Retrievery

Psy tej rasy to psy myśliwskie, wykorzystywane do polowań na ptactwo zarówno na lądzie jak i na wodzie. Z języka angielskiego “to retrieve” oznacza “odszukać” i “przynieść”. Zostały rozpoznane i są cenione jako przy użytkowe.

Współcześnie psy tej rasy wykorzystywane są najczęściej jako psy towarzyszące osobom niepełnosprawnym i psy sportowe. Są posłuszne i łatwo się uczą. Pracują także jako przewodnicy osób niewidomych (we Francji ponad połowa wszystkich psów tej specjalności to właśnie Retrievery). Prócz posłuszeństwa, istotnymi cechami psów tej rasy są pojętność, pasja do pracy, duża energia i temperament.

Prócz walorów użytkowych Retrievery mają szczególnie umiłowaną cechę – są znakomitymi psami do życia z rodziną: są łagodne, przyjazne, tolerancyjne wobec dzieci, z którymi mogą pozostawać same i nie są kłopotliwe przy poprawnym wychowaniu.

W grupie retriever odnajdziemy cztery rasy wyhodowane w XIX wieku przez Anglików: 

Golden retrieverLabrador retrieverFlat coated retrieverCurly coated retriever
Dodatkowo możemy wyróżnić dwie amerykańsko-kanadyjskie:

Nova Scotia duck tolling retrieverChesapeake bay retriever

Retriever – pochodzenie

Pochodzenie wszystkich psów z grupy retriever to nowofundlandy, które występowały na wyspie Nowej Fundlandii oraz półwyspie Labrador. Miejscowej ludności służyły jako psy rybackie, jednak wykorzystywano je także jako psy pociągowe i myśliwskie. Psy te były odporne na trudne warunki, chętnie pływały i nie bały się bardzo zimnej wody. Często pomagały przy wyciąganiu sieci, wyławianiu przedmiotów z wody czy chwytaniu wyskakujących na ląd ryb.

Od XIX wieku rozpoczęło się przywożenie tych psów do Anglii, gdzie wzbudziły zainteresowanie. Rozpoczęto je krzyżować oraz udoskonalać. W niedługim czasie dotarł na kontynent.


Podoba Ci się nasz artykuł? Podaj go dalej miłośnikom psów!

Prawa autorskie. Artykuł stanowi własność serwisu psiPARK.pl i jest chroniony prawami autorskimi. Dozwolone jest udostępnianie bezpośredniego odnośnika do niniejszego artykułu w mediach społecznościowych oraz na stronach internetowych. Kopiowanie, wykorzystywanie artykułu w całości lub części bez pisemnej zgody właściciela serwisu psiPARK.pl jest zabronione i może być ścigane prawnie.

Zdjęcie główne: pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wpisz odpowiednią liczbę *

Scroll Up
error: Content is protected !!
Więcej w Rasy psów
Jack Russell terrier
Jack Russell terrier: mały ciałem, wielki duchem

Jaki jest Jack Russel terrier? Zapytaliśmy o to Michała Szen, instruktora szkolenia psów oraz właścicielem szkoły dla psów „Doberman”. Gdyby miał

Zamknij