#KupaDoKosza czyli o obowiązku sprzątania psich kup

1
#KupaDoKosza czyli o obowiązku sprzątania psich kup

1. Co mówią przepisy prawa o obowiązku sprzątania psich kup?

Obowiązek sprzątania po psie nakłada na właściciela uchwała gminy i zawarty w niej regulamin porządkowy. Na przykład zgodnie z Regulaminem utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Stołecznego Warszawy:

Właściciele zwierząt domowych są zobowiązani do bezzwłocznego usuwania odchodów tych zwierząt z terenów przeznaczonych do wspólnego użytku. (…) Obowiązek ten nie dotyczy osób niewidomych, korzystających z psów – przewodników oraz osób niepełnosprawnych, korzystających z psów-opiekunów [1].

2. Co grozi za niesprzątnięcie psiej kupy?

Za niestosowanie się do wymienionego wyżej nakazu grozi kara w postaci mandatu sięgającego do 500 zł.

Jak to wygląda w praktyce? Na przykład w Katowicach w kwietniu 2015 roku za nieuprzątnięcie psiej kupy strażnicy miejscy wypisali 35 mandatów [2]. Z kolei w 2010 roku w Gdańsku straż miejska podjęła 557 interwencji i wystawiła 392 mandaty na kwotę ponad 13 000 zł. Aby nałożyć mandat, strażnik miejski musi przyłapać właściciela psa na gorącym uczynku [3].

Warto jednak wiedzieć, że mandat to nie wszystko. Niesprzątnięte psie kupy wiążą się z zagrożeniami dla zdrowia, które poznace w kolejnym artykule.

3. W jaki sposób sprzątnąć psią kupę?

Możemy skorzystać z woreczków foliowych dostępnych w każdym sklepie zoologicznym czy markecie. W przypadku gdy nie chcemy zbierać odchodów bezpośrednio lub chcemy sobie to ułatwić, możemy zastosować papierowe torebki z jednorazową tekturową łopatką lub plastikowy zbieracz (tzw. chwytak higieniczny).

Obecnie dostępne są różne udogodnienia np. doczepiane do smyczy etui na worki czy latarka, która ułatwi sprzątnięcie kupy na wieczornym spacerze.

Woreczki na psie odchody lub torebki często dostępne są w podajnikach przy dedykowanych na psie odchody koszach. Na przykład w Gdańsku jest 38 dystrybutorów z torebkami na psie odchody [4].

4. Gdzie można wyrzucić psią kupę?

Worek z psią kupą możemy wyrzucić do specjalnie do tego przeznaczonego pojemnika. Jeżeli nie ma takiego w pobliżu, z powodzeniem można wykorzystać do tego kosze na śmieci – pojemniki na niesegregowane odpady komunalne i uliczne kosze. Wyrzucenie psiej kupy do takiego „zwykłego” kosza jest zgodne z prawem i nie grozi nam za to mandat [5].

Źródła: [1] czysta.um.warszawa.pl [2] dziennikzachodni.pl [3] naszemiasto.pl [4] strazmiejska.gda.pl [5] straztest.plock.eu


Artykuł powstał w ramach konkursu „#KupaDoKosza #BezpieczneTrawniki #CzysteOsiedla” organizowanego przez psiPARK.pl we współpracy z marką 22Dogs.

Zapraszamy do odwiedzenia strony www.22dogs.com.

.


Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części
bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie. Zdjęcie główne: pixabay.com; Znaki graficzne należą do odpowiednich właścicieli i są chronione prawami autorskimi.
5/5 - (1 {głos/głosy})
Komentarze 1
#KupaDoKosza czyli o obowiązku sprzątania psich kup
  1. Paola

    Jest wiele miejsc w mieście gdzie znajdują się kosze na psie odchody. Większy problem jest z tymi którzy w ogóle nie sprzątają po pieskach. Widze jak moi Sasanidzi wychodzą z pieskiem i gapia się w telefon udając ze nie widza co robi ich pupil. Ja sama mam dwa duże psy ale idąc z nimi na spacer zawsze jestem zaopatrzone w eko zestaw [reklama do wiad. redakcji]. Zachęcam wszystkich do regularnego sprzątania po swoich pieskach.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *