona przez jej twórców jako „edukacyjna”, gdyż ma po prostu zwiększać zdolność uczenia się u psa. Ma również wpływać na obniżenie poziomu stresu, zwiększać poziom uwagi, wzmagać relaks i poprawiać samopoczucie.

ciekawe fakty o psach

Masaż dla psa TTouch – co ma na celu?

Celem realizowania tego typu masażu jest chętny do współpracy, zdrowy i radosny pies. Celem kolistych ruchów masujących jest zmobilizowanie i stymulowanie życiodajnej pracy komórek ciała. Podczas prac badawczych nad końmi w latach 80 XX w. autorzy tej metody stwierdzili, że cztery rodzaje fal mózgowych tych zwierząt były stymulowane właśnie poprzez odpowiedni rodzaj ruchu podczas masażu.

Nie działo się tak podczas zwykłego głaskania czy masowania zwierzęcia. Podczas wykonywania zalecanych tu ruchów (wykonywanych przeważnie zgodnie z ruchem wskazówek zegara), skóra zwierzęcia porusza się wraz z wykonywanym ruchem, który wykonuje się na ok. 1 i 1/4 obrotu. Opracowano ponad tuzin różnych rodzajów zalecanych ruchów oraz pozycji dłoni. Ruchy te nazwane są przez ich twórcę zwierzęcymi nazwami, aby uprzyjemnić pracę i łatwiej się ich nauczyć. Specjalne rodzaje ruchów zostały opracowane dla pracy w okolicach pyska, ogona, łap oraz uszu psa.

Masaż dla psa TTouch – na co pomaga?

Technika masażu TTouch ma pomagać rozluźniać napięcie u psa oraz zwiększyć jego świadomość dotyku. Ma to na celu zniwelowanie prowokowania reakcji wynikających ze strachu. Twórcy twierdzą, że etap ten otwiera furtkę do nauki pożądanych zachowań u naszego psa, jak również z użyciem innych opracowanych technik pozwolić psu nabrać pewności siebie w uprzednio stresujących dla niego sytuacjach.

Stosowanie tego masażu ma mieć efekty podczas leczenia choroby czy obrażeń, czy po prostu poprawić jakość życia psa. W poczet niepożądanych zachowań eliminowanych z użyciem tej metody zaliczono: ciągnięcie na smyczy, skakanie, zachowania agresywne, duży strach i nieśmiałość, opór przed czynnościami pielęgnacyjnymi, nadmierne podniecenie i ekscytację, nerwowość, chorobę lokomocyjną oraz problemy związane ze starzeniem się.

Masaż dla psa TTouch – jak go wykonywać?

Podstawą masażu są ruchy okrężne wykonywane palcami dłoni jak również pełną dłonią po całym ciele psa. Aby wykonać masaż dla psa TTouch wyobraź sobie tarczę zegara o średnicy ok. 2 cm, ułożoną na ciele psa.  Połóż lekko ugięte palce dłoni na godzinie szóstej swego wymyślonego zegara, a następnie ruszaj skórą zwierzęcia wokół tarczy zegara wykonując ok. 1 i 1/4 obrotu.

Kciuk ułóż w odległości ok. 5 cm od palca wskazującego tej samej dłoni, czując połączenie przez ciało psa pomiędzy tak ułożonymi palcami. Jeżeli to możliwe, lekko podtrzymuj ciało psa drugą ręką, układając ją po przeciwnej stronie ułożenia ręki masującej. Utrzymuj równe tempo oraz równy nacisk wokół wykonywanych ruchów kolistych. Ważnym jest by ruchy wykonywane były jak najdokładniej po okręgu koła.

Po każdorazowym wykonaniu takiego ruchu możesz przemieścić się do kolejnego dowolnego miejsca na ciele psa lub tworzyć każdym kolejnym miejscem masażu linie równoległe, poprzez wykonanie obrotu masującego i na jego końcu zjechanie palcami w miejsce obok i wykonanie tam kolejnego obrotu etc.

Zaleca się by ruchy wykonywane były zgodnie z ruchem wskazówek zegara, jako że takie mają mieć największy wpływ na wzmacnianie i rehabilitację ciała psa, jak również na wzmaganie jego pewności siebie oraz wydajności ruchowej. Czasami jednak ruchy przeciwne do ruchu wskazówek zegara dają dobry efekt w zwalczaniu napięcia. Dobrze przećwiczyć oba i dać palcom wyczuć najlepszy kierunek ruchu.

Opis zaczerpnięto ze strony twórcy metody masażu TTouch. Zamieszczamy go w celach informacyjnych, a jego stosowanie wiąże się z wyłączną odpowiedzialnością opiekuna zwierzęcia.

Masaż dla psa TTouch – czy działa?

Czy według Was czynności takie mogą mieć odzwierciedlenie w tym jak zachowuje się pies i prowadzić do opisanych przez ich twórców efektów? Czy może kiedyś próbowaliście takiej metody masażu lub mieliście z nią styczność w Polsce?

Więcej informacji znajduje się na oficjalnej stronie twórcy: www.ttouch.com. Zachęcamy do lektury.

Zobacz też:


Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie: pixabay.com

 

4.4/5 - (8 {głos/głosy})
Komentarze 1
Masaż dla psa TTouch – na czym polega?
  1. Monika

    Są jakieś kursy takiego masażu?

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *