Najlepszy przyjaciel. Człowiek i pies – bohaterstwo podczas drugiej wojny światowej [RECENZJA]

Historia pointerki Judy i jej opiekuna Franka Williamsa – technika Królewskich Brytyjskich Sił Powietrznych – to poruszająca opowieść o psiej przyjaźni i lojalności, a jednocześnie niezwykłe opowiadanie o drugiej wojnie światowej. Według nas jest to obowiązkowa lektura dla każdego miłośnika psów oraz historii.

Judy – psi przyjaciel i bohaterka drugiej wojny światowej

Judy była angielskim pointerem o brązowo-białej sierści. Urodziła się 1936 roku w schronisku dla psów w Szanghaju. Przez pięć lat była była maskotką Królewskiej Marynarki Wojennej. Z Frankiem Williamsem spotkała się na wyspie Sumatra w obozie dla jeńców wojennych. Stali się nierozłącznymi przyjaciółmi, którzy “pragnęli ratować swoje i przyjaciela życie w świecie przypominającym piekło“.

Frank walczył, aby zapewnić Judy oficjalny statut jeńca wojennego. Otrzymała numer obozowy “81-A Gloegoer Medan”. Frank pozostał jej wierny do końca życia – nigdy nie miał innego psa.

Judy była jedynym psem, który został członkiem brytyjskiego stowarzyszenia byłych jeńców wojennych Returned British Prisoners of War Association. Była też najsłynniejszym psem, który otrzymał Medal Dickin, zwierzęcą wersję Krzyża Wiktorii.

Wiele lat po śmierci tej dzielnej pointerki jej historia wzrusza i daje natchnienie. Dla nas jest to obowiązkowa pozycja dla każdego miłośnika psów. Gorąco zachęcamy do lektury!

Najlepszy przyjaciel. Człowiek i pies - bohaterstwo podczas drugiej wojny światowej

Najlepszy przyjaciel. Człowiek i pies – bohaterstwo podczas drugiej wojny światowej

  • Tytuł oryginału: No Better Friend
  • Autor: Robert Weintraub
  • Przekład: Jan S. Zaus
  • Wydawnictwo Replika, 2017 r.
  • Wymiary: 160 mm x 230 mm
  • Liczba stron: 440
  • Oprawa: twarda + obwoluta

Najlepszy przyjaciel to historia technika Królewskich Brytyjskich Sił Powietrznych, Franka Williamsa, i Judy, czystej krwi pointerki. Ich drogi zetknęły się w obozie jenieckim w rejonie Pacyfiku. Bardzo szybko stali się nierozłącznymi przyjaciółmi. Gdy więźniowie byli źle traktowani, Judy interweniowała szczekaniem. Bardzo mocno przeżywała bombardowania i wszelakie okrucieństwa wojny, stając się wzorem bohaterstwa dla ludzi, którzy widzieli w jej woli przetrwania nadzieję na własne ocalenie. Judy w czasie drugiej wojny światowej była jedynym psem, oficjalnie uznanym za jeńca wojennego (POW). Gdy odeszła w 1950 roku, została pochowana w swej kurtce Brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych. Williams pozostał jej wierny do końca swego życia – nigdy nie miał innego psa. Ich historia – a zwłaszcza nierozerwalna więź, nawet w najgorszych sytuacjach – stanowi jedną z wielu nieodkrytych dziejów z czasów drugiej wojny światowej.

Najlepszy przyjaciel. Człowiek i pies - bohaterstwo podczas drugiej wojny światowej
Panda i “Najlepszy przyjaciel”

Książka “Najlepszy przyjaciel. Człowiek i pies – bohaterstwo podczas drugiej wojny światowej” jest dostępna na stronie Wydawnictwa Replika tutaj. Możecie też wygrać ją w konkursie organizowanym przez psiPARK.pl na Facebooku.

➡ UWAGA rozpoczynamy #konkurs "Mój psi bohater"Do wygrania jest książka "Najlepszy przyjaciel. Człowiek i pies -…

Publié par Psipark sur vendredi 28 avril 2017


 

 

Podoba Ci się nasz artykuł? Podaj go dalej miłośnikom psów!

Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wpisz odpowiednią liczbę *

Scroll Up
error: Content is protected !!
Więcej w Książki dla opiekunów psów, Recenzje
Pierwsza pomoc i leczenie psów ukąszonych przez żmiję zygzakowatą
Pierwsza pomoc i leczenie psów ukąszonych przez żmiję zygzakowatą

TA KSIĄŻKA MOŻE URATOWAĆ ŻYCIE TWOJEGO PSA! Zostały opisanie w niej sposoby udzielania pierwszej pomocy psu ukąszonemu przez żmiję przez

Zamknij