Owczarek belgijski malinois – opis rasy

Owczarek belgijski malinois – charakter i cechy

Owczarki belgijskie to doskonałe psy rodzinne, przyjacielskie w kontaktach i niestrudzone w dotrzymywaniu towarzystwa. Chętne do pracy, inteligentne i stosunkowo łatwe do układania. Nadają się dla osób aktywnych, lubią sport. Powinny być prowadzone przez osoby pewne siebie i konsekwentne.

Malinois jest jedną z czterech odmian owczarków belgijskich (zobacz: groenendael, laekenois, tervueren). To krótkowłosy, czerwonobrązowy pies o czarnej masce i kwadratowej sylwetce. U malinois maska musi być bardzo wyraźna i obejmować dolne i górne wargi, kąciki warg i powieki jedną czarną strefą. Ostateczne umaszczenie pies osiąga dopiero w wieku osiemnastu miesięcy.

Jego wysokość w kłębie to ok. 62 cm (suki do ok. 58 cm). Waga to średnio 28 – 30 kg (suki 20 – 25 kg).

Owczarki belgijskie są bliskimi kuzynami owczarków niemieckich.

W sporcie owczarek belgijski to pies obronny. Jako ratownik częściej wykorzystywany jest groenendael. Malinois jest jednak chętnie wykorzystywany do pracy w szeregach policji i wielu innych służb mundurowych, w tym w oddziałach antyterrorystycznych.

Owczarki belgijskie nie są agresywne, są natomiast czujne, a w groźnych sytuacjach gotowe właśnie do obrony.

Owczarek belgijski malinois – geneza

Owczarek belgijski malinois pochodzi z okolic Malines, miasta zlokalizowanego na południu Belgii.

Owczarek belgijski malinois – utrzymanie

Malinois lubi aktywność i zajęcie. Są to psy wrażliwe dla swojego stada (rodziny), ale broniące domu. Uwielbiają towarzystwo opiekuna, który powinien być stanowczy i konsekwentny. Ze względu na dużą potrzebę pracy, ewentualne problemy wychowawcze mogą pojawić się z powodu zapewniania zbyt małej jej dawki oraz zbyt małej dawki ruchu.

Błyskawicznie reagują na polecenia przewodnika i bodźce z otoczenia. Wśród tych psów bywają osobniki bardzo agresywne i ostre dlatego szczenięta trzeba wybierać z dobrych hodowli.

Problemem bywa wypadający cały rok krótki włos, który wczepia się w dywany i tapicerkę mebli i jest dość trudny do usunięcia.


Podoba Ci się nasz artykuł? Podaj go dalej miłośnikom psów!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Wpisz odpowiednią liczbę *

Scroll Up
error: Content is protected !!
Więcej w Rasy psów
Airedale terier
Airedale terier – opis rasy

Airedale terier - charakter Airedale terier to pies pełen temperamentu. Nie jest jednak nerwowy, a w kontaktach nie jest kłopotliwy.

Zamknij