Psi Park w Toruniu

Psi Park w Toruniu powstał przy Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt, które było również jednym z jego założycieli. Park jest w całości ogrodzony i oferuje wiele atrakcji oraz spotkań. Udogodnienia dla opiekunów i psów sprawiają, że będąc w Toruniu nie sposób nie odwiedzić tego miejsca.

Nawiguj do tego wybiegu  Regulamin wybiegu  Strona zarządcy wybiegu

Wybieg dla psów Toruń Psi Park – dane i lokalizacja

 • adres: ul. Stanisława Przybyszewskiego 34, 87-100 Toruń, Polska
 • punkt orientacyjny lokalizacji: Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Toruniu
 • współrzędne: 53.007890, 18.566968
 • wstęp: płatny 5 zł (kwota wspiera lokalne schronisko dla psów), dostępne karnety (25 zł za 6 wejść)
 • godziny: PN – PT 17.30 – 18.30; NDZ 12.00 – 13.00 i 17.00 – 18.00
 • kosze na psie odchody: tak
 • parking: publiczny, przy wybiegu
 • powierzchnia: 2400 m2
 • podłoże: trawiaste
 • agility: tak
 • podział na strefy: nie
 • śluzy wejściowe: brak; furtka, brama wjazdowa
 • ogrodzenie: siatkowe oraz panelowe bez podmurówki, wys. ok. 1.2 m
 • oświetlenie: tak
 • źródło wody: tak
 • udogodnienia: źródło prądu, plac zabaw dla dzieci, basen ogrodowy dla psów, kurtyna wodna dla psów, ciepłe i zimne napoje oraz toaleta dla opiekunów, wiata, woreczki na psie odchody, nadzór nad bawiącymi się psami
 • rok powstania: 2010
 • administrator wybiegu: Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Toruniu

Wybieg dla psów Toruń Psi Park – wyposażenie

Autor: Marek Szrejter, założyciel i były prowadzący Psi Park – Toruń

Psi Park był cały czas ulepszany za środki uzyskane od osób korzystających z niego. Byliśmy jedynym Psim Parkiem w tamtym czasie (i z nadal tak jest) otwartym w wyznaczone dni i godziny – obecnie w poniedziałki, środy i piątki w godzinach od 17.30 do 18.30 i w niedzielę o 12.00 dla małych psów i 13.00 dla pozostałych. Godziny były wyznaczane na życzenie właścicieli psów i zmieniały się w czasie świąt takich jak Dzień Psa, Dzień Kundelka oraz świąt państwowych.

Od samego początku istnienia parku pobierana jest opłata 5 zł, która jest przeznaczana na schronisko. Część funduszy zostało wydanych na plac zabaw dla dzieci oraz woreczki do sprzątania. Wprowadziliśmy też bezterminowe karnety za 25 zł na sześć wejść. Za te fundusze został zakupiony niewielki basen ogrodowy, który służy psom w gorące dni. Ktoś z korzystających z parku zakupił węże ogrodowe z złączkami i dzięki niemu pojawiła się kurtyna wodna.

Zakupiliśmy dwa termosy na ciepłą kawę i herbatę z pieniędzy uzbieranych na bazarku w 5 urodziny Psiego Parku w Toruniu. Z kolei fundusze z ciepłych napojów w całości były przeznaczone na potrzebne produkty i dalsze ulepszanie parku dla psów.

Projekt rewitalizacji Psi Park Toruń: wiatrołap, basen i tor agility

W roku 2014 złożyłem projekt do Budżetu Partycypacyjnego (Budżet Obywatelski) do Urzędu Miasta w Toruniu o rewitalizacje Psiego Parku. W projekcie do zbudowania był wiatrołap, aby łatwiej i bezpiecznie wchodziło się i wychodziło z psami, tablica informacyjna, tunel i ściana do agility, toi toi, bo często nie było się gdzie załatwić odwiedzającym, basen dla małych psów, kosiarka do trawy i urządzenie do liści, dwa dystrybutory na woreczki do sprzątania z koszami i 2000 woreczków. Projekt został w całości zrealizowany. Łączna kwota z robocizną wyniosła 20 000 tys zł. 

Na początku istnienia Psiego Parku, większość osób korzystała z dostępnych na miejscu woreczków, ale po czasie właściciele psów przychodzili z własnymi.Wspomnę tutaj, że przy tworzeniu projektu warto pamiętać o oświetleniu. Słupy z lampami ledowymi, choć drogie, dają możliwość korzystania z wybiegu dla psów w okresie jesieni i zimy, a koszty zużycia prądu są niskie.

Nadzorowana zabawa, psie imprezy i praca społeczne

Od samego początku istnienia tego wyjątkowego miejsca, które potem zostało nazwane „placem świętego Marka”, park był nadzorowany przeze mnie. Właściciele psów czuli się dzięki temu bezpieczniej. Dodam, że psami i innymi zwierzętami zajmuje się od 1994 roku.

Mój nadzór i zapewnienie ludziom odpowiedniej przestrzeni pozwoliło na zbudowanie przyjaznego miejsca pełnego psów i ich opiekunów. Chętnie uczestniczyli oni w rożnych psich imprezach, a praca społeczna przerosła moje oczekiwania. Rąk do pracy było tyle, że zabrakło grabi, łopat i taczek. Psy biegały, a ludzie pracowali.

Praca połączona była z socjalizacją, bo wiemy, jak niektóre psy potrafią przeszkadzać. Była też ciepła grochówka przygotowana przez jedną z osób odwiedzających park. Wszystko wysprzątane zostało na tip top. Odwiedzające park pytali, kiedy odbędą się kolejne prace. Nocne obserwowanie czerwonego zaćmienia księżyca w Psim Parku z ciepłymi napojami i zupą dyniową też zgromadziło wiele osób z psami.

Roślinność i różnorakość zwierząt, a zwłaszcza ptaków była dodatkową atrakcją, gdy mogliśmy usłyszeć i zobaczyć dzięcioła czarnego i wiele innych ciekawych gatunków.

Psi Park ToruńPsi Park Toruń – logo

Powstanie logo Psiego Parku w Toruniu było dziełem społeczeństwa. Został ogłoszony konkurs na który odpowiedziały trzy osoby z projektami. Po przez głosowanie na Facebooku psiej społeczności został wyłoniony obecny jego symbol. Logo przedstawia łapę psa dzierżącą piłkę w koronie drzew.

Zdjęcia i tekst: Marek Szrejter

Więcej informacji: schronisko-torun.oinfo.pl, facebook.com/PsiParkTorun


Podoba Ci się nasz artykuł? Podaj go dalej miłośnikom psów!

Komentarz odnośnie “Psi Park w Toruniu

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wpisz odpowiednią liczbę *

Scroll Up
error: Content is protected !!
Więcej w Kujawsko-pomorskie, Prywatne, Toruń, Wstęp płatny, Wybiegi dla psów
wybieg dla psów kraków airport
Wybieg dla psów Kraków Airport

Aktualizacja 26 kwietnia 2017 r. Wybieg dla psów Kraków Airport, zlokalizowany na terenie międzynarodowego lotniska w podkrakowskich Balicach, został stworzony

Zamknij